Skip navigation

В липні 2020 року Центральною виборчою комісією (далі – ЦВК) було проведено 5 чергових засідань та прийнято 25 нормативно-правових актів. Акти переважно стосуються підготовки до місцевих виборів, зокрема щодо подань кандидатур та форм подання про заміну членів виборчих комісій, змін складу територіальних виборчих комісій, форм посвідчень учасників та учасниць виборчого процесу, а також звернення до обласних військово-цивільних адміністрацій Донецької та Луганської областей стосовно надання висновку про можливість організації та проведення виборів тощо.

Значна частина актів була також прийнята у зв’язку з набранням чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства”, а також змін до технічного завдання на створення автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи “Державний реєстр виборців” (на день публікації матеріалу на сайті ЦВК додатки та посилання щодо змін були відсутні). З повним переліком можна ж ознайомитись на сайті ЦВК у розділі “Нормативні акти”.

2 нормативно-правових акти ЦВК стосуються особливостей реалізації виборчих прав осіб з інвалідністю, зокрема, такими документами є:

  1. Протокольне рішення від 8 липня 2020 року № 3 “Про організацію роботи з нагляду за реалізацією проєкту міжнародної технічної допомоги “Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні” та визначення його координатора”. Даним актом вирішено організувати роботу з нагляду за реалізацією проекту міжнародної технічної допомоги “Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні”, що реалізується Офісом Ради Європи в Україні, де ЦВК виступає бенефіціаром. Детальніше про проект можна прочитати за посиланням.
  2. Постанова ЦВК 8 від липня 2020 року № 134 “Про Порядок перевірки факту тимчасової нездатності виборця пересуватися самостійно для організації його голосування на місцевих виборах за місцем перебування”

Даною Постановою затверджено Порядок перевірки факту тимчасової нездатності виборця пересуватися самостійно для організації голосування на місцевих виборах за місцем перебування, а також встановлюється форма журналу для реєстрації таких заяв.
Зокрема визначається право членів/членкинь дільничної виборчої комісії перевіряти факт тимчасової нездатності виборця пересуватися самостійно (за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я). Перевірку проводять визначені для цього члени та членкині дільничної виборчої комісії щодо фактів:

    • написання виборцем відповідної заяви – шляхом особистого відвідування за адресою, зазначеною у заяві виборця, та/або опитування такого виборця за вказаним ним контактним номером телефону;
    • видачі медичною установою довідки про стан здоров’я виборця, включеного до списку виборців на звичайній виборчій дільниці, що засвідчує факт тимчасової нездатності виборця пересуватися самостійно, – шляхом звернення до відповідної медичної установи із запитом про підтвердження достовірності виданої довідки про стан здоров’я виборця чи уточнення відомостей, зазначених у такій довідці;
    • необхідності дотримання постільного режиму виборцем, включеним до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у стаціонарному закладі охорони здоров’я, – шляхом звернення до керівника відповідного закладу охорони здоров’я із запитом про підтвердження факту призначення постільного режиму.

Тобто, це означає, що подана не пізніше 20:00 23 жовтня заява (поштою або через інших осіб) про голосування за місцем перебування (“на дому”) має мати всі підстави та бути обгрунтованою, адже щодо неї буде здійснюватись перевірка. Лише після перевірки буде прийнято рішення щодо включення до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування. У разі непідтвердження – приймається рішення про відмову.

Попри те, що серпень є періодом канікул та відпусток, у діяльності ЦВК їх очікувати не варто. Короткий термін для підготовки місцевих виборів, які заплановані на 25 жовтня 2020 року, та значні зміни до виборчого законодавства, потребують від ЦВК прийняття ряду важливих та необхідних актів, в тому числі щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю – щодо інформаційної доступності, вимог до приміщень ДВК та приміщень для голосування, порядком та випадків забезпечення розумним пристосуванням, іншого. У зв’язку з цим, ми впевнені, що наступні місяці ми побачимо багато важливих актів.