Задля максимального інформування виборців про можливість змінити виборчу адресу 3-4 вересня партнери Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” провели пресконференції в регіонах.

Перед самим початком виборчого процесу відбулись заходи в Запоріжжі, Житомирі, Вінниці, Ужгороді та Краматорську. Ділимося деякими новинами з регіонів.
 

Запоріжжя: змінити виборчу адресу можна в штатному режимі. Але у ДРВ радять уточнювати як працюють відділи, зважаючи на епідситуацію

До 10 вересня можна отримати право голосу для громадян, які мешкають не за паспортною пропискою.  У Запорізькій області цією змогою скористалося станом на 1 вересня менше тисячі громадян. Найактивніше змінюють виборчу адресу у великих містах – Мелітополь, Бердянськ, Запоріжжя, –  розповів під час пресконференції, яку ініціював Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», начальник відділу адміністрування ДРВ апарату ОДА Сергій Масюков.

– На території Запорізької області діє 31 відділ ведення Державного реєстру – в райдержадміністраціях поки що існуючих районів 20 таких відділів. В чотирьох містах обласного значення (Токмак, Мелітополь, Бердянськ, Енергодар і в Запоріжжя) – 7 відділів, які працюють в складі райадміністрацій. Режим роботи – з 8 до 17, в окремих випадках до 18. Контактні телефони є на сайті ДРВ – https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_organ_ved&pid100=23&prejim=3, попередньо можна зателефонувати, можливо, режим роботи в зв’язку з карантинними заходами зазнав якихось змін, – звертає увагу виборців Сергій Масюков.

За його словами епідемічна ситуація доки суттєво не вплинула на перебіг підготовки до виборів. Поки що коронавірус виявлено в одному відділі, в Олександрівському районі міста Запоріжжя. Там захворіла співробітниця, у її колеги теж був позитивний тест. Але одна працівниця відділу на той момент була у відпустці, і завдяки цьому відділ продовжує працювати.

Тим часом місцеві активісти повідомляють, що змінити адресу у відділах може бути непросто саме з огляду на карантинні обмеження. Тому найефективнішим і найбезпечнішим інструментом поки що лишається Кабінет виборця онлайн. Якщо громадянин усе ж таки хоче подати паперову заяву, слід зателефонувати у відділ ДРВ та з’ясувати, як саме вони працюють – деякі співробітники воліють забирати документи за межами приміщення, спускаючись до заявників на вулицю.

***

У Вінниці  директор Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень наголосив, що окрім права на зміну адреси голосування нові зміни торкнулись і відповідальності. Володимир Кіпень уточнив, що 160 стаття ККУ передбачає штраф або позбавлення волі за підкуп виборця, тому не варто зловживати зміною виборчою адреси. Він також нагадав, що 158 стаття ККУ – Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.

***

А у Житомирі голова громадської організації «Союз переселенців «Мир на долоні»» Ірина Гладка нагадала, що витративши 5 хвилин свого часу, щоб подати заяву про зміну виборчої адреси, можна зробити інвестицію в життя громади, яка працюватиме на інтереси «інвестора»-виборця протягом наступних п’яти років. Однак, на жаль, поки що мало виборців знають про таку можливість.

***

Краматорськ: змінити адресу можна до опівночі 10 вересня. Але в ДРВ просять подбати про своє право голосу заздалегідь.

З ініціативи «ГРУПИ ВПЛИВУ» пресконференція, присвячена підготовці до виборчого процесу, відбулась в Краматорську на базі Кризового медіа-центру.

Начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців Донецької облдержадміністрації Руслана Шевцова зазначила, що прийом виборців ведеться в звичайному режимі. Але якщо виборець бажає особисто подати паперову заяву про зміну виборчої адреси, краще уточнити інформацію телефоном https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_organ_ved&pid100=14&prejim=3

Станом на 3 вересня у Донецькій області усього лише  771 громадянин звернувся до відділів ДРВ. Певного напливу фахівці очікують під фінал відведеного законодавче терміну. Обіцяють справитися з будь-яким навантаженням, але пані Шевцова просить виборців з розумінням і лояльніше ставитися до співробітників відділів Держреєстру виборців. Попри те, що на опрацювання документів держава відводить 15 діб, виконавці на місцях намагаються пришвидшити цей процес з власної ініціативи. Але інколи перевірка потребує більше часу, і це часом спричиняє конфліктні ситуації.

