5-го вересня 2018 р. Коаліція громадських організацій презентувала результати дослідження (подання) щодо реалізації Україною Міжнародного Пакту про економічні, соціальні та культурні права (МПЕСКП) – “Постраждалі від конфлікту: як Україна забезпечує реалізацію їхніх прав”. Захід відбувся в рамках підготовки до звітування Україною Комітету ООН з економічних, соціальних та культурних прав.

Деякі підсумкові рекомендації авторів подання:

1. Відокремити отримання пенсії та соціальних виплат, які не пов’язані з внутрішнім переміщенням, від необхідності отримувати довідку про взяття на облік ВПО.
2. Змінити політику щодо виплати пенсій ВПО, припинити політику створення надмірних вимог та обмежень для пенсіонерів ВПО.
3. Розробити окремі недискримінаційні порядки або внести зміни в загальнодержавний механізм нарахування пенсій та соціальних виплат ВПО.
4. Змінити підхід до призначення ВПО щомісячної адресної допомоги таким чином, щоб її призначення базувалося на соціально-економічних потребах ВПО в такій допомозі, зберігши при цьому особливі підходи до визначення розміру адресної допомоги для соціально-вразливих верств населення, таких як діти та особи з інвалідністю.
5. Надати можливість ВПО користуватися будь-якою банківською установою для отримання виплат соціальної допомоги або пенсії.
6. Скасувати перевірки місця проживання внутрішньо переміщених осіб. Для встановлення особи-отримувача виплат достатньо ідентифікації в банківській установі не частіше одного разу на рік.
7. Не розповсюджувати 12-місячний термін звернення до уповноважених органів соціального захисту населення для призначення допомоги при народженні дитини у разі, якщо дитина народилася на ТОТ.
8. Розробити механізм фіксації пошкоджень/руйнувань та запровадити єдиний підхід з метою уніфікації і прийнятності, ведення обліку пошкодженого або зруйнованого майна, створити уніфіковану методику визначення обсягу пошкоджень для розробки механізмів оцінки завданої шкоди.
9. Кабінету міністрів України прийняти порядок виплати пенсії громадянам, які проживають на ТОТ Донецької та Луганської областей.
10. Усунити додаткові вимоги при призначенні або продовженні виплати пенсії для кримчан.
11. Скасувати Закон України “Про створення вільної економічної зони «Крим» та особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України” та розробити і прийняти закон про особливості здійснення економічної діяльності на ТОТ.
та ін.

Повний текст подання українською мовою – за цим посиланням, англійською – тут.

Нагадаємо, до складу Коаліції громадських організацій, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб та тих, хто залишився проживати на тимчасово окупованих територіях України входять: ГО “Донбас-СОС”, ГО “Крим СОС”, БФ “Право на Захист”, БФ “Восток-СОС”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, Програма “Радник з питань внутрішньо переміщених осіб”, що впроваджується БФ “Stabilization Support Services”, ГО “Центр інформації про права людини”.