Skip navigation
На що потрібно звертати увагу на етапі підготовки до виборів, висвітлюючи питання участі мобільних груп громадян у голосуванні? Чи існують обмеження щодо участі у волевиявленні?.. Ці та інші питання розглядалися на семінарі для представників ЗМІ “Участь внутрішньо переміщених осіб у виборах”.

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, як організатор заходу, мав за мету ознайомити працівників мас-медіа з “больовими точками” щодо особливостей голосування ВПО та інших мобільних груп громадян на позачергових виборах Верхової Ради 21 липня 2019 року.

Аналізуючи інформаційний простір щодо повідомлень про особливості голосування ВПО та трудових мігрантів, часто можна зустріти повідомлення на цю тему, у яких міститься недостовірна інформація. На перший погляд, це “дрібнички”, але декому з виборців вони здатна “перекрити кисень” й відбити бажання йти на вибори.

Топ-3 найпоширеніших помилок ЗМІ

  1. Плутанина у визначеннях в контексті можливості зміни “виборчої адреси” та “місця голосування”.
Звертаючись до відділу ДРВ із заявою про тимчасову зміну місця голосування, виборець не змінює свою виборчу адресу! Йдеться лише про разову (тимчасову) зміну місця голосування.
  1. Потреба документально обґрунтувати (мотивувати) тимчасову зміну місця голосування.
Така потреба скасована ЦВК 29 травня 2019 р. Комісія внесла зміни до своєї постанови від 13 вересня 2012 року № 893 “Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси”. З документу вилучено пункти про потребу подавати додаткові довідки, копії при зміні місця голосування. Сьогодні досить мати тільки паспорт. Довідки з місця роботи, навчання, скріншот СМС від тітки із запрошенням на гостини – не потрібні!
  1. Посвідчення про тимчасову зміну місця голосування, видане відділом ДРВ, потрібно показувати у день голосування на виборчій дільниці.
Ні. Цей документ видається вам на підтвердження того факту, що ви змінили місце голосування й у реєстрі виборців є відповідний запис. Посвідчення видається швидше вам на пам’ять, але не для пред’явлення на виборчій дільниці.

“Серед учасників та учасниць були журналісті-переселенці. Тому не забракло і конкретних запитань, на які учасники семінару не мали власних відповідей, – відзначає виконавча директорка Громадського холдингу Тетяна Дурнєва. – Наприклад, про ID-картки, які під час виборів Президента у деяких відділах ДРВ, не трактували як повноцінний паспорт. Були питання про можливості судового оскарження тих чи інших рішень, про строки, коли це можна зробити тощо. Учасники семінару отримали вичерпні відповіді та роз’яснення щодо усього кола актуальних питань”.

Сподіваємося, після нашої плідної зустрічі в мас-медіа з’явиться більше фахових публікацій, які спонукатимуть громадян до активної участі в голосуванні 21 липня!

Ця ініціатива реалізується громадською організацією Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» в рамках проєктів «Відповідальна та підзвітна політика в Україні» та «Зміцнення законодавчих та виборчих процесів шляхом посилення громадської участі та надання технічної допомоги», які здійснюються Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цьому документі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або уряду Великої Британії.