Голові Центральної виборчої комісії

Діденку О.М.

 

Шановний Олегу Миколайовичу!

Висловлюємо Вам та членам Центральної виборчої комісії свою повагу та вдячність за системні кроки задля підвищення рівня участі громадян у виборах та відкритість в обговоренні суспільно важливих питань.

Окремо хочемо підкреслити позитивні дії ЦВК та Державного реєстру виборців задля спрощення доступу громадян України до участі у виборах, зокрема, в сфері лібералізації процедури тимчасової зміни місця голосування.

Висловлюємо однозначну підтримку прогресивних змін, що закладені в проєкті Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси:

– можливість використання механізму тимчасової зміни місця голосування (ТЗМГ) виборцем, стосовно якого у Державному реєстрі виборців наявна службова відмітка про вибуття з виборчої адреси (виборча адреса якого не визначена);

– можливість звернення виборця до органу ведення Реєстру із заявою про ТЗМГ не лише у паперовій, а й в електронній формі з накладанням електронного підпису;

– можливість подання виборцями, які постійно не здатні пересуватися самостійно, до органу ведення Реєстру звернення щодо ТЗМГ через уповноважених осіб;

– спрощення процедури звернення щодо ТЗМГ для виборців, які проживають або перебувають за межами України, шляхом подання відповідної заяви до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України через відповідну закордонну дипломатичну установу України;

– надання можливості виборцю визначитися із ТЗМГ або лише у день виборів Президента України, або на обох етапах виборчого процесу.

В той же час, просимо звернути увагу на нагальну необхідність:

1. Передбачити можливість подавати заяву про тимчасову зміну місця голосування за екстериторіальним принципом в будь-якому відділі ведення Державного реєстру виборців, а не лише за місцем знаходження в день виборів чи місцем реєстрації. Особливо це важливо для виборців похилого віку, які не мають доступу в Інтернет, та мешканців тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей та Криму, оскільки вони мають технічні обмеження доступу до українських державних сайтів.

2. Актуалізувати серед народних депутатів необхідність внесення відповідних змін до Закону “Про Державний реєстр виборців” в частині підстав для визначення виборчої адреси виборців, які проживають не за місцем реєстрації, а також задля забезпечення практичної можливості визначати виборчу адресу та змінювати місце голосування для участі в загальнодержавних виборах громадянам України, які не мали та не мають зареєстрованого місця проживання, зокрема:

– внутрішньо переміщеним особам, які досягли 18 років, але при отриманні паспорту громадянина України не змогли зареєструвати місце проживання ані за адресою покинутої домівки, ані за місцем фактичного проживання. Точну кількість таких виборців порахувати неможливо, і в Державному реєстрі виборців інформації про них немає (на відміну від даних про тих, хто мав зареєстроване місце проживання, але вибув).

Просимо також забезпечити ефективне виконання частини 3 статті 8 Закону “Про Державний реєстр виборців” стосовно визначення виборчої адреси за мотивованим зверненням громадян, які не стоять на обліку бездомних осіб і не мають зареєстрованого місця проживання.

Просимо взяти до уваги, що тимчасова зміна місця голосування є поки що єдиним доступним для мобільних категорій громадян механізмом забезпечення реалізації права голосу.

Сподіваємось, що у найближчий час члени Центральної виборчої комісії приймуть рішення на користь виборців та максимально полегшать доступ до голосування.

З повагою, організації, що нижче підписалися:
Тетяна Дурнєва, Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
Гамбарян Ірина, Громадська організація “Мережа сили Рівновага”
Гамбарян Карен, Громадська організація, “Об’єднання переселенців “Спільна справа. Одеса”
Маіна Кулик, Міжнародний благодійний фонд «Небайдужі»
Прокопенко Анастасія, Громадська організація “Точка доступу”
Блажевич Костянтин, ГО “Закарпаття-Донбас”
Карельська Тетяна, ГО “Центр підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск”, м.Дніпро
Олександр Кацьора, Ресурсний центр у Закарпатській області ГО “Справа Кольпінга в Україні”
Василь Бороздін, ГО “Потрібні Люди”
Вершиніна Валерія БО БФ «СТАБІЛІЗЕЙШЕН СУППОРТ СЕРВІСЕЗ»
Аза Голощапова, ГО “Переселенці Криму та Донбасу”, м.Луцьк
Сидоренко Лариса, ГО “Егіда-Центр” м. Кривий Ріг
Лях Марина, ГО “Альянс Нових Мелітопольців” м. Мелітополь
Дворна Ганна Борисівна, ГО “Спільно HUB”, м.Запоріжжя
Енвер Бекіров, директор БФ “Хайтарма”, м. Львів
Перепелиця А.М., ГО Донбаська Ініціатива “Міст”, м.Запоріжжя
Олександр Галкін, БФ “Право на захист”
Валерія Поклонська, ГО “Донбас СОС”
Володимир Кіпень, Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу, м.Вінниця
Світлана Кучеренко, депутатка Люботинської міської ради 7 скликання
Родіон Дятко, ГО “Щира справа”, м.Кривий Ріг
Євгенія Ставицька, ІГ “Твій Голос Може Змінити Країну, м.Харків
Преображенська В.А., БО “БФ “Добробут України”, м.Харків
Наталя Болховська, ВОГО Вінницький пресклуб
Альона Луньова, Центр прав людини ZMINA
Таміла Ташева, ГО “Крим СОС”
Олександр Клюжев, Громадянська мережа ОПОРА