Skip navigation

9 жовтня 2020 Кабінет міністрів України затвердив критерії доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення виборчих дільниць та приміщень для голосування. Текст Постанови доступний за посиланням.

Зокрема, врегульовано питання щодо:

  • облаштування безоплатних паркомісць (не далі ніж 50 метрів від виборчої дільниці),
  • встановлення пандусів або піднімальних пристроїв,
  • обладнання шляхів руху засобами орієнтування та інформаційної підтримки,
  • пішохідні доріжки, тротуари і пандуси мають бути рівними та без бордюрів,
  • дверні отвори мають бути без порогів і перепадів висот підлоги,
  • ширина дверей і відкритих отворів у стіні, а також виходів з приміщень виборчих дільниць на сходову клітку має становити не менше 90 см.

Серед іншого, в затвердженій Постанові №962 зазначено, що у разі, коли приміщення виборчих дільниць неможливо повністю пристосувати для потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, організовується безперешкодний доступ зазначених осіб до таких приміщень. Ця перемога стала можливою в тому числі і завдяки адвокаційним зусиллям команди Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ».

Ще 6 лютого 2020 експертки ГО «ГРУПА ВПЛИВУ» підготували та відправили в Кабінет Міністрів України листа щодо розробки критеріїв доступності дільниць для людей з інвалідністю. Виборчим кодексом було визначено строки затвердження цих критеріїв – до 1 квітня 2020 року, але влада на той час не дала конструктивну відповідь. У квітні правозахисниці підготували пропозицію з власним проєктом критеріїв доступності та запропонували опрацювати документ в рамках Робочої групи з питань захисту прав людей з інвалідністю, що створена при Центральній виборчій комісії. Ці пропозиції після обговорення та опрацювання в ЦВК згодом були надіслані Уряду. В результаті об’єднання зусиль багатьох залучених сторін, напередодні місцевих виборів критерії було нарешті затверджено.


«Прийняття Урядом Постанови про критерії доступності є дуже важливим кроком. Значна кількість виборців з інвалідністю стикається з додатковими перешкодами на шляху до голосування через архітектурну недоступність виборчих дільниць. Ми наполегливо вимагали від влади розпочати процес вирішення цієї проблеми, і ця постанова – це перше суттєве зрушення питання забезпечення доступності дільниць для мільйонів виборців. Ми говоримо не лише про осіб з інвалідністю, а про людей старшого віку, батьків з візочками, інших маломобільних груп населення. Доступність важлива для кожної людини», – Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ».

Нагадуємо, що на сайті Державного реєстру виборців наявна інформація про доступність виборчих дільниць. Однак, ми закликаємо виборців перевірити свою дільницю та залишити зворотній зв’язок – як для місцевої влади, так і для Державного реєстру виборців (особливо у разі неспівпадіння даних щодо доступності дільниці).

Зразок звернення до органів місцевого самоврядування щодо забезпечення безперешкодного доступу до приміщення для голосування тут.

Зразок звернення до органів місцевого самоврядування щодо заходів із забезпечення доступності приміщень виборчої дільниці тут.