Skip navigation
10 вересня 2018, Варшава. Нарада з розгляду виконання обов’язків в сфері людського виміру ОБСЄ. Робоче засідання 1: Демократичні інститути: демократія на національному, регіональному на місцевому рівнях; демократичні вибори.

Шановні пані та панове!

Насамперед, я хотіла б висловити повагу за ваш внесок у зміцнення демократії та захист прав людини.

Мене звати Тетяна Дурнєва, я з Донецька, і мені довелося переїхати до Києва після початку російської агресії. Зараз я очолюю українську неурядову організацію “ГРУПА ВПЛИВУ”, і ми захищаємо права людей, що постраждали від конфлікту.

Станом на 30 липня 2018 року, за даними Міністерства соціальної політики, в Україні було зареєстровано 1516246 вимушених переселенців з окупованих територій Донецької та Луганської областей та Автономної Республіки Крим.


Близько 4% українських виборців, які є вимушеними переселенцями, позбавлені можливості повного здійснення своїх політичних прав. В Україні люди можуть брати участь у місцевій демократії тільки в місцях реєстрації їхнього місця проживання, які часто відрізняються від фактичних.

В Україні є міста, де кількість вимушених переселенців перевищує кількість місцевих жителів. Ця ситуація гостро стоїть у регіонах поблизу конфліктної лінії. Проте, треба сказати, що внутрішньо переміщені особи змінили свої нові громади не тільки у кількісному вимірі, але і за якістю.

У нас є багато прикладів того, що ВПЛ стають соціальними лідерами – коли переміщені лікарі, вчителі чи бізнесмени впливають на свою нову спільноту через свої щоденні справи та сплачують податки. Однак ці люди, не можуть вплинути на вибір органів місцевого самоврядування.

На парламентських виборах у жовтні 2014 р. переселенці не мали права обирати депутатів Верховної Ради України у мажоритарних округах. У жовтні 2015 року на місцевих виборах 1,3 мільйона вимушених переселенців не брали участі у виборах і не мали можливості обрати депутатів місцевих рад.

Це порушення принципу недискримінації у забезпеченні рівних прав, свобод та можливостей та уповільнює процес інтеграції внутрішніх переміщених осіб до місцевих громад. Конституція України та міжнародні стандарти чітко визначають рівність прав усіх громадян, зокрема у питаннях виборчого законодавства. Міжнародні принципи також зобов’язують Україну забезпечувати ці права.

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ” спільно з партнерами проводить широку інформаційно-просвітницьку кампанію, і ми пропагуємо принципи Конституції щодо рівних прав усіх громадян незалежно від їхнього походження, місця проживання чи інших відмінностей.

Спільно з партнерами ми розробили законопроект №6240 щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян. Він був зареєстрований у Верховній Раді в березні 2017 року. Громадська організація “Громадянський холдинг” ГРУПА ВПЛИВУ” була б вдячна, якби ви могли надіслати наступні рекомендації Верховній Раді України:

1. До Комітету з питань правової політики та правосуддя: прискорити розгляд законопроекту № 6240 та рекомендувати його прийняти Верховною Радою в першому читанні;
2. Верховній Раді України: прийняти законопроект № 6240 та забезпечити механізми забезпечення права голосу ВПЛ на всіх виборах, у тому числі на місцевому рівні.

Дякую за увагу!