Skip navigation

Оригінал статті розміщено на вебсайті IFES Ukraine.

19 грудня 2019 року назавжди закарбувалося в пам’яті Тетяни Дурнєвої, виконавчої директорки київської громадської організації «ГРУПА ВПЛИВУ». У цей день український парламент ухвалив новий Виборчий кодекс, який кардинально змінив виборчу систему в країні. Новий кодекс відкрив двері перед пані Тетяною та ще близько 1,4 мільйона інших внутрішньо переселених осіб (ВПО), а також 3-4 мільйонів внутрішніх трудових мігрантів, долучивши їх до участі у всіх типах виборів.
«У той день я написала у себе в Facebook, що виконала ще одну місію. Для мене це була дійсно важлива і виснажлива багаторічна боротьба за конституційне право голосу. Багато людей, знайомих і незнайомих стежили, переживали, і разом з нами святкували цю перемогу демократії», – розповіла пані Тетяна.
Протягом останніх чотирьох років Тетяна та її колеги з громадської організації «ГРУПА ВПЛИВУ» невпинно працювали над адвокацією виборчої реформи та підвищували рівень обізнаності суспільства, аби забезпечити участь українських ВПО та інших мобільних усередині країни громадян на всіх видах виборів.

Після того, як у її рідному місті Донецьку розпочався збройний конфлікт, Тетяні довелося починати своє життя з нової сторінки. Доступ до виборчого процесу був лише однією з перешкод, із якими вона зіткнулася. Так, Тетяна зрозуміла, що в країні немає єдиного адвокаційного рушія, який сприяв би наданню виборчих прав таким людям, як вона.

Тетяна Дурнєва виступає перед медіа та громадськістю під час акції «Невидимі виборці» щодо прав ВПО, організованої Громадським холдингом “ГРУПА ВПЛИВУ” спільно з партнерами перед засіданням Погоджувальної Ради 19 березня 2018 року.На парламентських виборах ВПО могли голосувати лише за партійними списками, але не мали права обирати кандидата, що балотувався в окрузі, де вони проживають. Крім того, ВПО були позбавлені права голосу на місцевих виборах та обирати половину складу парламенту.

Створена на початку 2016 року, «ГРУПА ВПЛИВУ» систематично розпочала адвокатувати за права українських ВПО на національному та місцевому рівнях із залученням ВПО з усіх регіонів країни, законодавців та представників міжнародних організацій. Наприкінці 2016 року був запущений перший проєкт «ГРУПИ ВПЛИВУ» щодо виборчих та політичних прав ВПО, як частина ширших зусиль, підтриманих IFES щодо сприяння демократичному прогресу в Україні, завдяки допомозі Великобританії (UK aid), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), та Міністерства міжнародних справ Канади. У рамках цього проєкту «ГРУПА ВПЛИВУ» очолила адвокаційну кампанію «Кожен голос впливає» для просування виборчих прав ВПО. Організація боролася із міфами та хибними уявленнями про виборчу участь ВПО, оскільки рівень підтримки політичних прав ВПО в Україні був низьким. За цей час «ГРУПА ВПЛИВУ» кардинально змінила ставлення політиків та суспільства в цілому до виборчих прав ВПО.

«Важко заперечити роль IFES, UK aid, USAID та Міністерства міжнародних справ Канади у формуванні спроможності «ГРУПИ ВПЛИВУ» відстоювати реформи та здійснювати системні зміни, – розповідає Тетяна. – У 2016 році IFES та UK aid підтримали перший проєкт нашої новоствореної організації, і це змусило нас мобілізувати свої ресурси для досягнення конкретних цілей».
На початку своєї роботи організація стикнулася з проблемою довгого і складного процесу побудови партнерських зав’язків із народними депутатами, які були би готові підтримати законодавчі зміни, що на той час мали низький рівень підтримки в суспільстві та політичних колах. У березні 2017 року IFES організувала навчальну поїздку до Грузії для представників Центральної виборчої комісії, депутатів та громадських активістів, зокрема Тетяни Дурнєвої.

