Skip navigation
Робоча група Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку погодила правки до Виборчого кодексу щодо права голосування переселенців і внутрішніх трудових мігрантів на місцевих виборах. Голосування цього Кодексу в парламенті заплановано на перший тиждень грудня. Про це повідомила голова Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва під час круглого столу «Довгострокові рішення для внутрішньо переміщених осіб: подальші кроки», повідомляють «Донецкие новости».

Станом на сьогодні внутрішньо переміщені особи можуть голосувати на виборах президента України, а також на парламентських – але тільки за списки партій.

Дурнєва нагадала, що боротьба за конституційне право переселенців голосувати на місцевих виборах триває з 2014 року. «І коли наші міжнародні партнери вивчають ситуацію в Україні, вони відзначають, що це вже може бути прикладом широкої боротьби в 21 столітті за право голосу… Минулого тижня представник Євросоюзу Річард Тіббельс в черговий раз нагадав, що Україна все-таки може щось зробити для своїх громадян, які постраждали від збройного конфлікту. І ось одним з цих “щось” є – забезпечення виборчих прав. Україна обіцяла зробити до кінця цього року», – сказала Дурнєва.

22 грудня в Україні відбудуться місцеві вибори в об’єднаних територіальних громадах, але в них переселенці не зможуть взяти участь. «22 грудня понад 380 тис. виборців обиратимуть депутатів і голів в сільських, селищних та міських радах. Проте відбуватиметься без 4% виборців, які є внутрішньо переміщеними особами. І це повторюється з року в рік. І зараз крім традиційних виборів в рамках децентралізації проходять вибори щодо об’єднання територіальних громад. І ось 22 грудня вибори в 86 ОТГ пройдуть без участі переселенців», – продовжила Дурнєва.

Вона в чергове нагадала, що у Верховній Раді є законопроект № 6240 (був розроблений в 2016 році), «який вже став брендом боротьби ВПО за виборчі права». При цьому є висока вірогідність, що все його положення будуть враховані в доопрацьованому Виборчому кодексі. «Цей законопроект “підтягнув” проблему права голосу не тільки переселенців, а й людей, які проживають не за місцем реєстрації, – так званих внутрішніх трудових мігрантів. Тим самим документ підняв проблему необхідності реформи реєстрації місця проживання. У цьому законопроекті прописаний механізм, завдяки якому людина незалежно від реєстрації місця проживання може змінити виборчу адресу на ту громаду, в якій він зараз проживає. І тим самим він отримує право голосу не тільки на всеукраїнських виборах, але і на місцевих », – зазначила експерт.

У парламенті вже завершена робота над Виборчим кодексом, на який раніше президент наклав вето. «Президент вніс свої пропозиції і зауваження щодо вдосконалення Кодексу. І одне з таких зауважень стосується відсутності належного і реального механізму реалізації виборчих прав. Ми працювали в Комітеті ВР з питань організації державної влади, мiсцевого самоврядування та регіонального розвитку. Робоча група погодила зміни і фактично законопроект №6240 увійшов до Виборчого кодексу. Але проект доопрацьованого Кодексу досі не опублікований на сайті Верховної Ради. Тому ми не можемо говорити на 100%, що в цій боротьбі можна поставити крапку. Попереду ще буде голосування, яке анонсовано на перший тиждень грудня», – наголосила Дурнєва.