Пропонуємо Вашій увазі український варант статті Promoting Electoral Participation of Internally Displaced Persons, розміщеній нещодавно на сайті Міжнародної фундації виборчих систем.

Внутрішнє переміщення залишається трагедією для мільйонів людей, вимушених залишити власні домівки через збройні конфлікти, зміни клімату чи природні лиха. Попри вжиття урядами багатьох держав заходів, спрямованих на пом’якшення негативних наслідків переміщення, інші уряди не бажають вирішувати відповідні питання і, як наслідок, громадяни цих країн не мають повноцінної можливості реалізувати усі свої права та отримати всі необхідні публічні послуги. Нерідко внутрішньо переміщені особи (ВПО) позбавлені права брати участь у виборах нарівні з іншими громадянами країни. У вересні 2016 року Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) опублікувала “білу книгу” під назвою Внутрішньо переміщені особи та участь у виборах: короткий огляд з метою привернення уваги до цього питання (яке нерідко залишається поза увагою) та поглиблення поінформованості зацікавлених сторін з цього приводу. У білій книзі також викладено 17 рекомендацій, покликаних сприяти впровадженню Керівних принципів з питань внутрішнього переміщення –основного міжнародного документа, присвяченого питанням внутрішнього переміщення, схваленого Комісією ООН з прав людини у 1998 році.

18 жовтня 2018 року IFES взяв участь у двох міжнародних заходах, приурочених 20-ій річниці підписання Керівних принципів. У Женеві (Швейцарія) Моніторинговий центр з питань внутрішньо переміщених осіб організував міждисциплінарну конференцію, учасники якої мали змогу обговорити шляхи врахування потреб ВПО під час розробки програм національного розвитку, спрямованих на досягнення Цілей сталого розвитку 2030. Старша міжнародна радниця IFES Ганна Робертс розповіла про залучення ВПО до політики та презентувала рекомендації, що містяться у білій книзі IFES. Представниця партнерської організації IFES – Громадського холдингу «Група впливу» Тетяна Дурнєва – представила практичне дослідження цих питань в українському контексті.

IFES вважає, що участь ВПО у виборах є ключовою умовою для примирення та запобігання маргіналізації цих людей. Наявність у ВПО «політичного голосу» є запорукою підвищення підзвітності та відповідальності урядових інституцій, зокрема і стосовно питань надання послуг та вирішення проблем ВПО. Забезпечення виборчих прав ВПО у їхніх рідних громадах чи у громадах фактичного проживання є передумовою розробки сталого рішення проблеми переселення ВПО. «Водночас, на практиці,  реалізація таких прав є досить складною і політично чутливою,» – наголосила Робертс, «особливо зважаючи на те, що ВПО можуть змінити баланс сил у певному виборчому окрузі та суттєво вплинути на результати виборів. Нерідко вважається, що ВПО представляють інтереси певної однієї партії – це відштовхує інші партії від вирішення питання забезпечення виборчих прав таких груп громадян».

На превеликий жаль, такий підхід віддзеркалює і нинішнє ставлення українських політичних еліт до понад півтора мільйони осіб, котрі були вимушені залишити свої домівки через збройний конфлікт на Донбасі та незаконну анексію Криму Російською Федерацією у 2014 році. З моменту початку конфлікту українська влада так і не спромоглася усунути законодавчі та практичні бар’єри, котрі стоять перед ВПО на шляху реалізації ними права голосу на місцевих виборах та права голосу на виборах в одномандатних округах за мажоритарним компонентом змішаної виборчої системи. «Аби відчути себе на рівних з іншими членами наших нових громад, нам потрібно мати можливість реалізувати своє конституційне право обрати наших місцевих лідерів», – заявила Дурнєва. «Спільно з IFES Україна «Група впливу» продовжить адвокаційну кампанію, спрямовану на забезпечення права голосу ВПО на всіх видах виборів. Наша мета – прийняття проекту Закону України № 6240.» Законопроектом № 6240 передбачається, що ВПО та інші мобільні всередині країни групи населення, такі як трудові мігранти та студенти, матимуть змогу проголосувати на виборах за теперішнім місцем проживання.

Система реєстрації постійного місця проживання або так звана «прописка», що залишилася в Україні майже без змін з радянських часів, є основним законодавчим та практичним бар’єром на шляху реалізації ВПО їхніх виборчих прав. Значна кількість громадян України проживають не за зареєстрованим місцем проживання. Зміна реєстрації постійного місця проживання – доволі тривалий і складний процес,і нерідко ВПО бракує необхідних документів для отримання нової «прописки». Окрім того, у разі реєстрації за новим постійним місцем проживання, ВПО ризикують втратити свій статус ВПО, а з ним – і доступ до гуманітарної допомоги та соціальних виплат.

Нещодавно IFES провів всеукраїнське опитування ВПО з метою дослідження рівня їхньої обізнаності та ставлення до політичного та виборчого процесу загалом, а також до участі у виборах в Україні зокрема. За результатами опитування було виявлено, що більшість ВПО інтегрувалися в нові громади. Водночас, більшість ВПО не готові розривати зв’язки з громадами, в яких зареєстровано їхнє місце проживання лише для набуття права на участь у місцевих виборах. Для багатьох ВПО важливим аргументом на користь збереження «прописки» на окупованих територіях є потенційна можливість брати активну участь у врегулюванні збройного конфлікту. ВПО необхідно мати можливість реалізувати свої виборчі права зараз і після мирного врегулювання конфлікту – у своїх рідних громадах чи за місцем їхнього теперішнього проживання. Їхній вибір не має жодним чином впливати на наявність статусу ВПО чи доступ до гуманітарної допомоги.

