Skip navigation

Хто такий колаборант. Коментар від заступниці міністра юстиції України

Валерія Коломієць, заступниця міністра юстиції України, надала пояснення щодо Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність”.

Серед іншого, чиновниця зазначила, що відповідно до нового законодавства звинувачувати у чомусь людей, які опинилися в окупації та не припинили виконувати свої обов’язки, не можна. Натомість поняття “колаборант” стосується людей, які, “маючи можливості, вчиняють активні дії для захоплення територій, і у тому числі співпрацюють з окупантом, аби ще й отримати якісь посади”.

“Це люди, які маючи певну посаду і певні можливості, віддають все це російській армії, щоб вона здійснювала свою антигуманну діяльність”, – уточнила Валерія Коломієць.

Джерело

Уряд затвердив перелік територіальних громад, де ведуться бойові дії

Наказом від 25 квітня 2022 р. затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Цей перелік постійно оновлюється. Нині дані станом на 12 травня.

Також дізнатися про те, які громади є тимчасово окупованими або в них ведуться бойові дії, можна в режимі онлайн. Для цього Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України спільно з Міністерством цифрової трансформації України запустили спеціальну цифрову платформу.

Ця платформа відображає актуальну інформацію щодо статусу громад. Її ви можете знайти за посиланням.

Нагадаємо, що внутрішньо переміщені особи, які перемістилися з територій, де проводяться бойові дії відповідно до цього переліку, та які отримали довідку ВПО, мають право на допомогу від держави.

Джерело 

Діти-переселенці зможуть отримати грошову допомогу навіть без супроводу законного представника 

Відповідні зміни прописані в Постанові Уряду від 29 квітня 2022 р. № 507.

У документі зазначено, що заяву про виплату допомоги малолітній дитині,

яка прибула без супроводу законного представника, може подавати від її імені:

 • особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (зокрема й хрещені батьки), за наявності документа, що підтверджує сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною, виданого службою у справах дітей за місцем звернення;
 • особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування;
 • особа, до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину, яка залишилася без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування).

Виплата допомоги такій дитині здійснюється у розмірі 3 000 грн на місяць, починаючи з березня 2022 р. у разі звернення за її наданням до 15 травня 2022 р. включно. Допомога виплачується на поточний рахунок “єПідтримка” або на банківський рахунок заявника.

Джерело

5,2 млрд грн на виплату допомоги на проживання переселенцям 

Міністр соціальної політики України повідомила, що протягом квітня держава перерахувала 5,2 млрд грн на виплату допомоги на проживання. Невдовзі гроші надійдуть на рахунки людей. Також міністерка зазначила, що 2,7 млн людей зареєструвались як внутрішньо переміщені особи після впровадження воєнного стану, із них – близько 500 тис. через застосунок “Дія”. Нагадаємо, допомога на проживання ВПО становить: 3 000 грн – для осіб з інвалідністю та дітей, 2 000 грн – для інших осіб.

Зверніть увагу! Допомога на проживання не припиняється для ВПО, які повернулись до місця постійного проживання, але є власниками нерухомого майна, знищеного внаслідок російської агресії, і подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

* Згідно п.7-1 Постанови КМУ №509  

Джерело

Додаткова допомога для переселенців від Червоного Хреста

Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та Товариства Червоного Хреста України надаватимуть додаткову грошовому допомогу переселенцям. Право на таку допомогу матимуть люди, які зареєструвались як внутрішньо переміщені особи або подали заявку на отримання допомоги.

Виплата здійснюється у розмірі 2 500 грн на людину у місяць. Мінімальний строк отримання – один місяць. Виплата може бути продовжена з огляду на потреби та наявність фінансування.

Джерело

Додаткова грошова допомога для 500 тис. українців

Міністерство соціальної політики України разом із Всесвітньою продовольчою програмою ООН уклали меморандум про взаєморозуміння, відповідно до якого внутрішньо переміщені особи з числа найбільш вразливих груп отримають додаткові грошові виплати.

Сума допомоги на місяць – 2 220 грн на кожного члена домогосподарства, але не більш ніж на трьох осіб. Виплати будуть здійснюватися за три місяці.

Нині загальна сума допомоги завдяки співпраці з агенціями ООН та іншими міжнародними організаціями становить 9,6 млрд грн. Понад 2 млн людей вже скористалися нею.

Джерело

Уряд формує фонд житла для переселенців

Постановою № 495 Уряд затвердив відразу три порядки, які спрямовані на формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Зокрема:

 • порядок формування фондів житла;
 • порядок викупу, будівництва житла з метою передачі для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;
 • порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на викуп, будівництво такого житла.

Джерело 

Юридичні особи зможуть зареєструвати пошкоджене майно в Дії

Прем’єр-міністр України заявив, що найближчим часом юридичні особи також зможуть подавати заявки в Дії, аби Уряд почав формувати детальний реєстр пошкодженого та знищеного майна. 

