Skip navigation

31 грудня офіційно починається виборчий процес виборів Президента України, які заплановані на 31 березня 2019 року. Про процедуру голосування для переселенців виданню “Донецкие новости” розповіла виконавча директорка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” Тетяна Дурнєва.

Вона відзначила, що 31 грудня офіційно почнеться прийом заяв про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Цією процедурою можуть скористатися переселенці, які бажають взяти участь у виборах.

Насамперед потрібно знайти адресу найближчого органу Державного реєстру виборців за місцем перебування в день виборів або місцем реєстрації як внутрішньо переміщеного особи (ВПЛ). Всі адреси опубліковані на сайті drv.gov.ua в розділі “Відділи введення реєстру”, з контактами відділень в Донецькій і Луганській областях можна ознайомитися тут.

“Потрібно взяти паспорт і піти написати заяву про зміну місця голосування. Зробити це можна не пізніше, ніж за 5 днів до виборів, а саме до 25 березня. Будь ласка, не відкладайте візит до органу ведення Реєстру виборців на останні дні, особливо якщо ви живете в густонаселених містах. Краще спокійно без черг це зробити і бути впевненим, що зможете проголосувати на виборчій дільниці за місцем свого фактичного проживання”, – закликала Дурнєва.

Що стосується додаткових документів, які обґрунтовують необхідність зміни місця голосування, то Тетяна Дурнєва рекомендувала б взяти з собою довідку ВПО або договір оренди. “Хоча зміни до постанови ЦВК скасовують потребу приносити додаткові документи (крім паспорта громадянина України), сьогодні ніхто не знає, як саме працюватиме це спрощення. Якщо у вас є довідка ВПО, візьміть її, вона не завадить”, – зазначила Тетяна Дурнєва.

Відділ ведення Державного реєстру виборців розглядає подану заяву невідкладно і видає посвідчення, яке підтверджує тимчасову зміну місця голосування, що буде дійсним саме в день одних конкретних виборів. Інколи посвідчення не видають в той же день, але номер виборчої дільниці вам повідомлять одразу. “Людину включають в списки виборців, і вона отримає бюлетень для голосування на виборах Президента України на тій виборчій дільниці, яку вона визначить в посвідченні. Якщо буде призначений другий тур голосування, потрібно буде повторити процедуру”, – сказала Тетяна.

Тимчасовою зміною місця голосування може скористатися будь-який виборець, не лише переселенець. Але саме для внутрішньо переміщених осіб ЦВК спростила цю процедуру. Ще 9 квітня 2014 р. ЦВК прийняла Постанову №240, згідно з якою “виборці, виборча адреса яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування”.

5 вересня цього року Центральна виборча комісія спростила порядок тимчасової зміни місця голосування для виборців, які мають реєстрацію на тимчасово непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей. Відповідні зміни були внесені до Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси, затвердженого постановою ЦВК від 13 вересня 2012 року №893 “Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси”.

“У постанові йдеться про те, що виборці, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їхнього голосування. Водночас ще немає відповідного Указу Президента “Про затвердження меж і переліку районів міст, селищ і сіл, частин їхніх територій, тимчасово окупованих в Донецькій і Луганській областях”. Якщо його не буде до початку президентських виборів, то, можливо, знадобиться довідка ВПО або будь-який інший документ, який доводить перебування виборця не за місцем реєстрації місця проживання. Одночасно ми також очікуємо, що будуть внесені зміни до Постанови ЦВК, що спрощує процедуру зміни місця голосування для всіх виборців”, – зазначила виконавча директорка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”.