Відсутність у ВПО в Україні можливості брати участь у всіх видах виборах наразі є предметом двох справ, що перебувають на розгляді у Європейському суді з прав людини у Страсбурзі. Ці справи були відкриті за позовами українських ВПО, які були позбавлені можливості взяти участь у місцевих виборах у 2015 році.

IFES також був представлений на круглому столі, присвяченому питанням ВПО, який відбувся у Аммані, 18 жовтня. У Йорданії організацію представляли старший міжнародний радник IFES Гаральд Йепсен, а також аналітик партнерської організації – Громадянської мережі ОПОРА – Олександр Клюжев. У заході, який був організований спільно Глобальним кластером з захисту та Центром Картера взяли участь професіонали більш ніж з 15 країн світу з досвідом роботи у гуманітарних місіях, програмах розвитку, у сфері захисту прав людини та виборчій сфері.

У своїй презентації, пан Йепсен звернувся до спостерігачів за виборами з тим, щоб вони приділяли більше уваги моніторингу участі ВПО у всіх аспектах виборчого процесу. «Більшість організацій зі спостереження за виборами розробили ґрунтовні керівні принципи моніторингу участі у виборах маргіналізованих та недопредставлених груп, зокрема жінок, представників національних меншин, людей з інвалідністю, водночас стосовно моніторингу участі у виборах ВПО таких принципів немає». Пан Клюжев, співавтор проекту Закону України № 6240 – сам ВПО з Донецька. «Немає ніяких суттєвих причин для того, щоб в Україні залишалися такі перешкоди для політичної участі громадян, які були вимушені залишити зону конфлікту. ВПО досить добре інтегрувалися у свої громади. Природньо, що вони хочуть брати участь у громадському житті та мати можливість голосувати на усіх видах виборів, зокрема і під час місцевих виборів. Ми сподіваємося, що майбутнє рішення Європейського суду з прав людини визнає неправильність рішень українських судів та змусить вітчизняних законодавців забезпечити можливість ВПО брати участь в усіх видах виборів.»

Конгрес місцевих та регіональних влад (Конгрес) Ради Європи (РЄ) здійснював моніторинг останніх місцевих виборів в Україні, що відбувалися у 2015 році, та у своїх рекомендаціях парламенту наголосив на необхідності забезпечення виборчих прав ВПО під час майбутніх місцевих виборів, що мають відбутися у 2020 році. 6 листопада 2018 року під час 35-ї пленарної сесії Конгресу, його учасники затвердили звітВиборчі права на місцевому рівні як елемент успішної довготермінової інтеграції мігрантів та внутрішньо переміщених осіб  у муніципалітети та регіони Європи”, до підготовки якого долучилися експерти IFES. Доповідач Йос Вінен (Європейська народна партія, Нідерланди) у своєму вітальному слові з жалем наголосив на тому, що Україна і досі не втілила в життя рекомендації Конгресу. Так, приблизно 2,5 – 3 мільйони громадян України позбавлені можливості брати участь у всіх видах виборів, оскільки вони проживають далеко від офіційного місця реєстрації постійного місця проживання.

Виступаючи під час пленарної сесії Конгресу у Страсбурзі, пан Йепсен наголосив на тому, що система «прописки» наразі є палицею на два кінці для українських ВПО. З одного боку, вони позбавлені можливості брати участь у всіх виборах за місцем реєстрації. З іншого боку, прописка визнається угрупуваннями, які здійснюють фактичний контроль над непідконтрольними Україні територіями. Це дозволяє ВПО мати доступ до окупованих територій та відвідувати родичів, які залишилися по інший бік. «Водночас», – наголосив Йепсен, – «першопричиною проблеми участі у виборах ВПО в Україні є система «прописки», яка у довгостроковій перспективі має припинити своє існування». Пан Йепсен також наголосив на тому, що з моменту початку вимушеного переселення громадян України IFES був залучений до спроб вирішення проблеми виборчих прав ВПО. У процесі розробки законопроекту № 6240, IFES та його партнери з громадянського суспільства провели низку консультацій з залученням усіх зацікавлених сторін. Зацікавлені сторони у сфері виборів погоджуються з тим, що будь-яке рішення, спрямоване на реалізацію виборчих прав ВПО має бути ретельно продуманим, аби запобігти потенційній загрозі доброчесності виборчого процесу загалом.

Як повідомила Міжнародна кризова група у своєму нещодавньому звіті, існує ризик того, що теперішня політика Києва стосовно громадян, яких торкнувся конфлікт та які перебувають по обидві його сторони, зокрема і ВПО, призведе до відчуження цих людей від власного уряду. Наприкінці своєї пленарної сесії Конгрес ухвалив резолюцію, у якій закликав Україну забезпечити можливість ВПО брати участь у всіх видах виборів. За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid) IFES Україна продовжуватиме просувати ідею забезпечення виборчих прав ВПО в Україні. Наразі IFES Україна спільно з партнерською організацією «Група впливу» готує кампанію з просвіти виборців напередодні виборів Президента України, що мають відбутися у 2019 році, а також готує наступне опитування (зі зрізом станом на грудень 2018 року)ставлення ВПО до політичного та виборчого процесу та участі у виборах в Україні.