Нещодавно деякі ЗМІ поширили чутки про те, що внутрішні переселенці будуть позбавлені конституційного права голосувати на всіх видах виборах: президентських, парламентських і місцевих. Навколо цього міфу тут же розгорівся гучний скандал.

Видання «Крапка» розбиралося в тому, що відбувається. Як з’ясувалося, приводом для чуток стало рішення Верховного суду у справі про участь внутрішньої переселенки в місцевих виборах. Згідно з цим документом реєстрація місця проживання не є підставою для участі в кампанії. Відповідно, проголосувати жінка не зможе. Але це зовсім не означає, що її позбавлять права віддати свій голос на президентських і парламентських виборах.

«Треба розуміти, що в Україні існують дві процедури: зміна виборчої адреси і зміна місця голосування, – відзначає виконавча директорка ГО «Громадський Холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва. – Їх необхідно розділяти. Зміна місця голосування – процедура, яка доступна будь-якому українцеві, не тільки переселенцю. Але вона працює лише на президентських виборах, а також у багатомандатних округах на парламентських виборах. Ця процедура застосовується тоді, коли виборець у день виборів не може перебувати за місцем реєстрації у паспорті. У такому випадку людина звертається до Органу введення реєстру виборців не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування і пише заяву про тимчасову зміну місця голосування. Скористатися такою процедурою можуть люди, які перебувають у відпустці або у відрядженні або мають статус внутрішньо переміщених осіб».

На минулих парламентських виборах ЦВК видала постанову про те, що громадяни, виборча адреса яких – на тимчасово окупованій території, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування. Для цього потрібно було просто показати паспорт, в якому вказана прописка на окупованій території. Ймовірно, аналогічна процедура буде діяти і на найближчих президентських виборах.

Інше питання – місцеві вибори. Закон не передбачає процедури зміни місця голосування під час виборчої кампанії на місцях. Голосувати можна тільки за місцем реєстрації в паспорті.

«Звичайно, це величезна проблема, – продовжує Тетяна Дурнєва. – Тому ми розробили законопроект № 6240, який пропонує механізм зміни виборчої адреси на підставі документів, що підтверджують фактичне місце проживання: договори оренди житла, реєстрації підприємницької діяльності, довідки внутрішньо переміщеної особи. Якщо Верховна Рада прийме цей документ, будь-який громадянин зможе написати заяву в Орган ведення реєстру виборців і змінити виборчу адресу без зміни «прописки» в паспорті. В результаті внутрішні переселенці зможуть голосувати на всіх рівнях виборів».

Парламентський комітет з питань правової політики і правосуддя обіцяв розглянути законопроект № 6240 на початку осені. Інші парламентські комітети вже дали позитивні висновки щодо цього законопроекту. Є й міжнародна підтримка. Крім того, рішення звернутися до Верховної Ради з проханням про розгляд цього документу ухвалили депутати міських рад Ужгорода, Маріуполя, Вінниці, Херсона, Кривого Рогу, Добропілля і Коростеня. Інакше переселенці не зможуть проголосувати на місцевих виборах, а також віддати свої голоси за народних депутатів в мажоритарних округах.

«Міжнародні організації рекомендують міняти виборче законодавство за рік до виборів, – говорить керівник аналітичного відділу громадської організації «Точка доступу» Роман Кисленко. – Але в Україні в 2015 році вже прийняли закон про місцеві вибори в червні, а вибори провели в жовтні. Тому потрібна лише політична воля. Тим більше що модель виборів президента практично не буде відрізнятися від тієї, що існує зараз».

Читати мовою оригіналу на сайті «Крапка»