Результати обговорення рекомендацій для політичних партій та політиків

25 вересня команда Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» провела онлайн – обговорення рекомендацій щодо врахування інтересів громадян з інвалідністю при веденні партіями та окремими політиками виборчої кампанії. На захід зареєструвалося більше 60 учасників та учасниць, представники та представниці політичних партій, громадських організацій, ЗМІ. Н заході виступили:

– Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ»; – Ірина Саранча, авторка рекомендацій, голова правління ГО «Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток»; – Тетяна Герасимова, проєктна менеджерка ГО «Fight for Right»; – Сергій Постівий, член Центральної виборчої комісії; – Людмила Фурсова, референтка Урядової уповноваженої з прав осіб з інвалідністю; – Наталія Скрипка, Голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України; – Мішель МакГрорті, старша менеджерка програми для політичних партій НДІ в Україні; – Вірджинія Аткінсон, старша міжнародна радниця з питань інклюзивності, IFES (Міжнародна Фундація Виборчих Систем).

Ірина Саранча в своєму виступі детально розказала про наявні в Україні проблеми із залученням людей з інвалідністю та маломобільних груп населення до політики. Експертка також презентувала розроблені правозахисниками рекомендації політичним партіям.

Серед ключових проблем, з якими стикаються виборці з інвалідністю, експертка визначила недотримання прав, архітектурна недоступність та відсутність універсального дизайну, низьку явку населення на виборита неможливість людей з інвалідністю брати повноцінну участь у діяльності політичної партії.

Враховуючи той факт, що кожен 10 виборець має інвалідність або належать до МГН, а українське законодавство та міжнародні документи чітко закріплюють рівність прав усіх громадян, вирішення зазначених проблем має стати одним з пріоритетів політичних партій та політиків як в ході виборчої кампанії, так і після її завершення.

Рекомендації охоплюють теми підготовки друкованих матеріалів, організації онлайн та офлайн заходів та поради щодо правильного вживання термінів при веденні агітації.
«Робота над цими рекомендаціями була голосом тих людей з інвалідністю, які живуть у маленьких містечках, які живуть на 5 поверхах старих «хрущовок». Про них ніхто не знає, але якщо політичні партії проявляють інтерес до цих людей, не просто виборчі обіцянки, а справжній інтерес, це стане справжнім кроком до побудови суспільства рівних можливостей. Я сподіваюсь, що разом ми створимо цей інклюзивний простір для тих небайдужих людей, які хочуть бути активними», – додала Ірина Саранча, авторка рекомендацій.
Проєктна менеджерка ГО «Fight for Right» Тетяна Герасимова у своєму виступі наголосила на тому, що в Україні потрібно побудувати суспільство, де б людина з інвалідністю мала змогу займатися улюбленою справою, в тому числі і політичною. Існуюча недоступність політики в Україні для людей з інвалідністю свідчить про те, що там не чекають на таких людей.

«Навіщо людині йти в політику, якщо вона не зможе зайти в жоден з владних кабінетів через відсутність пандусів. Для чого їй іти на вибори, якщо вона не може прочитати, побачити або почути програму кандидатів», – зазначила Тетяна Герасимова.
Також експертка закликала всіх учасників виборчого процесу, партії та НДО, залучати до роботи з захисту прав осіб з інвалідністю досвідчених та підготовлених спеціалістів.

Про роботу Центральної виборчої комісії щодо врахування інтересів виборців з інвалідністю у виборчому процесі розказав Сергій Постівий. Член ЦВК зазначив, що була створена спеціальна робоча група, в яку увійшли представники правозахисних організацій. Ця група готує та відправляє на розгляд народних депутатів свої рекомендації щодо врахування інтересів громадян з інвалідністю. Одним з головних результатів цієї роботи стало прийняття змін до Виборчого кодексу, в якому було враховано більшість рекомендацій групи. Крім того робоча група розробила критерії доступності виборів для громадян з інвалідністю, які вже на розгляді в Кабінеті Міністрів України.

Про досвід інших країн з включення людей з інвалідністю в політичний процес в своїх виступах розказали представниці міжнародних організацій. Мішель МакГрорті, старша менеджерка програми для політичних партій НДІ в Україні, поділилася власним досвідом участі в 2018 році у виборчій кампанії до Сенату США в штаті Іллінойс. Ця кампанія стала унікальною через те, що обидва кандидати до Сенату від цього штату мали інвалідність. Більш того, одна з кандидаток була жінкою, яка отримала інвалідність під час війни в Іраку.

«Інклюзивність важлива не лише через питання захисту прав людини чи прав громадянина. Коли ми залучаємо людей з інвалідністю, ми допомагаємо своїй країні, бо це допомагає економіці. Бар’єри в суспільстві для людей з інвалідністю негативно впливають на економіку, про що свідчать останні дослідження в трьох африканських країнах. Це дослідження продемонструвало, що відсутність бар’єрів для людей з інвалідністю дозволяє цим людям ставати успішними та допомагати суспільству та країні», – зазначила Мішель МакГрорті.


Експертка також навела цифри, які свідчать прозростання впливу виборців з інвалідністю в США. У 2018 році в США у виборах взяло участь на 8,5% виборців з інвалідністю більше, ніж в минули роки. Це призводить до того, що кандидати зацікавлені в тому, щоб забезпечити можливість цим виборцям голосувати, бо від цього може залежати результат виборів.

Вірджинія Аткінсон, старша міжнародна радниця з питань інклюзивності IFES презентувала досвід інших країн в забезпеченні участі людей з інвалідністю в політичному процесі. Наприклад у Великобританії були зняті фінансові бар’єри для участі людей з інвалідністю виборах в якості кандидатів. Було створено спеціальний фонд, який фінансував витрати, які кандидат з інвалідністю ніс додатково через свою інвалідність. В Уганді у парламенті з 1995 року зарезервовано 5 місць для людей з інвалідністю. В цій країні 47 000 представників та депутатів різного рівня мають інвалідність. Спеціальні квоти також були запроваджені в Зімбабве в 2014 році в Сенаті країни. Також експертка наголосила, що від запровадження інклюзивних практик для людей з інвалідністю виграє все суспільство. Наприклад спеціальні інформаційні буклети для виборців з порушенням зору будуть корисні і для людей похилого віку, які мають слабкий зір та зможуть краще ознайомитись з інформацією про кандидата.

Наталія Скрипка, Голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України в своєму виступі розказала про важливість доступу інформації для людей з інвалідністю для освіти. Як продемонструвало дослідження, яке проводили в Україні, недоступність інформації негативно впливає на політичну активність громадян з інвалідністю. Ще більш важливим є той факт, що представники політичних партій не висловлюють зацікавленість у тому, аби забезпечувати виборців з інвалідністю такою інформацією.

Політичні партії недооцінюють важливість інформаційної доступності своєї діяльності для людей з інвалідністю. Існуючі упередження та стереотипи щодо людей з інвалідністю породжують дискримінаційні практики по відношенню до цих громадян, в тому числі і з боку партій. Попри це самі громадяни з інвалідністю готові брати участь у виборах, як виборці і як кандидати.

Людмила Фурсова, референтка Урядової уповноваженої з прав осіб з інвалідністю у своєму виступі зазначила, що особлива увага в роботі з забезпечення прав людей з інвалідністю має приділятися саме усуненню існуючих перешкод. Діюча система, за словами експертки, до сих пір має безліч перешкод для голосування в першу чергу людей з порушеннями зору. Також експертка звернула увагу на необхідність виконання зобов’язань перед міжнародною спільнотою.

Після виступів спікерів учасники та учасниці заходу продовжили обговорення та відповідали на питання.