Skip navigation

5 вересня Центральна виборча комісія спростила порядок тимчасової зміни місця голосування для виборців, які мають реєстрацію на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей. Відповідні зміни були внесені до Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси, затвердженого постановою ЦВК від 13 вересня 2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси».

Виборці, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях, межі та перелік яких визначаються Президентом України у порядку, передбаченому Законом України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”, можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування,– йдеться на сайті ЦВК.

«Водночас наразі ще немає відповідного Указу Президента «Про затвердження меж та переліку районів міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях». Згідно відповіді від Адміністрації Президента, що надійшла на інформаційний запит Центру інформації про права людини, станом на 1 серпня 2018 Проект Указу Президента та додатки до нього від Міноборони ще перебували на опрацюванні в АП», – уточнює Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ».

Нагадаємо, що 9 квітня 2014 року ЦВК спростила цю процедуру для виборців з Криму, доповнивши пункт 2.5 Постанови №893 абзацом про можливість для виборців, виборча адреса яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя не додавати до заяви про тимчасову зміну місця голосування обґрунтування та додаткових документів.

«Дані зміни, коли вони запрацюють в повному обсязі, покращать реалізацію та захист виборчих прав громадян України, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях. Це стосується як внутрішньо переміщених осіб, які мають довідку ВПО, так і мешканців тимчасово окупованих територій, які залишились в своїх домівках. Водночас, якщо людина досягла 18 років вже під час окупації та не отримувала український паспорт з реєстрацією місця проживання, то її не буде в Реєстрі виборців. Відповідно, людина, яка відсутня у Реєстрі виборців, не зможе скористатися порядком тимчасової зміни місця голосування. Це також стосується дітей-ВПО, які при отриманні першого паспорту  не змогли зареєструвати місце проживання», – пояснює Тетяна Дурнєва.

Процедурою тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси можна скористатися лише на період проведення виборів Президента України, народних депутатів України та всеукраїнського референдуму. Для цього виборцю потрібно не раніше дня початку відповідного виборчого процесу та не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування написати заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси й подати її в орган ведення Реєстру виборців за місцем перебування на день виборів.

Водночас при голосуванні за депутатів Верховної Ради виборець отримує лише один бюлетень для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та не зможе обирати депутата в мажоритарному окрузі, якщо виборча адреса людини не відноситься до цього округу.

Положення про тимчасову зміну місця голосування не поширюються на місцеві вибори.

«Враховуючи особливі потреби внутрішньо переміщених осіб та задля забезпечення можливості брати участь у місцевих виборах для громадян України, які проживають не за місцем реєстрації, був розроблений законопроект №6240. Цей проект закону лежить без руху в парламенті з березня 2017 року, але досі не отримав навіть висновку основного комітету. Іронія долі в тому, що саме 5 вересня, Комітет правової політики та правосуддя мав нарешті дати висновок щодо законопроекту №6240, але не зібрався на засідання через банальну відсутність народних депутатів!» – коментує Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ».

Коли Верховна Рада нарешті прийме законопроект №6240, у переселенців та інших мобільних всередині країни громадян з’явиться  можливість  не тимчасово змінювати місце голосування, а змінити постійну виборчу адресу. Це дозволить повною мірою реалізовувати виборчі права на всіх видах виборів: отримувати два бюлетені на парламентських виборах та голосувати на місцевих виборах, звернувшись до органу ведення Реєстру виборців лише один раз, а не під час кожних виборів.

Нагадаємо, що 23 січня 2018 року Парламентська Асамблея Ради Європи закликала українські органи влади створити механізми забезпечення права голосувати внутрішньо переміщеним особам на всіх виборах, у тому числі на місцевому рівні (п 11.11. Резолюції ПАРЄ 2198 (2018).

Законопроект №6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян» був зареєстрований 27 березня 2017 року, отримавши підписи 24-х народних депутатів з різних фракцій. Законодавчі зміни розробили експерти ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), із залученням представників правозахисних організацій «Донбасс SOS», Центр інформації про права людини, «Крим SOS», «Благодійний Фонд «Право на Захист» та «Благодійний фонд «Восток SOS». До обговорення законопроекту долучалися члени міжвідомчої Робочої групи з удосконалення законодавства у сфері прав людини ВПО при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та ВПО (включаючи представників Агентства ООН у справах біженців та Ради Європи).

Завдяки проведенню адвокаційної кампанії «Кожен голос впливає» («ГРУПА ВПЛИВУ») депутати восьми місцевих рад звернулися до Верховної Ради з приводу виборчих прав ВПО та підтримки законопроекту №6240 (Вінниця, Ужгород, Маріуполь, Кривий Ріг, Херсон, Коростень і Добропілля, Шосткинська районна рада).