Skip navigation
28 листопада у місті Суми відбувся круглий стіл за на тему шляхів вирішення житлової проблеми для переселенців. Учасники круглого столу обговорили діючу державну програму з будівництва тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). За результатами зустрічі були напрацьовані пропозиції до органів місцевої влади, серед яких:

– переглянути цільове призначення тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб та передбачити можливість його використання як соціального житла для інших категорій громадян, що не є переселенцями.
– збільшити тривалість проживання у тимчасовому житлі для осіб похилого віку, осіб з інвалідністю, участь яких в інших житлових програмах є ускладненою або неможливою.
– активно поширювати інформацію про успішно реалізовані програми з будівництва тимчасового житла для того, щоб мотивувати органи влади на місцях до подання відповідних заявок.

3 грудня у м. Новий Буг проведено конференцію з елементами форум-театру для обговорення шляхів вирішення житлової проблеми внутрішньо переміщених осіб. На заході обговорили можливості забезпечення ВПО Новобузької ОТГ соціальним та тимчасовим житлом.

Крім того, були презентовані результати соціологічного дослідження, щодо потреб у житлі «Оцінка потреб ВПО в житлі: види можливості, рішення». За даними дослідження, у Новобузькому районі проживає 107 сімей ВПО (256 осіб), які потребують вирішення житлового питання.

Станом на листопад минулого року жодна громада району не передбачила кошти на соціальне та тимчасове житло. Команда ГО “ФЛОКС” розпочала адвокаційну кампанію з інформування місцевої влади та мешканців громад про можливості, які існують завдяки діючим державним програмам з підтримки будівництва тимчасового житла для ВПО.

14 грудня у місті Мелітополі пройшов круглий стіл на тему «Комплексна допомога дітям постраждалим внаслідок конфлікту». За даними організаторів, ГО «Альянс нових мелітопольців», наразі у місті перебуває 550 дітей з числа ВПО.

З них лише 80 дітей отримали статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Однією з головних причин подібної ситуації є низька поінформованість батьків про можливості отримання цього статусу. Серед іншого на заході були презентовані результати дослідження психоемоційних бар’єрів в адаптації дітей з числа ВПО.

16 грудня в Києві команда організації «Сильні Люди Донбасу» провела зустріч на тему проведення адвокаційної кампанії з покращення житлових умов для переселенців, які мешкають в столиці.

За даними правозахисників, наразі у Києві проживає 153 тис. внутрішньо переміщених осіб. Значна частина з них через складні життєві обставини потребує покращення житлових умов. За результатами зустрічі на ім’я міського голови столиці Віталія Кличка направлено звернення з проханням посприяти у впровадженні програми 70% на 30% на території міста Києва.

“Переселенці, які мешкають в Києві є повноцінними членами місцевої громади. Велика кількість з них – це пенсіонери, особи з інвалідністю та особливими потребами, малозабезпечені та багатодітні сім’ї для яких забезпечення житлом досі залишається нагальним питанням”, – з тексту звернення до міського голови столиці Віталія Кличка.

У Білій Церкві команда організації переселенців «СОНЯХ» провела серію адвокаційних зустрічей для обговорення шляхів вирішення проблем ВПО, які мешкають у місті.

13 грудня було проведено Форум «Обговорення можливостей співпраці та реалізації Державних житлових програм для ВПО у Білій Церкві». На заході були присутні депутати міської ради, представники комунальних підприємств міста, громадські активісти. Учасники заходу презентовали обговорили діючі житлові програми для ВПО.

21 грудня на круглому столі на тему «Потреби в житлі та можливості їх задоволення для ВПО та УБД» за участі депутатів міської ради обговорили ситуацію з забезпеченням житлом переселенців – учасників бойових дій, які мешкають у місті.

26 грудня темою обговорення для учасників круглого столу стала міська житлова програма для ВПО, яку активісти пропонують прийняти для міста.

13 грудня у Кривому Розі пройшла зустріч на тему “Довгострокові рішення для внутрішньо переміщених осіб. Категорія: діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”. Серед учасниць заходу була Тетяна Дурнєва, виконавчий директор ГО «Громадський холдинг «Група впливу», яка розказала про ефективні адвокаційні практики та досвід реалізації адвокаціних кампаній з захисту прав переселенців в інших регіонах України. Також на зустрічі були презентовані результати дослідження психоемоційних бар’єрів в адаптації дітей з числа ВПО.

24 грудня, на сесії Криворізької міської ради було затверджено міську програму захисту дітей, які постраждали внаслідок військових дій. Це перша подібна програма, затверджена в Україні. Відповідно до програми, діти, які мають офіційний статус постраждалих внаслідок військових дій, за кошти міського бюджету зможуть отримувати:
– щорічну грошову виплату розміром у 5000 грн;
– безкоштовний проїзд у міському транспорті;
– безкоштовне харчування у шкільних закладах;
– безкоштовні оздоровчі програми;
– 50% компенсації витрат на дитячий садочок;
– компенсацію витрат на лікування з розрахунку не більше 9000 грн на рік.

Ця програма стала результатом тривалої роботи місцевих правозахисників та громадськості. Команда громадської організації «Егіда – Центр» на початку цього року провела масштабне дослідження потреб родин, в яких є діти, постраждалі внаслідок військових дій. Станом на листопад 2019 року у Кривому Розі мешкало 2000 дітей з числа ВПО. Лише 21 з них отримали статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Основною причиною такого низького показника є необізнаність самих переселенців про існування цього статусу та недовіра до його практичної цінності. Висновки та рекомендації даного дослідження було покладено в основу програми, яку згодом затвердила міська рада. Наразі правозахисники планують кампанію з інформування населення про нові можливості та моніторинг виконання програми.

10 січня 2020 року в Полтаві пройшов круглий стіл на тему “Довгострокові рішення для переселенців”, учасники якого обговорили шляхи забезпечення прав дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Організатором виступила команда організації «Активна Громада» та ГО Інститут «Республіка». На заході обговорили травмуючі наслідки військового конфлікту на Сході України для дітей та роль держави у їх подоланні, умови та вимоги для отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій.

В Ужгороді було проведено чотири фокус-групи з переселенцями, які мешкають у місті. Участь у дослідженні взяло 50 осіб. Метою фокус-груп є аналіз поточної ситуації з забезпеченням переселенців житлом. Результати дослідження будуть презентовані на прес-конференції, яка відбудеться в Ужгороді 28 січня.

9 січня у м. Шостка пройшов круглий стіл на тему «Тимчасове житло для ВПО» за участі представників та представниць органів державної влади та місцевого самоврядування, представників та представниць ГО «Організація переселенців «Потрібні Люди», ГО «На Добро», ГО «Переселенці Донбасу на Сумщині», ГО «Спеціально для тебе», ГО АГРУ. Учасники озвучили свої пропозиції щодо реалізації державних програм з покращення житлових умов для переселенців в громадах. Серед інших рекомендацій, профільному міністерству учасники пропонують сформувати порядок реалізації державних житлових програм для ВПО, який би чітко визначав умови державної підтримки, вимоги до документів для участі у програмі, строки реалізації програми тощо.

Крім того, учасники круглого столу наголосили на необхідності перегляду пріоритетних критеріїв надання житла в частині виокремлення таких категорій як особи поважного віку (70+), одинокі особи. Всі рекомендації було надіслано Міністру у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. Також учасники заходу звернулися до міських голів Сум, Конотопу, Путівля та Шостки з пропозицією долучитися до участі в державній програмі тимчасового житла для переселенців.

Публікація підготовлена в межах гранту, наданого проєктом Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень”.