«Для мене ця поїздка стала можливістю познайомитися з грузинським досвідом забезпечення виборчих прав ВПО та, що важливо, переконати депутатів щодо необхідності надання повних виборчих прав ВПО та вибудувати довіру. Пізніше ці депутати комунікували наші ідеї у Верховній Раді та зібрали союзників з усіх партій та груп для реєстрації проєкту закону», – розповідає Тетяна.
У березні 2017 року завдяки спільним зусиллям проєкт Закону №6240, який мав на меті розширити виборчі права мільйонам українських ВПО та внутрішнім трудовим мігрантам, був зареєстрований у Верховній Раді. Законопроєкт готувався відкрито та інклюзивно, за участі «ГРУПИ ВПЛИВУ», Громадянської мережі ОПОРА та IFES за погодженням із ЦВК, депутатами, Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб в Україні, ВПО та іншими зацікавленими сторонами. Його підписали 24 депутати від всіх політичних партій і фракцій. Законопроєкт мав на меті спростити реєстрацію виборців та дати право переселенцям та іншим громадянам України голосувати за їхніми фактичними місцями проживання, а не за «пропискою».

Тетяна Дурнєва дає інтерв’ю під час конференції у Верховній Раді щодо виборчих прав ВПО.«ГРУПІ ВПЛИВУ» за підтримки IFES, UK aid, USAID та Міністерства міжнародних справ Канади вдалося створити потужну й ефективну регіональну коаліцію захисників прав ВПО та реалізувати успішну загальнонаціональну адвокаційну кампанію. Надихаючись міжнародними стандартами та найкращими практиками, організація провела серйозну роботу, орієнтуючись на парламентарів, місцеву владу та суспільство. Використовуючи інноваційні та спеціалізовані підходи до адвокації – у тому числі флешмоби, вуличні акції, адвокаційні форуми, прес-сніданки із зацікавленими сторонами, публічні дискусії з місцевими громадами, кампанії з написання листів тощо – «ГРУПІ ВПЛИВУ» вдалося об’єднати громадян та владу навколо вирішення проблеми.

Ці зусилля були доповнені активною міжнародною адвокаційною діяльністю. Тетяна Дурнєва та інші представники «ГРУПИ ВПЛИВУ» брали участь у міжнародних конференціях та розробляли наукові публікації з теми виборчих прав ВПО. У результаті регіональної адвокаційної кампанії «ГРУПИ ВПЛИВУ», протягом 2018 року тринадцять місцевих рад з усієї України направляли офіційні звернення, закликаючи депутатів Верховної Ради надати право голосу внутрішньо переміщеним особам.

«Коли парламентарі чують запити від національних громадських організацій, вони не обов’язково вважають їх пріоритетними, але коли вони виїжджають у регіони та чують всі ті самі запити від своїх виборців, місцевої громади та влади, коли міжнародна спільнота вказує на проблеми виборчого права ВПО в Україні – це створює громадський тиск та резонанс», зазначає Тетяна.
Сьогодні «ГРУПА ВПЛИВУ», що є частиною ширших зусиль, які підтримує IFES за сприяння UK aid, USAID та Міністерства міжнародних справ Канади, перетворилася на самодостатній провідний голос в адвокації виборчих прав та прав людини в Україні і за її межами. «ГРУПА ВПЛИВУ» зуміла об’єднати низові організації та політичну спільноту навколо свого ключового повідомлення – повне надання виборчих прав ВПО.

Тепер, коли новий Виборчий кодекс запровадив довгоочікувані зміни, організація спрямує свої зусилля на те, щоб ЦВК негайно ухвалила підзаконні акти, необхідні для ефективного виконання положень нового Виборчого кодексу. Також «ГРУПА ВПЛИВУ» буде інформувати та роз’яснювати ВПО, які отримали виборчі права, та іншим громадянам особливості нового виборчого законодавства.

«Важливим етапом успішної адвокаційної кампанії є впровадження змін та контроль за тим, як зміни законодавства працюють на практиці. Ми пильнуємо процес розробки підзаконних актів ЦВК, продовжуємо надавати рекомендації для спрощення процедури зміни виборчої адреси та тримати це питання на порядку денному. Водночас перед нами стоїть наступне завдання – роз’яснити виборцям процедуру та активізувати громадян до участі у місцевих виборах за новими правилами», – каже Тетяна Дурнєва.
Діяльність IFES в Україні стала можливою за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid).

З 1994 року IFES відіграє ключову роль у становленні та модернізації демократичних виборчих процесів та інституцій в Україні. За цей час IFES отримала репутацію надійного джерела інформації для об’єктивного аналізу, оцінки та висококваліфікованої технічної допомоги у сфері реформування виборчого законодавства в цілому та політичного фінансування зокрема, а також адміністрування виборів, посилення спроможності громадянського суспільства, громадянської освіти і вивчення громадської думки.