Джерело

Програма “Прихисток” стане ще більш ефективною

Уряд вніс зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану. Завдяки цьому на реалізацію програми “Прихисток” зможуть залучити додаткові кошти ООН, Данської ради у справах біженців, Норвезької ради у справах біженців та Товариства Червоного Хреста України.

Також було розширено перелік осіб, які зможуть отримати компенсацію. Наприклад, отримати гроші за надання житла переселенцям зможуть власники, які перебувають не за місцем проживання, а також власники, які розмістили внутрішньо переміщених осіб за кошти міжнародних, благодійних організацій та громадських об’єднань.

Нагадаємо, що програма “Прихисток” була запущена для забезпечення житлом вимушених переселенців, які перемістилися у період воєнного стану в безпечніші місця. У межах програми люди, які безоплатно прихистили у себе переселенців, отримали право на грошову компенсацію від держави в розмірі близько 450 грн на місяць за кожну прийняту особу. Нині програмою скористалися майже 170 тис. переселенців.

Джерело

Знайти роботу стане простіше

Уряд спростив реєстрацію в Державній службі зайнятості українців, які втратили роботу під час дії воєнного стану. Відтепер стати на облік по безробіттю можна буде через портал “Дія” та без документів про освіту, трудової книжки, військово-облікового документа тощо. Достатньо лише написати заяву в електронній формі.

Скористатися цією можливістю зможуть ті працівники, які до введення  воєнного стану працювали на умовах трудового договору, гіг-контракту чи іншого цивільно-правового договору.

Джерело

Внутрішній та закордонний паспорти можна буде оформити одночасно 

Такий експеримент запровадили в Державній міграційній службі України. Особа, яка досягла 14-річного віку, одночасно з оформленням ID-картки зможе подати заяву для оформлення закордонного паспорта. Для цього потрібно буде особисто звернутися до відповідного державного органу. 

Джерело

Відтепер можна отримати всю необхідну інформацію про допомогу в режимі онлайн

Уряд запустив платформу “єДопомога”. На платформі можна знайти інформацію про існуючі програми допомоги для переселенців, подати заявку на допомогу або запропонувати підтримати інших у забезпеченні продуктами харчування, одягом, ліками тощо.

Джерело

Підприємці, які працевлаштували переселенців, вже можуть отримати 6 500 грн 

По 6 500 грн за перший і другий місяці працевлаштування переселенця можна отримати, якщо ви:

 • працевлаштували ВПО після 24 лютого 2022 р., за умови, що людина отримала довідку після 24 лютого;
 • виплачували зарплату не меншу за мінімальну (6 500 грн);
 • сплачуєте єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
 • подали податкову звітність за IV квартал 2021 р. або за весь 2021 р.

Подати заявку на компенсацію витрат роботодавець може лише через п’ять днів після працевлаштування внутрішньо переміщеної особи. Зробити це можна через портал “Дія”.  

Джерело

Гаряча лінія для переселенців та безробітних від Міністерства цифрової трансформації України

Щодня з 8:00 до 22:00 за телефоном +380 800 33 18 34 можна дізнатися про виплати для внутрішньо переміщених осіб, допомогу по безробіттю та іншу соціальну підтримку.

Джерело 

Отримати довідку переселенця через портал “Дія” наразі неможливо

Про це повідомили на офіційній сторінці Міністерства цифрової трансформації України. Причина – необхідність внесення технічних змін у послугу. Зі свого боку Коаліція правозахисних організацій* опублікувала звернення, у якому закликала у найкоротші терміни запустити удосконалені послуги для переселенців. Через відсутність послуги десятки тисяч переселенців не можуть отримати необхідну допомогу від держави, яку неможливо отримати без довідки.

*Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії росії проти України.

Джерело

Конкурс для локальних ініціатив від спілки “Громадські ініціативи України”

Участь можуть взяти локальні ініціативи з невеликих населених пунктів України, які спрямовані на розвиток співпраці між мешканцями, соціальну згуртованість, волонтерську діяльність, розвиток громади та активне залучення місцевих мешканців до процесу прийняття рішень.

Фінансова підтримка проєкту – до 800 доларів США. Тривалість не може перевищувати чотирьох місяців. Початок реалізації – із червня 2022 р.

Щоб взяти участь у конкурсі потрібно подати заповнену форму проєктної заявки  та форму бюджету.  Заявки  приймаються до 25 травня 2022 р. включно. Із запитаннями та за додатковою інформацією можна звернутися на електронну адресу (civilukraine@gmail.com)  або за телефоном +38 067 430 15 54. Конкурс ініціатив здійснюється у межах проєкту “Інституційний розвиток громадських організацій в громадах України”. Реалізується спілкою “Громадські ініціативи України” за сприяння Національного фонду підтримки демократії (NED).

Джерело

Перелік гарячих ліній щодо актуальних запитів під час війни

Команда “Громадського Простору” зібрала разом контакти працюючих гарячих ліній та ресурсів громадських організацій, державних органів та служб, міжнародних організацій, які надають консультації за різними напрямами.

