11 вересня 2019 року Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) спільно з Громадським холдингом “ГРУПА ВПЛИВУ” оприлюднили результати соціологічного дослідження щодо політичних настроїв внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Опитування було проведено компанією Ipsos Ukraine з 15 лютого по 15 березня 2019 р. В рамках дослідження було опитано 2063 ВПО за місцем проживання респондентів. У рамках цього опитування ВПО визначені як мешканці Донецької та Луганської областей і Криму, що були змушені переїхати до інших регіонів України через конфлікт та окупацію цих територій. До вибірки цього опитування було включено ВПО, що проживають у домогосподарствах. Величина похибки становить ± 2.16% в межах 95% довірчого інтервалу.

Як відзначила Надія Пашкова, старша координаторка проекту IFES, внутрішньо переміщені особи з кожним роком все більше пов’язують своє майбутнє з новими громадами, в яких вони оселилися. Так кількість ВПО, які повністю або скоріш за все збираються залишитись у нових громадах виросла на 10% порівняно з 2018 роком і наразі складає 43%.

65% опитаних відчувають себе цілком та скоріш інтегрованими в громаду в якій проживають (16% цілком інтегровані, 49% скоріше інтегровані) та майже кожен десятий цілком або скоріше згодні з твердженням, що вони є активними членами громади (9% цілком згодні, 33% скоріше згодні).

Але, в той же час більшість ВПО продовжує скептично ставитися щодо своїх можливостей вплинути на урядові рішення загалом або завдяки участі у виборах. Зокрема, на запитання про те, чи вони згодні, чи не згодні з тим, що голосування дає можливість таким людям, як вони, впливати на прийняття рішень, 24% респондентів відповіли, що вони дуже не згодні і 30% дещо не згодні з цим твердженням, тимчасом як 34% дуже згодні або дещо згодні. Крім того, 41% респондентів цілком згодні і 35% скоріше згодні, що політики “не розуміють таких людей, як вони”.

Оскільки багато ВПО не вірять у власну можливість здійснювати вплив на прийняття рішень через участь у виборах, не дивно, що велика кількість ВПО заявили, що вони навряд чи голосуватимуть на наступних місцевих виборах. Тільки 15% сказали, що вони майже напевно, братимуть участь у виборах, тимчасом як 27% сказали, що вони скоріше за все будуть голосувати. У той же час, 14% сказали, що вони скоріше за все не братимуть участь у виборах, і так само 12% майже напевно не голосуватимуть, а 10% точно не візьмуть участь у голосуванні.

Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу ГРУПА ВПЛИВУ зауважила, що питання про участь ВПО у місцевих виборах досі залишається невирішеним, оскільки недосконалість виборчого законодавства позбавляє їх права голосу на місцевих виборах.

«Не зважаючи на масштабну адвокаційну кампанію, яку проводить Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ” для захисту виборчих прав ВПО, законопроект №6240 так і не був розглянутий Верховною Радою VIII скликання. Відповідно до ст.95 Закону “Про Регламент Верховної Ради України”, цей законопроект було знято з розгляду.У тексті Виборчого Кодексу, який був прийнятий 11 липня 2019 року, підписаний Головою ВР, але не підписаний Президентом України, також відсутні положення щодо виборчих прав ВПО. Відповідно, оптимальним буде повернення Кодексу в парламент з пропозиціями щодо захисту виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів».

Аналітик Громадянської мережи ОПОРА, Олександр Клюжев зауважив, що при роботі з попереднім складом парламенту  перспективи ухвалення законопроекту були дуже складними, в тому числі, враховуючи позиції тих фракцій, які становили парламентську більшість. Зараз ситуація є інакшою, адже ми маємо ситуацію коли контраргументів з боку команди як парламентської, так і на рівні інституту Президента не лунає, але позиції щодо вирішення питань внутрішньо переміщених осіб, розвитку відносин з тимчасово-окупованими територіями ми поки до кінця також не бачимо.  «Будемо сподіватися, що цю стратегію найближчим часом буде презентовано. Коли президент сформулює свою позицію щодо Виборчого кодексу, то це стане певною відміткою і ставленням до проблем внутрішньо переміщених осіб. Чекати залишилось недовго», – підсумував Олександр.

Завантажити результати опитування ВПО

Презентація організована Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) та Громадським холдингом «ГРУПА ВПЛИВУ» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені під час презентації, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.

За матеріалами IFES Україна

Відеозапис презентації