Skip navigation

Процедурою мають нагоду скористатися близько 5 мільйонів виборців

Від сьогодні виборці можуть змінити адресу голосування на місцевих виборах. Не лише тимчасово, а й постійно. Послуга доступна як онлайн, так і офлайн. Приймають документи у відділах ведення держреєстру виборців. Цією процедурою можуть скористатися щонайменше 5 мільйонів громадян. Це внутрішньо переміщені, трудові мігранти та ті, хто не має реєстрації. Отже, як змінити виборчу адресу, докладніше в сюжеті кореспондентки “5 каналу” Евеліни Михайленко.Змінити виборчу адресу не лише тимчасово, а й постійно відтепер можуть трудові мігранти, люди, які не мають зареєстрованого місця проживання. А також внутрішньо переміщені особи, які переїхали внаслідок російської окупації сходу та Криму.

Понад п’ять років живе в Києві Ольга. Вона переселенка з Донецька. Тут жінка працює, а тому податки сплачує до столичного бюджету.

“У першу чергу, ми впливаємо на розвиток тої громади, де проживаємо. Живемо в цій громаді, сплачуємо податки. Ми повинні обирати місцеву владу. Я не хочу, щоби хтось за мене вирішував, як мені краще жити”, – каже Ольга Мартиновська.

Щоб вирішували не за неї, Ольга першого ж дня змінює виборчу адресу. Ця послуга доступна онлайн на сайті Державного реєстру виборців.

“Зараз 12:17. Можемо спробувати глянути, скільки це займе часу. Мені самій цікаво”, – говорить Ольга.

Для електронної подачі документів потрібно мати електронний підпис (до прикладу, його можна отримати у будь-якому державному банку), паспорт та один із документів, що підтверджує адресу фактичного проживання.

Це може бути договір оренди житла, документ, що підтверджує право власності на нерухомість, догляд за особою чи довідка, що засвідчує родинні зв’язки. А також документ, що підтверджує підприємницьку діяльність чи довідка внутрішньо переміщеної особи.

В Ольги є обидва останні документи, але достатньо одного.

“Треба зайти на сайт виборця, в особистий кабінет. Ідентифікувати себе через електронний підпис. Обираємо документ, що підтверджує фактичне проживання, прописую, що це довідка ВПО. На електронну пошту прийшло підтвердження з кодом, який треба зазначити, щоби заява була прийнята. Знову просить накласти електронний підпис. Ідентифікація пройшла. Зараз 12:23 – заява прийнята”, – говорить Ольга.

Новація і щодо подачі онлайн, і щодо можливості закріпити за собою постійну виборчу адресу запрацювала з 1 липня. Після того, як торік у грудні парламентарі схвалили новий виборчий кодекс.

“330 народних депутатів проголосували 19 грудня. На відміну від того, як на виборах 2019 року ми тимчасово змінювали місце голосування. Це було тільки на один день. Тепер це означає її постійне місце голосування, виборчу дільницю відповідно до адреси житла”, – каже Тетяна Дурнєва, виконавча директорка громадського холдингу “Група Впливу”.

Подати документи можна не лише онлайн, а й особисто принести їх до реєстру виборців. За перший день прийому 63 електронних та 244 паперових заяв.

“Треба зважувати на те, що у зв’язку із тим, що в нас карантин і деякі органи місцевої влади не працюють на здійснення прийому громадян, тому правильніше за все подивитися на сайті телефони ведення, чи дійсно він здійснює прийом саме громадян і потім вже коригувати свої дії”, – розповідає Олександр Стельмах, керівник Служби розпорядника державного реєстру виборців.

Змінити виборчу адресу за фактичним місцем проживання можна впродовж двох місяців – до 9 вересня. Такою процедурою мають нагоду скористатися близько 5 мільйонів виборців, щоби віддати свій голос вже цієї осені.

Евеліна Михайленко, Сергій Новіков, “5 канал”