Skip navigation

12 листопада в Одесі Злата Швець, представниця ГО «10 квітня» та Віктор Демешко, представник ГС «Коаліція ВПО в Одеській області» в ефірі UA: Одеса презентували результати дослідження потреб ВПО в житлі в Одеській області.

13 листопада представники та представниці ГС “Коаліції ВПО Одеської області”, ГО “10 Квітня”, ГО “Земляцтво Донбас-Одеса” взяли участь у роботі міського координаційного штабу з питань підтримки громадян України – ВПО. Темою засідання стало надання соціального житла переселенцям та робота міської програми пільгового кредитування ВПО.

“Міська влада Одеси виділила на програми пільгового кредитування придбання житла ВПО під 5% в 2019 році 6,6 млн грн. За рік програмою скористалися три переселенця та один місцевий мешканець. Планується придбання ще 2-х квартир. В той же час, міська рада передала на розгляд профільного міністерства заявку на фінансування програми соціального житла, але через завищені цифри за 1 кв. м в заявці, її відхилили в міністерстві”, – зазначив Віктор Демешко, представник ГС «Коаліція ВПО в Одеській області» 

14 листопада в Одесі була проведена прес-конференція за участі представників та представниць ГО «10 квітня» та ГС «Коаліція ВПО в Одеській області» на тему забезпечення житлом ВПО. На заході було презентовано результати соціологічного дослідження потреб ВПО в регіоні, яке було проведено командою коаліції громадських організацій.

Метою дослідження було визначити потреби родин внутрішньо переміщених осіб, які проживають в Одеській області. На початок 2019 року в області проживало 31 211 сімей. У дослідженні взяли участь 401 особи. Було проведено 4 інтерв’ю з державними службовцями, які займаються проблемами житла для ВПО в області. За результатами опитування стало відомо, що 77% родин досі проживають в орендованих квартирах, ще 10% проживають в колективних центрах. 57% опитаних не планують повертатися додому після закінчення війни. 85% не планують цього робити в найближчий рік.

В Одеській області зараз 700 осіб, які за програмою “Доступне житло” хочуть отримати житло. Лише 14 осіб наразі скористалися цією програмою. Жодна особа не виявила бажання скористатися програмою пільгового кредитування за ставкою 17% на купівлю житла. Також є дві програми – міська та регіональна – з пільгового кредитування за 5% на купівлю на житло. Але через проблеми з фінансуванням, ці програми фактично не діють. Міською програмою скористалися наразі лише одна родина. 29% опитаних в рамках дослідження заявили, що їм потрібен пільговий кредит на купівлю житла. 66% опитаних взагалі не знають нічого про діючі програми отримання житла. Ще 40% не вірять в ці програми.

Однією з рекомендацій команди експертів є підвищення інформування населення про можливість отримання житла за діючими програмами.

В Ужгороді 14 листопада відбулося засідання робочої групи, головною темою якого стала ситуація з отриманням пенсійних виплат ВПО та судові справи, які ініціюють переселенці у контексті недоотримання коштів.

Адвокаційна кампанія з захисту пенсійних прав ВПО триває з 2018 року.

За словами Анжели Бабкіної, радниці з питань соціальної згуртованості в Закарпатській області, держава вже заборгувала пенсіонерам – переселенцям  62 млрд грн.

Понад 90% громадян, які стикнулися з цим порушенням власних пенсійних справ, звертаються до судів та виграють їх. Пенсійний фонд вже сплатив понад 9 млн грн судового збору.19 листопада в місті Сторожинці Чернівецької області було проведено круглий стіл на тему “Тимчасове житло для внутрішньо переміщених осіб: шляхи рішень”.На заході було обговорено переваги для громади в реалізації програми соціального житла. В результаті зустрічі учасники погодили план дій, згідно якого визначили приміщення, яке може бути відремонтоване за рахунок державної програми.

Слідкуйте за новинами проєкту на нашій сторінці в Facebook.