Марія КРАСНЕНКО, правозахисниця, юристка ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»

Минулий тиждень приніс ряд хороших новин — новий порядок перетину лінії розмежування, включно з переліком заборонених до провезення товарів. Текст нового Виборчого кодексу включає можливість голосування переселенців, і, головне, був зареєстрований законопроект про виплату пенсії тим, хто проживає в окупованому Донбасі чи Криму.

Зараз пенсіонер з Донецька, Горлівки чи Луганська може отримати своє майно (а пенсія таким є) виключно реєструючись як переселенець. Тому, увага: у нас близько 1.5 млн внутрішньо переміщених осіб і понад мільйон щомісячних перетинів пунктів пропуску на Донбасі (більше 50% тих, хто їх перетинають, — пенсіонери).

Так ось, новий законопроект — це важливий крок для української держави. Ми можемо мільйони разів говорити: «Як так? Ми ж будемо платити окупанту!» і все в подібному дусі. Вибачте, але це не так. Важливо запам’ятати (або повторити) таке:

По-перше, пенсії — це майно. Це не соціальна допомога, що виплачується державою з огляду на її позицію, зокрема фінансову. І про це чітко говорить практика Європейського суду з прав людини.

Я також не розумію аргумент, що Донбас і Крим не платить податки, тому ми й не будемо платити пенсії. Задумайтесь над тим, скільки людей (працездатних) виїхало і платять податки (чималі) до бюджету держави. Здебільшого батьки цих людей живуть в окупації. Оскільки на 70-80 році свого життя змінити все (кинути свою квартиру, оточення, рідні місця) можуть не всі. Рекомендую подивитися скільки підприємств виїхало і платять свої податки. І так, всі ці люди вийшли на пенсію з огляду на «відпрацьоване».

І, головне, навантаження на бюджет. Так, воно буде, і якщо не сьогодні, то в наступні роки. Звичайно, простіше це планувати поступово.

Мені сумно усвідомлювати, що ті, хто виїхав через свої переконання, зараз живуть далеко не «на рівні», без належної підтримки держави. Але це окрема тема і вона вимагає інших питань державі — про житло, пільги, виборчі права та багато іншого. Ці питання не відміняються і повинні стати ще гостріше.

Зазначений законопроект говорить виключно про звернення громадян на підконтрольній території України, ніякі гроші везтися на тимчасово окуповані території не будуть! Будуть застосовуватися процедури ідентифікації, щоб не було сумнівів в адресності отримання. Йдеться і про відсутність трирічного терміну виплати, адже тут немає провини ні держави, ні самої людини.

І що важливо, це можливість покупки трудового стажу. Незважаючи на те, що ця опція доступна і зараз, за умови сплати потрійного еквівалента, відсутність такого (сплата за мінімальним), тільки стимулює звернення і сплату. Все це за умови відповідного інформування. Адже якщо людям буде про це відомо — вони будуть це робити.

Хоча я і не знаю, коли по-справжньому приймуть цей проект, коли він запрацює, але точно можу сказати, що нас чекають довгі дискусії із зацікавленими сторонами (Міністерством соціальної політики, Пенсійний фондом, Мінфіном), а головне — із суспільством в цілому. Це довгий шлях, і багато з цього точно буде неприємно.

Передрук. Оригінал тексту на сайті “НВ”

Фото УНІАН