Skip navigation
Можливість проголосувати за місцем фактичного проживання на місцевих виборах цього року вперше отримали близько 5,5 млн громадян. Нова законодавча норма про зміну виборчої адреси відновлює справедливість і конституційні права громадян, які донині були нівельовані прив’язкою до зареєстрованого місця проживання.

“ЦВК стоїть на боці виборця. Коли є можливість спрощення процедур та підвищення рівня участі громадян у виборах, ЦВК робить все можливе в межах повноважень для забезпечення реалізації громадянами свого права голосувати”, – заявила на пресконференції секретар ЦВК Олена Гатаулліна.

“Підозри щодо спроб маніпулювати і вплинути на результати виборів з боку окремих осіб не можуть бути підставою для обмеження права голосу мільйонів виборців. Процедури зміни виборчої адреси спрощено, але це не означає, що виборцям дозволено зловживати своїм правом. Тут важливу роль буде відігравати реагування на повідомлення про можливі зловживання. Ретельні перевірки правоохоронних органів по таким фактам є надважливими, зокрема вони відіграють і певну превентивну функцію”, – наголосила Олена Гатаулліна.

За словами Керівника служби розпорядника Державного реєстру виборців Олександра Стельмаха, з 1 липня 2020 року відділи ведення Реєстру опрацювали 105 290 звернень виборців щодо зміни виборчої адреси.

“100081 звернень було задоволено, а це  –  95% від загальної кількості звернень щодо зміни виборчої адреси.  За цей час відмову отримали 5171 громадян. Ще 38 звернень виборців щодо зміни виборчої адреси  опрацьовують органи ведення Реєстру. 94 810 задоволених звернень стосувались зміни виборцем виборчої адреси на адресу свого фактичного місця перебування, відмінну від зареєстрованого місця проживання. Інші 5% звернень розділили між собою виборці, які змінювали виборчу адресу на своє зареєстроване місце проживання  або визначали собі виборчу адресу у зв’язку з тим, що вибули із свого зареєстрованого місця проживання”, – пояснив Олександр Стельмах.

Тетяна Дурнєва, яка очолювала національну адвокаційну кампанію #КоженГолосВпливає, зауважила, що завдяки законодавчим змінам у виборців, які проживають не за місцем реєстрації або не мають зареєстрованого місця проживання з’явилась можливість потрапити до списку виборців у своїй громаді. Утім, часу для подачі заяви про зміну виборчої адреси, щоб проголосувати на виборах 25 жовтня, було критично мало.

Вона додала: “Головне, що тепер право на участь у місцевих виборах є у всіх виборців незалежно від зареєстрованого місця проживання. Уже від виборця залежить, чи скористується він цим правом. Як для процедури, що почала діяти вперше в історії України, та ще й в умовах пандемії, 100 тисяч звернень – це достатньо вагомий показник. Виборці почали використовувати нові можливості, але не надто швидко та активно. Цей показник свідчить, що треба продовжувати інформаційно-просвітницьку роботу – як про саму процедуру, у тому числі про подачу заяви онлайн, так і про відповідальність за порушення виборчого законодавства”, – наголосила виконавча директорка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” Тетяна Дурнєва.

Зі свого боку аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев зазначає: нові можливості і максимально доступна процедура зміни виборчої адреси (через Кабінет виборця з використанням ЕЦП) не повинні бути полем для зловживань.

“Доступність процедури зміни виборчої адреси свідчить про новий якісний підхід  держави до прав громадян. Виборці, які роками не голосували за фактичним місцем проживання, отримали можливість повноцінно впливати на розвиток своїх громад. Але позитивний досвід захисту виборчих прав громадян має бути підкріплений дієвими гарантіями невідворотності покарання тих, хто намагається зловживати виборчими процедурами. Це однаково стосується підкупу виборців, фальсифікації виборчої документації чи зловживань зміною виборчої адреси, – наголошує Олександр Клюжев.

Зі свого боку Нацполіція фіксувала спроби використати нову законодавчу норму для підкупу виборців, зазначає начальниця відділу Головного слідчого управління Національної поліції України Ольга Одинокова.

“За певну винагороду виборцям пропонували подати до органу ведення Державного реєстру виборців недостовірні дані щодо свого місця проживання, щоб у подальшому ті віддали свій голос за «необхідного кандидата». Йдеться про два види злочинів – надання неправдивих відомостей та підкуп виборців. Ми розуміємо, що насправді за цими недобросовісними виборцями стоять виконавці, організатори та замовники, а також є відповідні джерела фінансування. Сьогодні за такими фактами слідчі Національної поліції розпочали 7 кримінальних проваджень, слідство за якими триває”, – зауважила Ольга Одинокова.

На думку директора програм Міжнародної фундації виборчих систем в Україні Романа Любченка, завдяки спільній роботі громадянського суспільства, парламентарів та місцевої влади Україна тепер може продемонструвати  успішний кейс у залученні внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних категорій громадян до процесу виборів. А досвід України може бути бути використаний іншими країнами для вирішення схожих питань.

“Особлива подяка Центральній виборчій комісії за турботу про громадян і впровадження механізму подачі заяви про зміну виборчої адреси онлайн. Це допомогло зекономити час на подачу заяви. Крім того, суттєво зменшився ризик зараження COVID-19 як для виборців, так і для працівників Держреєстру виборців”,  – наголосив Роман Любченко.

Контактний номер організаторів: (097) 915 54 45, Олена Задорожна, комунікаційна менеджерка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ».

Інфографіки про:
1. Кількість звернень щодо зміни виборчої адреси,
2. Зміну виборчої адреси у регіональному розрізі
доступні за цим посиланням.

Відеозапис пресконференції.

Цей захід організований громадською організацією Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської  допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.