Skip navigation

Нормативно-правове регулювання, що визначає порядок взяття внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) на облік і надання їм різних видів допомоги та підтримки, з’явилося ще в 2014 р. як реакція на масове переміщення, пов’язане із початком війни. Нині у зв’язку з повномасштабною збройною агресією росії з 24 лютого 2022 р. Уряд України переглянув підходи та запровадив нові види підтримки. Зокрема, передбачається надання гуманітарної та інших видів допомоги постраждалому населенню, а також отримання допомоги на проживання.

У цьому матеріалі ми детально описуємо механізм отримання передбачених видів допомоги, визначаємо умови надання допомоги ВПО, які перемістилися до 24 лютого 2022 р. із Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим і м. Севастополь. 

Порядок надання допомоги на проживання ВПО затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 3321.    

 Допомога на проживання

Важливо! Постанова Кабінету Міністрів України № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг” втратила чинність. Відповідно до цієї Постанови здійснювалася виплата допомоги тим, хто перемістився до початку повномасштабного нападу російської федерації. 

Розмір допомоги

Допомога надається у розмірі 2 тис. грн для дорослих і 3 тис. грн для осіб з інвалідністю та дітей. Розмір допомоги на сім’ю складає сума на кожну людину. Нині не встановлено обмежень граничного розміру на сім’ю.

Допомогу можуть отримати: 

 • ВПО з Автономної Республіки Крим і м. Севастополь;
 • ВПО з територій, де проводяться бойові дії, а саме: Волинської, Донецької, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та м. Києва.

Важливо! 

Допомога виплачується автоматично ВПО, які отримували щомісячну адресну допомогу (442 грн для дорослих та 1 000 для дітей) станом на 1 березня. У разі отримання виплати за березень допомога на проживання виплачуватись не буде.

Допомога не виплачується ВПО, які обліковані до 24 лютого 2022 р. та які НЕ отримували адресну допомогу і проживають на території, де НЕ ведуться бойові дії.

Термін виплати

За березень та квітень 2022 року допомога надається всім внутрішньо переміщеним особам.  

Починаючи з травня 2022 року допомога буде надаватась внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Також допомога надається ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через портал “Дія”.  

Зверніть увагу, що раніше передбачалась виплата допомоги всім у період воєнного стану та протягом місяця після її закінчення. Дані зміни передбачено Постановою КМУ від 16 квітня 2022 р. № 457 “Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України”. 

Важливо! 

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. 

Переглянути актуальну інформацію щодо статусу громад можна за посиланням на цифровій мапі.

 

У разі звернення за допомогою протягом квітня виплата буде здійснена за березень і квітень.

Для отримання допомоги необхідно:

 • звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення місцевих рад (управління соціального захисту населення);

Інформацію про місцезнаходження, режим роботи та контакти можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики за посиланням або на сайті місцевої ради за вашим фактичним перебуванням.

 • звернутися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу);

На сайті порталу “Дія” вже наявна інформація щодо центрів, які надають адміністративні послуги для ВПО. Адреси, контакти та графік роботи ви можете дізнатись за посиланням.

 • подати заяву через портал “Дія”, зокрема мобільного додатку. 

Важливо! Рекомендуємо подавати заяву на отримання допомоги одночасно  з отриманням довідки про взяття на облік ВПО. Зразок заяви доступний за посиланням

Важливо! Наразі заяву на отримання допомоги можна подати одночасно з отриманням довідки про взяття на облік ВПО. Отримати цю послугу можуть (до подальших змін) тільки ті, хто раніше не звертався за отриманням довідки, не отримував довідку через органи соціального захисту населення, ЦНАПи. 

Для отримання допомоги необхідно мати відкритий рахунок у банку та надати номер поточного рахунку для зарахування допомоги “єПідтримка” або номер банківського рахунку (за стандартом IBAN). Постанова не встановлює обмежень у банках, проте окремі органи повідомляють про необхідність відкриття рахунку в АТ “Ощадбанк”, що є порушенням. Нині очікуємо на роз’яснення від Міністерства соціальної політики України. 

Розмір допомоги не враховується до сукупного доходу сім’ї.

Отримання допомоги дітьми

Допомогу отримує кожна дитина, яка є ВПО. 

Дитина віком 14–18 років може подати заяву на отримання допомоги самостійно.  Заяву про виплату допомоги дитині віком 0–14 років подають її батьки або інші законні представники.

У разі  прибуття  без супроводження законного представника заяву на отримання допомоги може подавати родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких проживає (перебуває) дитина.

У разі подання заяви через портал “Дія” інформація про дитину  включається до заяви одного з батьків.

