Skip navigation

Для людей, які тривалий час змушені знаходитись у нерухомому стані, існує небезпека отримати пролежні. Від цієї проблеми страждають люди з інвалідністю, люди похилого віку, пацієнти, які прикуті до ліжка.

До початку війни єдина лікарня в Україні, де системно лікували пролежні знаходилася в Донецьку. З 2014 року вона недоступна для пацієнтів. У 2017 році в Галичі Івано-Франківської області відкрився новий корпус центральної районної лікарні. Місцеві активісти з громадської організації “СЛІД” вирішили, що саме на базі цього закладу можна створити Всеукраїнський центр спінальної травми. 23 червня, вони обговорили перешкоди та можливості для створення такого центру.

Микола Макар, представник Урядового уповноваженого по правах осіб з інвалідністю в Івано-Франківській ОДА, презентував результати проведеної роботи та сам проєкт Центру. В своєму виступі він наголосив на необхідності якомога швидше розпочати роботу та вже цього року відкрити Центр для лікування пролежнів на базі КНП “Галицька лікарня”.

Володимир Кафтан, хірург КНП “Галицька лікарня” наголосив на тому, що запит на послуги з лікування пролежнів тільки зростає. В Івано-Франківській області наразі 60 осіб, які потребують хірургічного лікування пролежнів та ще 1300 – 1400 пацієнтів, яким потрібна реабілітація. Якщо врахувати, що кількість таких пацієнтів в Україні набагато більша, то подібний центр матиме величезний попит та потенціал для розширення. Існуючі потужності лікарні, а саме приміщення в 520 кв. метрів та недобудована одноповерхова будівля, можуть бути використані для створення Центру. Потрібно лише погодження місцевої влади та виділення необхідних коштів. Приблизна вартість реалізації проєкту складає 1 млн 300 тис грн.

Світлана Онищук, заступниця голови Івано-Франківської облдержадміністрації підтвердила готовність влади підтримати такий проєкт. Захист прав людей з інвалідністю  є одним з пріоритетних напрямів роботи Івано-Франківської ОДА і тому влада готова допомогти в створенні такого центру. Через карантині обмеження рішення цього питання раніше було відкладене, однак зараз, коли область знаходиться в «зеленій зоні», бар’єрів для реалізації проєкту немає.

На користь створення такого центру висловився представник Міністерства у справах ветеранів в Івано-Франківській області Володимир Веркалець. Ветерани російсько-української війни, військовослужбовці, які відновлюються після поранень так само потребуватимуть послуг такого центру.  Аналогічну позицію озвучила Валентина Добридіна, представниця Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю в Чернівецькій обласній державній адміністрації. За її словами, медики та пацієнти сусідньої Чернівецької області зацікавленні в такому центрі, а місцева влада готова допомогти в процесі його створення.

Тетяна Дурнєва, виконавча директорка «Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ», звернула увагу присутніх на круглому столі на необхідності продовження подібних зустрічей для координації адвокаційної кампанії. Команда «ГРУПИ ВПЛИВУ» бере участь у розробці та проведенні адвокаційної кампанії для цього проєкту.

За результатами круглого столу учасники та учасниці домовилися про те, що керівництво КНП “Галицька лікарня” надішле офіційний лист на керівництво області з запитом на виділення необхідних коштів. В свою чергу влада підготує проєкт рішення для розгляду депутатами обласної ради. Паралельно будуть відібрані та відправлені на підготовку лікарі, які працюватимуть у майбутньому центрі. Перший етап проєкту – створення відділення для лікування пролежнів, планується реалізувати вже цього року.

Презентація організована в рамках проєкту “Захист прав людей з інвалідністю на місцевому рівні”, що реалізує ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ” за фінансової підтримки Національного демократичного інституту (NDI).