Майже 600 млн грн недоотримали люди похилого віку, пенсії яких і так є мізерними

Попри те, що зараз карантин і до моменту його закінчення (та 30 днів після) переселенці не мають потреби звертатись за проходженням ідентифікації в Ощадбанк, соціальні виплати продовжено автоматично. Це не відмінило старих проблем. Проблем, які не вирішив ні уряд Гройсмана, ні уряд Гончарука, ні тепер уже уряд Шмигаля. Я кажу про заборгованості.

Так сталось, що два роки тому хтось в Кабміні вирішив прописати, що «суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України». Щоправда, сам порядок ніхто не передбачив як тоді, так і не поспішає робити це зараз. Так і залишаються внутрішньо переміщені особи без своїх законних коштів.

Якщо говорити простіше, то якщо ви зараз виїдете з Донецька, Луганська чи Горлівки (а точніше після того, як відкриють КПВВ) і звернетесь до Пенсійного фонду з метою поновлення виплат і отримання «заборгованості», то вам скажуть — вибачте, немає порядку, звертайтесь до суду.

Що ще страшніше, то навіть наявність судового рішення, яке ви отримаєте в кращому і найоптимістичнішому випадку протягом півроку, не змінить ситуацію. Як і не змінюють її сотні інших судових рішень або рішення проти самого Кабінету міністрів України в частині визнання норми невідповідною закону. Ще в травні 2018 року ми вирішили йти в суд проти КМУ і виграли його в першій інстанції. Окружний адміністративний суд Києва визнав, що виплата пенсії має здійснюватись відповідно до закону, як це було раніше і ніякий уряд не може це вирішувати. На жаль, віз і далі там. А сотні, тисячі людей і далі очікують.

У 90% таких справ виплати Пенсійним фондом здійснені не були взагалі або ж виконуються частково. Під частковістю я маю на увазі поновлення виплати з моменту звернення. Смішно те, що поновлювати мають і так, а от рішення — виконувати. Та як показує досвід, судові рішення не страшні українському Пенсійному фонду.

Якщо говорити про цифри, то на початок червня минулого року на виконання судових рішень у справах з питань пенсійного забезпечення щодо переселенців лише у 2019 нараховано 543,1 млн грн. Виплачено — 43,0 млн грн. А загальний борг лише за цією категорією справ становить майже 600 млн грн.

Тобто майже 600 млн грн недоотримали люди похилого віку, пенсії яких і так є мізерними. Чи варто говорити тут про результати? Ось як про повернення на тимчасово окуповані території (бо там є житло) хвороб чи смерті?

Тому основний посил, як і два роки тому, залишається незмінним: необхідно скасувати таку норму, чи, під виглядом компромісу, таки розробити механізм, за якого люди би отримували те, що їм належить. І, між іншим, рішення суду обов’язкові до виконання навіть Кабміном, навіть Пенсійним фондом. Адже ми всі рівні, чи не так?

Юристка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” Марія Красненко, НВ, 6 травня 2020

Фото