У щорічній доповіді Уповноваженого ВРУ з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні особливу увагу приділено протидії дискримінації за ознакою інвалідності та стану здоров’я щодо виборчих прав. Враховуючи, що відповідно до Конституції наступні місцеві вибори плануються на 25 жовтня 2020 року, ця інформація є особливо актуальною.

Проведений моніторинг та аналіз звернень громадян засвідчив те, що люди з інвалідністю не мають змоги повною мірою реалізовувати свої права нарівні з іншими громадянами у сферах освіти, охорони здоров’я, праці, користування транспортними послугами, безперешкодного доступу до об’єктів житлово-комунального та громадського призначення, доступу до інформації та реалізації виборчих прав.

Наприклад, на Уповноваженого ВРУ з прав людини надійшло 1 754 повідомлень про порушення виборчих прав громадян, із них 10% повідомлень стосувались відсутності доступу до виборчої дільниці для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Поширеним порушенням виборчих прав людей з інвалідністю є архітектурна недоступність приміщень для голосування. На дільницях були відсутні бюлетені, дубльовані шрифтом Брайля. Передвиборчі дебати не були забезпечені субтитруванням і сурдоперекладом мовлення.

Враховуючи ці порушення задля забезпечення виборчих прав людей з інвалідністю на наступних виборах, Уповноваженим була надана низка рекомендацій Парламенту, центральним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування. Зокрема, закликано Центральну виборчу комісію внести зміни до Вимог до приміщень дільничних виборчих комісій та приміщень для голосування.

«Ми зазначаємо важливість таких рекомендацій, а також тих кроків, які вже роблять органи державної влади у забезпеченні доступності виборів для осіб з інвалідністю. Також звертаємо увагу, що питання доступності виборчих прав для осіб з інвалідністю полягає в доступності всіх аспектів  –  процедур, приміщень та матеріалів», – зазначила Марія Красненко, юристка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ».
Нагадаємо, що наприкінці 2019 року для сприяння Центральній виборчій комісії в підготовці й розробці нормативних документів, спрямованих на забезпечення та реалізацію виборчих прав людей з інвалідністю та поліпшення їх доступності, а також інших маломобільних груп населення до виборчого процесу, було створено робочу групу з питань забезпечення реалізації та захисту виборчих прав людей з інвалідністю, до якої увійшли представники громадських організацій.