Skip navigation
29 січня в Ужгороді відбулася прес-конференція з презентацією нової адвокаційної кампанії “Моя нова громада”, яку запустили місцеві переселенці. Метою кампанії є привернути увагу громади міста до проблеми відсутності у більшості переселенців власного житла. За даними дослідження проведеного командою ГО “Закарпаття-Донбас”, лише 8% внутрішньо переміщених осіб, які проживають в Ужгороді та області, планують повертатися назад після завершення війни та звільнення окупованих територій.

< «Ми тричі проводили опитування переселенців. У 2015 році 78% опитаних переселенців на Закарпатті не планували повертатися назад. Сьогодні ця цифра – 92% опитаних. За шість років люди у нових громадах народили дітей, побудували бізнес, знайшли роботу. Але лише одиниці з них вирішили головну проблему ВПО у нових громадах – отримали власне житло», – зазначає Тетяна Хорошилова, ГО “Закарпаття-Донбас”.

Всі три дослідження продемонстрували, що головною проблемою для переселенців як у 2015, так і у 2019 році залишається відсутність власного житла. Щоб вирішити цю проблему, група переселенців в Ужгороді заснувала організацію «Закарпаття – Донбас». Наразі організація вже отримала від міської влади Ужгороду земельну ділянку та дозвіл на будівництво багатоповерхівки для переселенців. Однак виникло питання з розробкою проектної документації, вартість якої сягає близько 1,5 млн гривень. Тому однією з цілей адвокаційної кампанії є пошук потенційних інвесторів або джерел покриття вартості цієї документації.

Більше про кампанію у радіо ефірі – https://bit.ly/2I70Bwj

4 лютого у Мелітополі Запорізької області пройшов круглий стіл «Організація мультидисциплінарного підходу у вирішенні проблем психологічного та психічного здоров’я дітей внутрішньо переміщених осіб». У заході взяли участь представники міської влади, команди ГО «Офіс розвитку громади» та переселенці, які мешкають у місті. Серед питань, які обговорювали питання надання допомоги постраждалим внаслідок психотравмівних ситуацій, порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій. Окремо за участі професійного психолога обговорили проблеми психологічної допомоги дітям з числа внутрішньо переміщених осіб в навчальних закладах міста. Батьки поділилися з учасниками досвідом адаптації дитини та тими труднощами, з якими родина стикається на шляху повноцінної соціалізації дитини.

Там само, у Мелітополі, але вже 14 лютого пройшов круглий стіл на тему “Довгострокові рішення для внутрішньо переміщених осіб: діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”. На зустрічі було презентовано дослідження психоемоційних бар’єрів в адаптації дітей – ВПО, які мешкають у місті. За результатами опитування 50 родин було підготовлено рекомендації щодо роботи з дітьми та їхніми батьками.

“Дане опитування проводилося з метою визначення психоемоційного стану та потреб дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, та з метою допомогти в майбутньому побудувати або розширити програму та заходи з їх адаптації. За результатами дослідження планується адвокаційна кампанія пілотної міської програми на 2020 рік щодо надання підтримки дітям, які мають зазначений статус”, – зазначила Марина Лях, голова ГО “Альянс Нових Мелітопольців”.

Ознайомитися з результатами опитування ви можете за посиланням – https://www.vplyv.org.ua/wp-content/uploads/2020/03/Melitopol.pdf

19 лютого у м. Сторожинець Чернівецької області пройшов круглий стіл на тему «Внутрішнє переміщення: проблемні питання та шляхи їх вирішення». Центральними питаннями було тимчасове житло та статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій. Наразі громада переселенців, які мешкають у місті, розпочала адвокаційну кампанію на підтримку переобладнання закинутої будівлі гуртожитку під тимчасове житло для переселенців та інших вразливих категорій громадян.

«Ми запропонували зробити з цієї занедбаної будівлі житло для переселенців та інших категорій громадян, які його потребують. Гуртожиток має 38 квартир. Цього вистачить не тільки нам, переселенцям, але і учасникам бойових дій, яким також потрібно житло», – зазначає Юлія Калашникова, голова ГО “Ми з України”, переселенка з Донецької області.

Активістам вже вдалося отримати згоду міської влади та депутатів міськради, тепер справа за обласною владою, яка має взяти будівлю гуртожитку на баланс. Детальніше читайте тут – https://www.vplyv.org.ua/archives/4594

2 березня в Маріуполі пройшов круглий стіл на темуТимчасове житло для ВПО”. На заході була присутня представниця профільного міністерства, що дозволило учасникам, а це переважно представники місцевої влади Маріуполя і громад Волноваського, Нікольского, Мангушського районів та селища Сартана, отримати всю необхідну інформацію про участь у програмі з фінансування тимчасового житла.

Більшість питань та пропозицій до міністерства від громад полягали у збільшенні фінансування програми. Справа у тому, що у бюджеті-2020 на фінансування тимчасового житла було закладено 20 млн грн, що на 14 млн грн менше, ніж у 2019. Наразі міністерство розглядає шляхи збільшення цієї суми у тому числі і через залучення грантових грошей та міжнародної допомоги. У свою чергу представниця міністерства звернулася до громад з проханням повідомити про наявність об’єктів, які можуть бути переобладнані на тимчасове житло для ВПО.

Маріуполь сьогодні є містом, яке отримало найбільше фінансування по програмі з фінансування тимчасового житла для переселенців за 2017-2018 роки. Більше 35 млн грн. За ці кошти було придбано 182 квартири, з яких 131 вже розподілена серед переселенців. Всього на черзі за житлом стоять близько 900 переселенців з 96 000 зареєстрованих в Маріуполі.

Повна інфографіка за посиланням – https://www.vplyv.org.ua/archives/4566

3 березня у місті Козятин, Вінницької області, пройшов круглий стіл на тему «Формування у місті Козятині фонду житла для тимчасового проживання шляхом купівлі житла для внутрішньо переміщених осіб». Ініціювали проведення цього заходу переселенці, які мешкають у місті. На заході, крім організаторів, були присутні представники місцевої влади, виконавча директорка ГО “Громадський Холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, представники профільного Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та ВПО та Житомирської міської ради. Головною темою була участь громади Козятину у програмі з фінансування тимчасового житла. Крім того обговорювався вже існуючий досвід інших громад у реалізації такої програми та основні вимоги до участі у ній.

5 березня у Вишгороді пройшов круглий стіл на тему «Тимчасове житло для ВПО». Учасники – місцева влада, переселенці, представники ГО «Доля» і наша команда Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ». Основна тема – як громаді Вишгороду взяти участь у державній програмі з фінансування тимчасового житла. За результатами зустрічі вирішили винести питання про участь громади у програмі на розгляд депутатської комісії міської ради.

В цей же день, у Мелітополі, пройшов навчальний тренінг «Досвід проведення арт-терапевтичної програми «Візерунки Арта» щодо подолання наслідків кризи у роботі з дітьми з сімей внутрішньо переміщених осіб. Презентація та проведення майстер-класу з формування тренерських навичок». Захід було організовано командною «Офіс розвитку громади» спільно з Управлінням освіти Мелітопольської міської ради та Мелітопольським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Разом з психологами та соціальними педагогами учасники тренінгу поділилися власним досвідом роботи з наслідками психотравмівного досвіду у дітей та членів родин внутрішньо переміщених осіб. На зустрічі було презентовано арт – терапевтичну програму з урахуванням потреби дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Публікація підготовлена в межах гранту, наданого проєктом Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень”.