Карантин накладає на наше звичне життя певні обмеження. Велика кількість послуг, які ми звикли отримувати від держави офлайн, відтепер недоступні. Але на щастя, ще до початку пандемії в України вже було створено низку електронних сервісів, які дозволяють отримати звичні для всіх нас державні послуги в режимі онлайн. Саме про них і буде цей і серія наступних матеріалів.

Що таке “електронні сервіси”

Електронний сервіс або е-сервіс  – це послуги, які надаються за допомогою електронних засобів та спеціальних платформ. Простіше, це ті послуги, які ви можете отримати наприклад через ваш смартфон. Якщо ви колись чули словосполучення “держава в смартфоні”, то це якраз про такі електронні сервіси. Наразі в України ситуація з такими сервісами складна. У 2018 році ООН порахувала, що Україна  за індексом “e-participation” посіла 82 місце у світі, бо поки в світі все більше послуг отримують через Інтернет, у нас ще існують Книги бухгалтерського обліку та паперові довідки з лікарні. Але як запевняє нас профільне міністерство – Міністерство цифрової трансформації – ця ситуація тимчасова. Відповідно до планів відомства щодо “діджиталізації” країни, до 2024 року 100% публічних послуг будуть доступні онлайн, а 95% селищ, міст, парків та вагонів метро матимуть доступ до швидкісного інтернету. Вже зараз працює додаток “Дія”, про яку ми розкажемо трохи згодом.

Як скористатися 

Електронні сервіси в переважній своїй більшості є безкоштовними. Однак для того, щоб скористатися ними, потрібно зробити певну роботу. Перш за все – зареєструватися.

І тут мова йде не просто про звичні – логін та пароль і СМС-підтвердження. Коли справа стосується держави, механізми цієї реєстрації стають серйознішими. Зареєструватися на електронних сервісах можна кількома способами.

Це може бути:
 • ідентифікація через сервіс за допомогою електронної пошти
 • електронний цифровий підпис (ЕЦП)
 • BankID
 • Mobile ID
 • поштова скринька на домені gov.ua
 • карта киянина (для окремих сервісів).
Ми розкажемо тут про два з них, а саме про ЕЦП та BankID. Електронний цифровий підпис – це витвір криптографії або науки, яка вивчає як за допомоги математики захистити вашу інформації від зловмисників. І саме завдяки криптографії, а простіше – шифруванню і з’явився цей ЕЦП. По суті, це вид електронного підпису, отриманого в результаті криптографічного перетворення набору електронних даних та дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Для вас ЕЦП це такий собі шматок інформації, зашифрованої особливим способом, яка дозволяє ідентифікувати вас при комунікації з іншими користувачами та електронними сервісами.

Отримати цей ключ може кожен. Для цього потрібно звернутися у спеціальну установу, яка має право випускати ЕЦП. В України таких установ 24. Акредитованими центрами сервісу сертифікації ключів є центр обслуговування платників податків (“Податкова”), “АЦСК органів юстиції України”, банки (Приватбанк, Ощадбанк, Укрсиббанк, інших банків).

Для отримання ЕЦП необхідно подати наступні документи:

 • Реєстраційна картка (для фізичної особи) встановленого зразка, заповнена та підписана у двох примірниках;
 • Копія паспорта підписувача (копії 1-2 сторінок (3-6 за наявності відміток) та сторінка з відміткою про реєстрацію місця проживання) або копія паспорта виготовленого у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (копії лицьового та зворотного боку та копія паперового витягу з Держреєстру про адресу реєстрації місця проживання, або копія Довідки про реєстрацію місця проживання фізособи), або паспорта громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про постійне місце проживання в іноземній державі, засвідчена підписом власника;
 • Копія картки платника податків, засвідчена підписом власника. У разі, якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, копія картки платника податків не подається, замість цього подається копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову.
Багато? Так, але така ціна швидкості та комфорту, який ви отримуєте, використовуючи ЕЦП в своїй комунікації з державними органами. Крім того, це не запитується за умови звернення через банк, адже ці дані в нього вже наявні! Верифікація (verification) — підтвердження за допомогою перевірки доказів того, що продукт, процес чи обслуговування відповідає встановленим вимогам. Тобто у випадку з онлайн реєстрацією, верифікація це підтвердження того факту, що ви – це саме ви, а не інша особа, яка використовує ваші персональні дані.

Саме таким інструментом є верифікації за допомогою BankID. Для того, щоб отримати  державну послугу через BankID, користувач має верифікувати себе через свій банківській профіль. Фактично, факт того, що ви – це ви, підтверджує банк, послугами якого ви користуєтесь. При реєстрації ви вводите логін/пароль свого інтернет-банку, проходите другий етап авторизації (наприклад, введення SMS-пароля) і таким чином підтверджує свою особу.

На офіційному сайті сервісу (bankid.org.ua) описано наступний алгоритм, який повинен виконати користувач, аби скористатися інструментом BankID.
 1. Громадянин обирає на державному сайті «Увійти через BankID».
 2. У вікні, що відкрилося, обирає свій банк.
 3. У наступному вікні він бачить, яку інформацію про нього буде передано відповідному сайту. Підтверджує згоду введенням логіна та пароля свого інтернет-банку.
 4. Вводить SMS-пароль (для деяких банків другий етап авторизації може відрізнятися).
 5. Банк передає державному сайту необхідну інформацію (наприклад, П. І. Б. і скановану копію паспорта).
В наступних матеріалам ми розкажемо про існуючі національні електронні сервіси в України. На сьогодні їх вже понад 60.