– Заяви намагаються опрацювати день у день, але в системі відбувається багато змін і доповнень. Через технічні причини ЦВК іноді закриває доступ до сервісів. Ми стикаємося з тим, що людина приходить і каже – чого я маю чекати так довго, коли моєму сусіду вчора за годину дали відповідь. Том ми змушені нагадувати про законні 15 діб і просити про розуміння. Як працюватимуть відділ ДРВ 10 вересня? До дванадцятої ночі, оскільки прийом документів закінчується опівночі. Але ми будемо дивитися за активністю виборців. У нас на президентських виборах були провокації в Слов’янську, коли люди приходили за 15 хвилин до опівночі, хоча у них точно були можливості здійснити це в робочий час. Хочу сказати, що ми до таких провокацій готові, і все ж просимо виборців приходити у робочий час, щоб подати документи заздалегідь і без зайвого стресу.

Учасники пресконференції закликали виборців до активності. Від дій та рішень кожного на місцевих виборах, залежить те, як житимуть громади протягом наступних п’яти років. А отже, як житиме кожен конкретно взятий громадянин.

***

Закарпаття: Остання можливість проголосувати не за місцем прописки. Якщо внутрішньо переміщених осіб можна порахувати, то хто рахував людей, що живуть не за місцем реєстрації?

Під час пресконференції в Ужгороді міняли виборчу адресу онлайн, щоб продемонструвати медіа, як виглядає процедура. Мешканці Закарпатської області не надто активно користуються цим своїм правом – на сьогодні із Закарпаття менш як 1% від загальної кількості поданих заяв по Україні, розповів координатор спостереження за виборами у Закарпатській області від мережі Опора Ярослав Гулан.

Анжела Бабкіна, радниця з питань внутрішньо переміщених осіб ГО «Закарпаття –Донбас» як представниця від громадян, які здобули свою домівку в Ужгороді та області, наголосила, що від завдяки інформаційній підтримці є сподівання, що кількість охочих голосувати на виборах 25 жовтня зросте. І ця можливість, прописана у законодавстві, стосується не лише внутрішньо переміщених осіб.

– Ми сприймаємо Ужгород як місто, що гостинно нас прийняло, надихнуло, дало можливість реалізовувати якісь свої плани і стратегії, по-новому почати життя. Це практично наша друга домівка і для нас також важливо, що відбувається в цій громаді. Ми сподіваємося, що наша інформаційна кампанія стане приводом для того, що хтось ще прийде і змінить свою виборчу адресу у час, що лишився відведеним для цього, щоб мати можливість проголосувати на виборах 25 жовтня. Коаліція громадських організацій усієї України під егідою «ГРУПИ ВПЛИВУ» ініціювали зміни до законодавства не лише для ВПО, але і для тих, хто живе не за місцем реєстрації – це так звані трудові мігранти, яких дуже багато в нашій країні. Якщо внутрішньо переміщених осіб можна порахувати, то хто рахував людей, що живуть не за місцем реєстрації? Також стати виборцями цього року можуть ті громадяни, що не мають місця реєстрації взагалі, – зазначила Анжела Бабкіна.

До участі у заході запросили пані Олександру, яка поділилась власним досвідом зміни виборчої адреси. За її словами процес зайняв 15 хвилин. Начальник відділу ведення Реєстру виборців Ужгородської міської ради Григорій Жирков наголосив на тому, що зазвичай процедура відбувається набагато швидше, аніж в терміни, визначені законодавством. І порадив пересвідчитися, що виборець є у списках перш ніж починати процедуру зміни виборчої адреси.

Додаткова інформація:

Всі контакти відділів ведення Державного реєстру виборців тут.

Кабінет виборця тут 

Інструкція щодо подачі заяв онлайн тут

Кількість звернень, поданих  по кожному регіону можна подивитися тут

Ці заходи організовані ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» у партнерстві з регіональними партнерами  за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської  допомоги від уряду Великої Британії.

Фото: АКМЦ