Виборчий кодекс, за який сьогодні проголосували народні депутати, включає норми щодо виборчих прав ВПО та трудових мігрантів.

Багаторічна боротьба за виборчі права мобільних всередині країни громадян дійшла логічного кінця! Чотири роки внутрішньо переміщені особи відстоювали своє право брати участь у місцевих виборах за новим місцем проживання. Експерти українських та міжнародних організацій використовували всі можливі засоби впливу для того, щоб нарешті відновити право голосу для внутрішньо переміщених осіб, а також надати можливість трудовим мігрантам голосувати за місцем фактичного проживання.

Врешті решт, законодавчі зміни, які були закладені в законопроєкті №6240* (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян) ще на початку 2017 року, знайшли відображення в тексті Виборчого кодексу після того, як Президент України наклав на Кодекс вето з пропозиціями, зокрема щодо необхідності надати ВПО можливість голосувати на місцевих виборах.

Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) координував загальнонаціональну кампанію «Кожен голос впливає», організувавши самих переселенців для захисту їхніх прав, залучивши до боротьби правозахисні громадські організації, органи місцевого самоврядування, які неодноразово приймали рішення місцевих рад про необхідність надання переселенцям право обирати за місцем проживання та міжнародні організації, які системно через резолюції та рекомендації мотивували Україну захистити виборчі права ВПО.

У прикінцевих та перехідних положеннях Виборчого кодексу вносяться зміни до Закону України “Про Державний реєстр виборців”, зокрема в частині визначення виборчої адреси, яка може тепер не співпадати з адресою зареєстрованого місця проживання.

Стаття 8 Закону про Держреєстр доповнена новою частиною, згідно якої за мотивованим зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, аніж визначену відповідно до зареєстрованого місця проживання. Для зміни виборчої адреси виборцю потрібно буде надати один з документів, що підтверджує фактичне проживання: довідку про взяття на облік ВПО, договір оренди житла, свідоцтво про ведення підприємницької діяльності або про право власності на житло, документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі, родинних відносинах або догляд за особою, місце проживання якої зареєстроване відповідно до Закону України «Про  свободу пересування та вільний  вибір місця проживання».

“Ці прогресивні зміни дозволять виборцям, які проживають не за місцем реєстрації, належним чином мати доступ до реалізації виборчих прав на всіх типах виборів (загальнодержавних і місцевих)”, – коментує Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. Приємно, що нарешті ми отримали такі довгоочікувані позитивні результати. Всі ці роки мені було дивно, чому за конституційне право потрібно так довго та важко боротися. Але дійсно, мрії збуваються тоді, коли до них системно прямують, об’єднуючи зусилля. Я вдячна всім, хто підтримував нас, хто вірив і не дав опустити руки. Без регіональних, національних та міжнародних партнерів цієї перемоги не було б, адже до захисту виборчих прав долучились всі – від самих переселенців, розселених по всій Україні до Ради Європи та ООН”, – додала Тетяна Дурнєва.

“Вірю, що свято демократії буде відновлене після отримання права голосу на місцевих виборах для внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів. І ми будемо разом ходити на вибори, розвивати та підтримувати процеси врядування нашими громадами, адже #коженголосвпливає”, – Ганна Дворна, директорка Спільно HUB, регіональний партнер Коаліції “Кожен голос впливає” із Запоріжжя.

“Для мене важливо мати право голосу на місцевих виборах, бо я хочу відчувати себе повноцінною громадянкою своєї країни, без дискримінації щодо реєстрації в паспорті з окупованої території. Я маю право не тільки обиратись у органи місцевого самоврядування, а ще й впливати на їхню роботу як виборець. Вже шостий рік я живу в чудовому місті, яке для мене стало другою домівкою та сплачую податки, які сприяють саме його розвитку. Тепер я нарешті зможу голосувати на місцевих виборах!” – Анжела Бабкіна, переселенка, ГО “Закарпаття-Донбас”, регіональний партнер Коаліції “Кожен голос впливає” з Ужгороду.

* Законодавчі зміни були розроблені експертами Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ», Громадянської мережі ОПОРА, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), народними депутатами України, із залученням представників громадських організацій «Донбас СОС», «Центр інформації про права людини», «Крим СОС», благодійних організацій «Право на захист» та «Восток-COC». До обговорення проєкту долучалися члени міжвідомчої Робочої групи з удосконалення законодавства у сфері прав людини внутрішньо переміщених осіб при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та ВПО (включаючи представників Агентства ООН у справах біженців та Ради Європи).