Skip navigation

27 березня 2022 року відразу в кількох областях України пройдуть позачергові, проміжні та повторні місцеві вибори, на яких зможуть голосувати виборці, що не мають реєстрації в громаді

Чому знову відбуваються вибори?

Мова йде не про чергові вибори, а про позачергові місцеві вибори, проміжні та повторні. Згідно Виборчого кодексу такі вибори проводяться двічі на рік – в останню неділю березня та останню неділю жовтня.

Позачергові місцеві вибори призначаються у разі дострокового припинення повноважень місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених законами України.

Проміжні вибори депутата сільської, селищної, міської ради ( громади з кількістю виборців до 10 тисяч) призначаються у зв’язку з достроковим припиненням повноважень депутата відповідної ради, обраного у цьому окрузі.

Повторні місцеві вибори призначаються у разі визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися.

Що важливо зараз для виборців, які не мають зареєстрованого місця проживання в цих громадах?

Через п’ять днів після того, як розпочинається виборчий процес, вже неможливо змінити виборчу адресу. Подання до органу ведення Реєстру виборцем заяви про зміну чи визначення виборчої адреси має відбуватися у міжвиборчий період, та не пізніше ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу. Центральна виборча комісія публікує на своєму сайті Календарні плани виборів, де можна перевірити дати.

Для кого це важливо:

До прийняття Виборчого кодексу громадяни України могли голосувати на місцевих виборах лише відповідно до зареєстрованого місця проживання. Це позбавляло можливості брати участь у виборах внутрішньо переміщених осіб, трудових мігрантів, людей без зареєстрованого місця проживання – усього близько 5,5 млн громадян. 

Тепер, виборці, які постійно проживають в громаді, але не мають зареєстрованого місця проживання, можуть подати до органу ведення Реєстру виборців заяву та бути включеними у список виборців відповідно до фактичного місця проживання.

“Найкраще – подбати про своє право голосу заздалегідь, у міжвиборчий період. Втім, у виборців з тих громад, де місцеві вибори будуть 27 березня, ще є час подати заяву до 10 лютого включно”, – говорить Тетяна Дурнєва, Голова правління ГО “ГРУПА ВПЛИВУ”.

Кожен голос важливий, особливо на місцевих виборах. В одних громадах обиратимуть депутатів сільських та селищних рад. В інших, як наприклад в містах Добропілля та Часів Яр Донецької області чи Золотоноші Черкаської області – міських голів. 

Якщо ви хочете дізнатися, чи плануються вибори у вашій громаді, відвідайте сайт Державного реєстру виборців.

Змінити виборчу адресу можна:

1. Онлайн в особистому кабінеті виборця на сайті drv.gov.ua — за наявності кваліфікованого електронного підпису;

2. У паперовій формі — особисто відвідавши відділ ведення Державного реєстру виборців;

 3. Через уповноважену особу, яка повинна мати нотаріальну довіреність.

Для зміни виборчої адреси онлайн необхідно лише 2 хвилини і п’ять простих кроків:

Крок 1: Зайти на офіційний веб-сайт Державного реєстру виборців: drv.gov.ua

Крок 2: Перейти у “Кабінет виборця” 

Крок 3: Зліва знайти розділ “Заяви, запити” та обрати у ньому “Звернення щодо зміни виборчої адреси” 

Крок 4: Ідентифікувати себе за допомогою електронного підпису

Крок 5: Заповнити заяву та поставити електронний підпис

Повідомлення про результат розгляду заяви має прийти на електронну пошту протягом 15 днів.

Більш детально про те, як змінити виборчу адресу або отримати кваліфікований електронний підпис можна дізнатись, перейшовши за посиланням:

Не зволікай! Стань виборцем в своїй громаді. 

#КоженГолосВпливає