Skip navigation

11 січня 2021 року на офіційному сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій оприлюднено Проєкт Закону України “Про державну політику перехідного періоду”. Попередньо текст Проєкту був направлений громадським організаціям, які входять до складу неформальної Коаліції організацій, що опікуються питанням захисту постраждалих від конфлікту осіб, для опрацювання та надання пропозицій у визначені Міністерством строки. 

Перш за все, хочемо відмітити, що сама по собі розробка та оприлюднення Міністерством Проєкту Закону, який стосується розбудови державної політики в сфері подолання негативних наслідків збройного конфлікту в Україні, для обговорення є дуже важливим кроком для початку широкої суспільної дискусії навколо цих питань. Проєкт Закону пропонує низку позитивних змін для людей, які проживають на окупованих територіях. Зокрема, це запровадження адміністративної процедури встановлення фактів народження та смерті для мешканців тимчасово окупованих територій як в Донецькій та Луганській областях, так і в Автономній Республіці Крим та міста Севастополь; визначаються гарантії пенсійного забезпечення мешканців окупованих територій без прив’язки до отримання ними довідки про взяття на облік ВПО; передбачається скасування дозвільної системи перетину лінії розмежування та інші.

Водночас, висока актуальність та чутливість врегульованих у проєкті Закону питань вимагає глибокого аналізу його положень як на предмет їхньої відповідності нормам міжнародного права, так і з точки зору подальшого застосування положень законопроєкту на практиці. 

Враховуючи те, що державна політика перехідного періоду справді повинна охоплювати найрізноманітніші сфери, сам факт того, що автори проєкту Закону зважили на це, можна лише вітати. Водночас, якщо йти за такою логікою, відповідний проєкт Закону має бути рамковим і містити загальну концепцію здійснення такої політики, тобто закласти фундаментальні положення для її впровадження та окреслити чіткі межі. Втім, представлений текст проєкту Закону не є рамковим, а відтак – має амбіційну мету надати відповіді на основні питання, які виникають у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України. Проте, ця мета очевидно не може бути досягнута в межах одного Закону. Відтак постає питання про доцільність ухвалення одного загального закону замість низки спеціальних законів, якими будуть врегульовані конкретні правові питання, пов’язані зі збройним конфліктом та подоланням його негативних наслідків. Крім того, проєкт Закону містить доволі контраверсійні положення, частина з яких може навіть погіршити ситуацію із реалізацією прав та свобод осіб, які постраждали від конфлікту, на противагу існуючій ситуації. 

Більш детальний аналіз проєкту Закону України “Про державну політику перехідного періоду”, проведений експертами громадських організацій, що входять до складу Коаліції (ГО «Донбас СОС», ГО «Крим СОС», БФ «Право на Захист», БФ «Восток-СОС», ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», БФ «Stabilization Support Services», ГО «Центр прав людини ZMINA», ГО «Кримська правозахисна група») можна: