25 березня завершився прийом заяв для зміни місця голосування. На сайті Державного реєстру виборців можна подивитися, звідки та куди виборці змінювали місце голосування – в розрізі регіонів та по кожному дню. Інформація ще не остаточна, але тенденції зрозумілі. Багато хто скаржився на черги, але громадські організації та працівники ДРВ неодноразово зверталися до виборців з проханням не відкладати на останні дні, адже часу було достатньо – майже три місяці.

Отримуючи велику кількість запитань від внутрішньо переміщених осіб щодо включення/невключення в списки виборців, надаємо відповіді.

1. В онлайн-кабінеті виборця я не бачу свою нову виборчу дільницю

З п’ятниці, 22 березня, відповідна опція відображення інформації про зміну місця голосування знову відкрита на сайті ДРВ. Тому перевірте себе ще раз, уважно заповнюючи українською мовою своє прізвище, ім’я та по-батькові й дату народження. В результатах відповідей на запит в онлайн-кабінеті на сайті Державного реєстру виборців Ви побачите інформацію щодо тимчасової зміни місця голосування виборця. Вказана інформація включає номер та адресу виборчої дільниці, до списку виборців на якій Вас включено. Натиснувши на активне посилання, Ви зможете побачити мапу і дізнатись, де саме розташована дільниця.

2. Мені не видали посвідчення про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Як же я проголосую?

Для того, щоб Вам видали виборчий бюлетень, потрібно лише дві умови: Ви маєте бути включені до списку виборців і у Вас з собою має бути документ, який підтверджує громадянство України (паспорт в формі книжечки чи ID-картки, або військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби), або тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, які нещодавно набули громадянства). Прохання членів дільничної виборчої комісії пред’явити посвідчення про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси є незаконним. Протиправна відмова у видачі Вам виборчого бюлетеня, у свою чергу, тягне кримінальну відповідальність. Посвідчення про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси буде потрібне Вам лише у тому випадку, якщо до закінчення встановленого строку для зміни місця голосування (тобто за 5 днів до дня голосування/повторного голосування) Ви захочете змінити місце голосування ще раз – для такої зміни Ви маєте подати в орган ведення Реєстру видане раніше посвідчення.

3. На моїй новій виборчій дільниці мене не знайшли в списках виборців.

Виборці включаються до списку виборців так, щоб люди з однією адресою житла були розміщені поруч. Але виборець, який змінив місце голосування, буде знаходитися в кінці списку виборців. При цьому у графі “Примітки” такого списку навпроти його прізвища зазначається номер посвідчення щодо зміни місця голосування, дата його видачі та назва органу ведення Держреєстру, який його видав.
м Коли приходите на виборчу дільницю, одразу повідомляйте, що ви змінювали місце голосування та шукайте себе в кінці списку.

Увага! Якщо ви змінили місце голосування в останні дні перед 25 березня, то ви не знайдете себе в попередніх списках виборців. Попередні списки виборців складалися станом на середину березня, тому всі, хто подав заяву про зміну місця голосування після виготовлення органом Держреєстру виборців попереднього списку виборців, будуть включені вже в уточнені списки. Але на відміну від попереднього списку виборців уточнений список виборців не надається для ознайомлення.

4. Мені не прийшло запрошення на вибори (як варіант – господарям орендованої мною квартири запрошення прийшло, а мені – ні).

Орган ведення Держреєстру виготовляє іменні запрошення виборцям, які змінили місце голосування тільки якщо їхня виборча адреса відноситься до території, на яку поширюється повноваження цього органу Держреєстру. Тобто виборці, чия виборча адреса знаходиться на тимчасово окупованій території, не отримають іменні запрошення, навіть якщо змінили місце голосування. Номер вашої нової дільниці ви можете знайти у посвідченні про зміну місця голосування або в онлайн-кабінеті виборця на сайті ДРВ.

5. Якщо у мене є рішення суду про включення до списку виборців, чи мене включать автоматично? Чи можу я з рішенням суду прийти в день виборів на дільницю?

Маючи рішення суду про включення Вас до списку виборців, необхідно подати його до Вашої дільничної виборчої комісії не пізніше ніж 30 березня. Внесення змін до уточненого списку виборців здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії.

У день голосування зміни до уточненого списку виборців не вносяться навіть на підставі судових рішень!

Голова, заступник голови або секретар дільничної виборчої комісії в день голосування лише виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців – неправильне написання ПІБ, дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – в разі якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування.