Skip navigation

Голові Центральної виборчої комісії

Сліпачук Т.В.

Шановна Тетяно Володимирівно!

Висловлюємо Вам свою повагу та вдячність за організацію та проведення чергових виборів Президента України на високому рівні у відповідності до базових міжнародних стандартів організації демократичних виборів.

Окремо хочемо підкреслити позитивні дії Центральної виборчої комісії та Державного реєстру виборців задля спрощення доступу громадян України до участі в виборах, зокрема, внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян. На президентських виборах 2019 року процедурою тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси скористалася рекордна кількість виборців  – 315 725 під час першого туру та 325 604 при повторному голосуванні!

Разом з тим, попри позитивні зрушення, залишається низка проблем з реалізацією виборчих прав громадян. Ці проблеми, зокрема, пов’язані з обмеженнями, які прописані в Постанові ЦВК  №893 “Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси” від 13 вересня 2012 року.

Високо цінуючи зусилля Центральної виборчої комісії, спрямовані на захист та забезпечення реалізації конституційних виборчих прав громадян України, та враховуючи низьку ймовірність зміни законодавства про вибори перед парламентськими виборами, просимо Вас лібералізувати процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, в межах повноважень ЦВК.

Зокрема, просимо звернути увагу на нагальну необхідність:

1. Забезпечити можливість подання заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси через онлайн-кабінет виборця на сайті Державного реєстру виборців (наприклад, використовуючи електронний цифровий підпис чи через BankID).

2. Розробити та впровадити механізм, який дозволить уникнути необхідності повторного подання заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси, за бажанням виборця (через онлайн-кабінет, через відповідну позначку в заяві тощо) в разі призначення повторного голосування.

3. Дозволити всім громадянам, які звертаються із заявою про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси, не надавати додатково документи, що обґрунтовують необхідність такої зміни. Ця норма вже застосовувалась для виборців, які мають виборчу адресу на тимчасово окупованих територіях України. Вибори Президента України-2019 продемонстрували доцільність запровадження подібної норми та ефективність її застосування, тому варто поширити ці положення для всіх громадян України.

4. Нормативно врегулювати спрощену процедуру зміни місця голосування для осіб з інвалідністю, додавши до Постанови №893 положення, що виборець, який постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити іншу особу на подання заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Водночас бажано надати можливість під час подачі заяви про зміну місця голосування, одразу вказувати безпосереднє місце перебування особи з інвалідністю (НПС), за якою вона отримує можливість голосувати в день виборів, щоб члени дільничної виборчої комісії отримали цю інформацію без додаткової заяви виборця.

5. Передбачити можливість отримання посвідчення про тимчасову зміну місця голосування на електронну пошту. Прохання членів дільничної виборчої комісії пред’явити посвідчення є незаконним, але багато виборців хотіли пересвідчитись , що їх знайдуть у списках виборців і бажали отримати додатковий документ, що підтверджує звернення до відділу ведення ДРВ та тимчасову зміну місця голосування. Водночас, з причин надмірного навантаження на працівників відділів ведення ДРВ в останній тиждень перед виборами, не всі виборці мали змогу отримати роздруковані посвідчення. Також доцільно посилити інформаційно-роз’яснювальну роботу для населення, працівників відділів ведення Державного реєстру виборців та членів дільничних виборчих комісій щодо відсутності необхідності надавати посвідчення про зміну місця голосування при отриманні бюлетеня.

6. Передбачити можливість подавати заяву про тимчасову зміну місця голосування за екстериторіальним принципом в будь-якому відділі ведення Державного реєстру виборців, а не лише за місцем знаходження в день виборів чи місцем реєстрації. Особливо це важливо для виборців, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей та Криму, оскільки вони не можуть звернутися до відділів ведення ДРВ за місцем реєстрації.

7. Для виборців, які тимчасово перебувають закордоном та не стоять на консульському обліку просимо надати можливість подавати заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси через консульські установи.

8. Забезпечити реальну практичну можливість визначати виборчу адресу та змінювати місце голосування для участі в загальнодержавних виборах громадянам України, які не мають зареєстрованого місця проживання, зокрема:

– тим громадянам України, які вибули з Реєстру виборців. Станом на 30 квітня 2019 року 968 783 виборців мають позначку “вибув”. Ці громадяни в онлайн-кабінеті виборця отримують інформацію, що про них “наявний запис з такими персональними даними, проте не визначена виборча адреса, що унеможливлює включення до списку виборців та голосування на виборах”;

– дітям з числа внутрішньо переміщених осіб, які досягли 18 років, але при отриманні паспорту громадянина України не змогли зареєструвати місце проживання ані за адресою покинутої домівки, ані за місцем фактичного проживання. Точну кількість таких виборців порахувати неможливо, і в Державному реєстрі виборців жодної інформації про них немає (на відміну від даних про тих, хто мав зареєстроване місце проживання, але вибув).

Просимо забезпечити ефективне виконання частини 3 статті 8 Закону “Про Державний реєстр виборців” стосовно визначення виборчої адреси за вмотивованим зверненням громадян, які не стоять на обліку бездомних осіб і не мають зареєстрованого місця проживання.

Тимчасова зміна місця голосування є поки що єдиним доступним для мобільних категорій громадян механізмом забезпечення реалізації права голосу. Не чекаючи на рішення парламенту, просимо не зупинятися на досягнутому і якнайскоріше оптимізувати цю процедуру у вказаних вище напрямках.

Центральній виборчій комісії вдалося організувати демократичні президентські вибори, і ми впевнені, що Комісії вдасться оперативно покращити умови реалізації виборчих прав громадян та забезпечити найвищі стандарти виборчого процесу під час обрання Верховної Ради України.

З повагою,

Тетяна Дурнєва, Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Альона Луньова, Центр прав людини ZMINA

Олександр Галкін, БФ “Право на захист

Вершиніна Валерія, БФ “Stabilization Support Services

Олександра Дворецька, БФ “Восток SOS

Валерія Поклонська, ГО “Донбас SOS

Ольга Айвазовська, Громадянська мережа ОПОРА

Таміла Ташева, ГО “Крим СОС

Наталія Скрипка, ГС ВГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю України

Костянтин Блажевич, ГО “Закарпаття-Донбас

Анастасія Перепелиця, ГО “Донбаська Ініціатива “Міст