Skip navigation
Нові, революційні зміни у виборчому законодавстві допоможуть реалізувати конституційне право як мінімум п’ятьом з половиною мільйонам громадян. Майже півтора мільйона з них – внутрішньо переміщені особи, які відтепер мають змогу голосувати за місцем свого фактичного проживання. Уперше вони братимуть участь в формуванні органів місцевого самоврядування в своїх нових громадах.

– Чотири роки знадобилося для того, щоб домогтися змін в законодавство, які вступили в силу у липні цього року. Передусім ми відстоювали права ВПО, але також ця новація стосується трудових мігрантів, тих, хто не має реєстрації, але постійно проживає на певній території. Ми витратили багато зусиль для того, щоб такі люди  отримали право голосу на місцевих виборах. Тепер наша головна мета – максимально донести цю інформацію, – наголосила під час вебінару «Усе, що ви хотіли знати про зміну виборчої адреси» виконавчий директор громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва.

Отже, що передбачають законодавчі зміни та рішення ЦВК і які права отримують люди без реєстрації або ті, хто фактично мешкає за відмінною від «прописки» адресою?

Одне з нововведень стосується способу подання заяви до Державного реєстру виборців: її можна заповнити в електронному вигляді на сайті. Також можна подати особисто у паперовому вигляді за наявності паспорту чи ID картки, або доручити цю справу третій особі через довіреність.

У випадку, якщо громадянин обере зміну адреси через віртуальний Кабінет виборця на сайті Держреєстру drv.gov.ua для ідентифікації особистості йому знадобиться електронний підпис. Це може бути як ключ, виданий державними органами, так і MobileID чи ключ Приватбанку тощо.

На розгляд держава відводить 15 діб, але зараз процедура займає від кількох годин до двох-трьох днів. З практики минулих виборів, охочі проголосувати відкладали подачу документів на останні дні, і через великий наплив людей не всі встигли подати заяви. Тому ми наголошуємо: ліпше подбати про реалізацію свої прав заздалегідь. Бо кінцева дата зміни виборчої адреси – 10 вересня 2020 року (для голосування на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року).

До речі, слід врахувати, що змінювати виборчу адресу можна не частіше ніж раз на рік.  А починати процес варто після перевірки, чи включена людина до Реєстру виборців взагалі. Бо відсутність громадянина в списках виборців – одна з причин відмови у зміні адреси. Серед інших причин, які можуть стати на заваді – хибні дані, недотримання термінів подачі заяви і зміни, що були внесені менш як за рік. Якщо ж у заяві виявлять дрібні неточності, її можна доопрацювати і подати з уточненими даними.

– Свого часу ми придумали гасло «Переселенці – ВиБорці!», і за декілька років адвокаційної кампанії разом ми вибороли це право впливати на зміни в громадах. А з іншого боку, важливо довести справу до кінця через участь у виборах, маленьку, але таку важливу дію. У нас є хештег – #КоженГолосВажливий. Ставте його під своїми історіями, як ви проходили процес взаємодії з Держреєстром, діліться інформацією з друзями – додала Тетяна Дурнєва, звертаючись до учасників вебінару.

Команда «ГРУПИ ВПЛИВУ» підготувала інформаційні плакати, які готова надати для поширення у регіонах. Для цього треба надіслати запит на адресу grupa.vplyvu@gmail.com, зазначити регіон, кількість примірників, номер Нової пошти і контактні дані отримувача.

Відеозапис вебінару доступний за посиланням.

Ця ініціатива реалізується громадською організацією «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать автору і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.