Skip navigation

Тимчасове житло, на будівництво та ремонт якого держава виділяє мільйони гривень, має бути доступним не тільки для переселенців, але і для інших категорій громадян. З такими рекомендаціями до влади звернулися учасники та учасниці круглого столу “Тимчасове житло для ВПО”, який пройшов в Сумах 28 листопада. 

За словами учасників, проблема наразі полягає в тому, що влада в громадах, в яких переселенці складають незначну частку населення, не зацікавлена в будівництві тимчасового житла. Ситуація доходить до того, що через відсутність запиту з боку громад, в державному бюджеті на кінець року залишається понад десять млн грн, які були спеціально виділені на будівництво тимчасового житла для переселенців. Це в свою чергу призвело до того, що на 2020 рік на програму тимчасового житла було виділено на 14 млн грн менше. 

Якщо держава змінить цільове призначення тимчасового житла для ВПО, дозволивши таке житло використовувати як соціальне житло для задоволення потреб інших категорій громадян, то ситуація зміниться і гроші не будуть залишатися невикористаними. 

“Ми стикаємось з такою проблемою, що в громадах переселенцям відмовляють в будівництві соціального житла через те, що нібито потреби в такому житлі громада не має. Навіть той факт, що держава готова профінансувати 70% вартості такого житла, для громади, в якій відсоток ВПО невеликий, така можливість виявляється неактуальною. Через це ВПО, які роками мешкають в орендованих квартирах, не мають можливості покращити свої житлові умови”, – зазначила Марія Красненко, юристка, Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ». 

Серед інших рекомендацій, підготовлених за результатами круглого столу: 

– переглянути чинні пріоритети при наданні житла ВПО;

– забезпечити населення доступною інформацію про можливості отримати житло за державними програмами;

– активно висвітлювати приклади громадян, які успішно скористалися програмою пільгового кредитування житла.

Учасники круглого столу звернулися з зазначеними рекомендаціями до Мінветеранів.

Публікація підготовлена в межах гранту, наданого проєктом Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень”. Слідкуйте за новинами проєкту на нашій сторінці в Facebook.