Строки отримання допомоги

Кошти підлягають надходженню протягом 10–20 робочих днів після звернення. Виплата здійснюється щомісячно.

Міністерство соціальної політики України перераховує бюджетні кошти АТ “Ощадбанк” щомісяця до 3, 13 і 23 числа. На наступний робочий день кошти мають бути зараховані отримувачам. 

Додаткові заходи із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб

Окремі категорії внутрішньо переміщених осіб отримають  додаткову грошову допомогу. Допомога буде надана:

 • від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в розмірі 2220 гривень на кожного члена сім’ї на місяць. Допомога здійснюватиметься щомісяця протягом не менше ніж трьох місяців;
 • Всесвітньої продовольчої програми ООН у розмірі 2220 гривень на кожного члена домогосподарства на місяць, але не більш як для трьох осіб. Виплата допомоги здійснюватиметься щомісяця протягом трьох місяців.

Слід враховувати:

 • виплата допомоги здійснюватиметься додатково без подання окремого звернення;
 • виплата допомоги здійснюється окремим категоріям внутрішньо переміщених осіб. Перелік визначається за погодженням між українським урядом та структурами ООН відповідно до Меморандуму між ними;
 • перелік отримувачів визначається Міністерством соціальної політики на підставі відомостей визначених в базі ВПО;
 • виплата здійснюватиметься незалежно від отримання особою інших видів допомоги, зокрема виплати допомоги на проживання (2 тисяч гривень для дорослих та 3 тисяч для дітей, осіб з інвалідністю);
 • виплата здійснюватиметься шляхом зарахування коштів на банківський рахунок внутрішньо переміщеної особи;
 • розмір отриманої допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу.

Отримання  гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню

Уряд затвердив порядок3 надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні.  

Така допомога надається із коштів, які надійшли на рахунок Міністерства соціальної політики України, відкритий у Національному банку України, від фізичних та юридичних осіб як із України, так і інших країн. Такі кошти спрямовуються на продовольчі потреби, забезпечення одягом і взуттям, товарами першої необхідності, гігієнічними та медичними засобами, евакуацію/вивезення/переміщення, а також надання грошової допомоги населенню4.

Одержувачами цих коштів  є  військові адміністрації та виконавчі органи місцевих  рад, санаторії, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, благодійні організації та громадські об’єднання. У подальшому допомога вже надається тим, хто її потребує, через організації та гуманітарні штаби. 

Таким чином, у період дії воєнного стану: 

 1. Кабінет Міністрів України переглянув підходи до надання допомоги на проживання ВПО. В період березня-квітня 2022 року допомога виплачується всім ВПО в розмірі 2 тис. грн для дорослих і 3 тис. грн для дітей та осіб з інвалідністю. Надалі допомога надається лише окремим категоріям ВПО згідно переліку громад. Актуальний статус громад можна перевірити за посиланням на цифровій мапі https://map.edopomoga.gov.ua
 2. Нормативно-правовим регулюванням не передбачено відмови у наданні допомоги з підстав наявності чи відсутності доходів, житла у регіоні проживання, депозитів тощо. 
 3. Уряд запровадив порядок надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні. Так, кошти зі спеціального рахунку Міністерства соціальної політики України можуть спрямовуватися не лише на продукти харчування, одяг і товари першої необхідності для постраждалого від війни населення, а й на грошову допомогу.

Джерела

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 р. № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам” доступна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/332-2022-п#n2

2.  Згідно з інформацією про рішення Уряду: https://www.kmu.gov.ua/news/uryad-podovzhiv-termin-otrimannya-dopomogi-vimushenim-pereselencyam-denis-shmigal

3.  Постанова Кабінету Міністрів України  від 7 березня 2022 р. № 220 “Питання надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні” доступна за посиланням:  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/220-2022-п#Text 

4.  Зміни відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2022 р. № 418 “Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 220 і від 20 березня 2022 р. № 332”. Документ доступний за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/418-2022-п#Text 

5. Постанова КМУ від 15 квітня 2022 р. № 446 “Про реалізацію спільного з Всесвітньою продовольчою програмою ООН проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб”

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-realizaciyu-spilnogo-z-vsesvitnoyu-prodovolchoyu-programoyu-oon-proektu-shchodo-dodatkovih-zahodiv-iz-socialnoyi-pidtrimki-vnutrishno-peremishchenih-osib-446

6. Постанова КМУ від 15 квітня 2022 р. №445 “Про реалізацію спільного з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб” https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-realizaciyu-spilnogo-z-upravlinnyam-verhovnogo-komisara-oon-u-spravah-bizhenciv-proektu-shchodo-dodatkovih-zahodiv-iz-socialnoyi-pidtrimki-vnutrishno-peremishchenih-osib-445