Skip navigation
Про це в інтерв’ю Громадському радіо сказала менеджерка проектів Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” Наталія Новикова.

Цього року багато переселенців (і не тільки) доклали чимало зусиль для того, щоб виконати свій громадянський обов’язок. А скільки ж осіб змогли тимчасово змінити місце голосування перед першим і другим туром виборів?

Перед першим туром виборів місце голосування змінили майже 76 000 ВПО і мешканців тимчасово окупованих територій. Перед другим туром цифра майже не змінилася (трохи зменшилася на 130 осіб), розповіла Наталя Новикова.

Якщо ж говорити про всіх громадян, які змінили місце голосування перед другим туром, то це на 10 000 більше, ніж перед першим . Фактично з 7 по 15 квітня, своїм правом тимчасово змінити місце голосування скористалися 325 604 українця, дослідили у громадському холдингу.

Найбільше виборців змінили місце голосування на Київ.

На думку Наталі Новикової, процедура тимчасового місця голосування наразі не відповідає запитам суспільства та ускладнює процес реалізації виборчого права:

«Як громадська діячка і громадянка, яка сама проходила цю процедуру, можу сказати, що вона не є доступною для всіх.

Це стосується не тільки ВПО, а взагалі громадян в Україні. На жаль, для ВПО є свої додаткові обмеження. Виходячи з того, які були черги та які процедурні бар’єри залишаються, можна сказати, що процедура тимчасової зміни місця голосування не відповідає запитам, які є в суспільстві.

Наразі в нас дуже велика міграція всередині країни: як з окупованих територій, так і трудова міграція. Ця процедура ускладнює процес реалізації виборчого права. Наразі є громадяни, які взагалі не мають реєстрації. Є громадяни, в яких ніколи не було реєстрації і їх немає в реєстрі, ми не можемо сказати, скільки громадян не можуть реалізувати виборче право через відсутність реєстрації в паспорті. Є громадяни, які лишилися без реєстрації, їх близько мільйона, і вони також не можуть проголосувати.

Процедура, коли громадянин сам заявляє, що йому краще голосувати на цій дільниці в цьому районі, але йому ще треба надати якийсь доказ того, що йому дійсно потрібно там голосувати, трохи дискримінаційна та іноді лишає громадян без права голосу, тому що вони не можуть надати якісь такі докази, які дійсно вважатимуться достатніми для того, щоб тимчасово змінити місце голосування.

Ми пропонуємо законопроект №6240, який дійсно полегшує всю цю процедуру й дає рівні можливості для голосування для всіх громадян».

Оригінал текстуаудіо