Джерело  

Безкоштовні комікси про мінну безпеку для дітей

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України спільно з видавництвом “Ранок” розмістили у відкритий доступ дитяче видання у вигляді коміксу “Мінна безпека не без ПЕКа”. Воно розповідає про правила безпечної поведінки у разі виявлення вибухонебезпечних предметів.

Комікс допомагає пояснити дитині основні правила поведінки з вибухонебезпечними та підозрілими предметами. Їх дотримання у небезпечних ситуаціях може зберегти життя! Видання рекомендоване до читання маленьким українцям і їхнім батькам. Завантажити комікс можна безкоштовно за посиланнями:

1 частина

2 частина

Джерело

СТАТТІ

Як потрібно говорити про росію і росіян у світі, щоб не допустити повторення “глобального зла”

Кілька порад від Марії Красненко:

Не закликати до вбивств і знищення росіян. Їх має чекати максимально швидке розслідування, притягнення до відповідальності та покарання. Кожного і кожну, хто винен у злочинах, які вчиняються. Я розумію всю злість, проте ми не можемо бути подібними до них у бажанні знищення.

Називати росію росією, а росіян росіянами. Не варто використовувати такі слова, як “свинособаки”, “орки”, “русня” тощо. Називати зло потрібно своїми іменами. Воно має бути цим забарвлене.

Джерело

ПОДКАСТИ

“З цієї війни ми вийдемо сильнішими…”. Історія Юлії про життя війною, правозахист і Словаччину

“З цієї війни ми вийдемо сильнішими…”. Це – новий епізод Впливового подкасту, в якому ми разом із ШоТам? розповідаємо історію Юлії.

Юлія – відома правозахисниця та координаторка освітніх проєктів у «Восток SOS». У 2014 р. вона була змушена переїхати з Луганська до Києва. Вісім років вона разом із чоловіком будували своє нове життя на новому місці. Вони знайшли роботу, придбали власне житло, стали батьками. Ранок 24 лютого перекреслив це нове життя. Чоловік Юлі пішов на фронт. Вона з дитиною під бомбардуваннями рятувалася з Києва, аби дістатися Словаччини. 

Повна версія епізоду.

Telegram

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

#МаюВплив

“Мені потрібно повертатися…”. Історія Аліни про передчуття війни, Туреччину та поразку російської пропаганди

“Мені потрібно повертатися…” – це новий епізод Впливового подкасту, в якому ми разом із ШоТам? розповідаємо історію Аліни. Передчуття наближення чогось страшного змусило її залишити роботу та друзів і за день до вторгнення вилетіти до Туреччини. “Я думала, що зраджую країну, мені хотілося повернутися назад і робити щось, аби тільки зупинити путіна…”.

У перші дні в Стамбулі Аліна не була впевнена у тому, чи буде Туреччина підтримувати у цій війні Україну. Серед турків популярні російські телеканали і кремлівська пропаганда має великий вплив у країні. Однак місцеве населення стало на бік українців. Турки виходили разом з українцями на мітинги, допомагали з житлом. Ті кілька тижнів, які Аліна провела в Стамбулі, продемонстрували справжню гостинність Туреччини та солідарність її громадян з українцями.

Повна версія епізоду

Telegram

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

#МаюВплив

ІНФОГРАФІКА

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам

В інфографіці зібрана інформація про те, хто з внутрішньо переміщених осіб може отримати допомогу за березень, квітень і травень 2022 р. Також наведено покрокову інструкцію, як її отримати. Для цього потрібно зареєструватись як переселенець і подати заяву на отримання допомоги, звернувшись до:

 • Управління соціального захисту населення (УСЗН);
 • Уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
 • Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу).

Джерело

Примусове відчуження або вилучення майна під час воєнного стану

В інфографіці наведено інформацію про те, хто і навіщо може вилучити ваше майно під час воєнного стану. Воєнний стан передбачає можливість для держави вилучати або примусово відчужувати майно.  Якщо йдеться про майно у приватній або комунальній власності, його можуть примусово відчужити з відшкодуванням вартості. Причому зробити це можуть як відразу (попереднє повне відшкодування), так і після скасування воєнного стану (наступна повна компенсація).

Якщо ж ідеться про майно у державній власності, його вилучають без відшкодування. Рішення про це приймає військове командування. У зоні, де ведуться бойові дії, таке рішення не вимагає погодження з органами місцевої або державної влади.

Джерело

Призначення, відновлення, продовження виплат пенсій внутрішньо переміщеним особам після 24 лютого 2022 р.

Стаття з детальним оглядом того, як призначається та виплачується пенсія в умовах воєнного стану. 

Також у матеріалі надано пояснення щодо відновлення пенсій переселенцям. Для відновлення виплат необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України на територіях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі. Рішення приймається на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.


Джерело

Інформаційний-бюлетень-для-внутрішньо-переміщених-осіб-1-1