Skip navigation

Перебуваючи за кордоном, можна буде оформити закордонний паспорт і паспорт громадянина України

Уряд запустив дворічний експериментальний проєкт з оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон українцям, які перебувають за межами країни.

Джерело

Паспорт України можна оформити у Варшаві

Представництво ДП “Документ” розпочало оформлення паспортних документів громадянам України у Варшаві, Польща, за адресою:
Warszawa, al. Jerozolimskie, 179, ТЦ “Blue City”.

Тут громадяни та громадянки України можуть оформити ID-картку, паспорт громадянина України для виїзду за кордон і навіть скористатися новою послугою з оформлення обох документів одночасно.

Джерело

Покроковий алгоритм дій у разі втрати паспорта під час війни

Державна міграційна служба України підготувала покрокову інструкцію щодо дій особи, яка втратила документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

Джерело

Виготовляти паспорти будуть швидше

Уряд ухвалив Постанову, відповідно до якої видача паспорта громадянина України здійснюється без внесення засобів кваліфікованого електронного підпису
та засобів шифрування. Зазначене має скоротити строки очікування
на виготовлення документа.

Джерело

Буде спрощено механізм отримання документів для депортованих українців

Відповідно до заяви віцепрем’єр-міністерки Ірини Верещук нині сотні тисяч громадян в Україні та за кордоном чекають на отримання паспорта. Для прискорення процесу на час дії воєнного стану народним депутатам запропаново прийняти такі рішення:

1. Якщо людина втратила паспорт, то соцвиплати здійснюються за довідкою від Державної міграційної служби України, допоки не оформлять паспорт.

2. Звільнити від збору за оформлення втрачених і викрадених паспортів.

3. Якщо зараз технічно неможливо забезпечити електронний підпис у паспортному чіпі, то паспорти будуть видаватися без електронного підпису.

4. Якщо в іноземній країні немає українського консула, то для швидкості оформлення документів на повернення в Україну буде займатися ДМС.

Як зазначалося вище, окремі пункти із цього переліку вже реалізовані, інші – в процесі.

Джерело

Уряд створив Координаційний штаб з питань захисту прав депортованих українців

Рішенням Уряду створено Координаційний штаб з питань захисту прав осіб, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.

Метою штабу є ​​сприяння координації діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших органів, органів місцевого самоврядування, військових формувань, утворених відповідно до законів, правоохоронних органів та громадських об’єднань з питань захисту прав депортованих осіб.

Джерело

В Україні з’явився Уповноважений з питань переселенців

Уряд своїм рішенням створив посаду Уповноваженого з питань внутрішньо переміщених осіб у структурі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Серед завдань Уповноваженого:

 • здійснення заходів щодо сприяння соціальному забезпеченню внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які виїхали за кордон;
 • взаємодія з Міністерством соцiальної політики України для сприяння забезпеченню надання внутрішньо переміщеним особам гуманітарної допомоги;
 • організація розробки державних програм з питань, що стосуються внутрішньо переміщених осіб та осіб, які виїхали за кордон;
 • сприяння інформуванню внутрішньо переміщених осіб про можливості працевлаштування у відповідних населених пунктах, а також сприяє їх працевлаштуванню;
 • участь у створенні умов для добровільного повернення до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання, їх адаптації;
 • аналіз інформації про необхідність забезпечення житлом і вирішення інших питань соціального захисту внутрішньо переміщених осіб та осіб, які виїхали за кордон;
 • здійснення заходів щодо сприяння здобуттю освіти внутрішньо переміщеними особами та громадянами України, які проживають
  на тимчасово окупованій території;
 • інші завдання.

Джерело

Внесено зміни у Положення про Національну раду з відновлення України від наслідків війни

На початку травня наша Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії росії проти України звернулася до Президента країни з проханням внести зміни до Положення про Національну раду з відновлення України від наслідків війни. Тоді ми просили включити до складу Нацради:

 • Голову Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин;
 • Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим.

Минуло трохи більше місяця з дня звернення, і на сайті Президента України оприлюднено Указ, яким обох запропонованих громадськістю посадовців внесено до складу Нацради.

Джерело

Спрощено Порядок фіксації руйнувань житла через агресію Росії

Уряд спростив порядок фіксації руйнувань житла та споруд, пошкоджених через агресію Росії. Серед іншого, пропонується:

 • фіксувати пошкодження, зумовлені збройною агресією Російської Федерації, будівель і споруд не лише приватної та комунальної форми власності, а й державної;
 • проводити обстеження пошкоджених об’єктів за рішенням уповноважених органів через комісійне та/або технічне обстеження;
 • конкретизувати напрями, за якими визнаються шкода та збитки об’єктів житлового фонду, житлово-комунального господарства та громадських будівель;
 • встановити примірну форму та зміст акта комісійного обстеження.

  Також надалі передбачається розроблення функціоналу, який дасть змогу створювати акти комісійного обстеження в електронній формі за допомогою порталу “Дія”.

  Уряд уже створив Спеціальну комісію, яка буде займатися аудитом збитків, завданих військовою агресією Росії.

Джерело

Вступну кампанію для абітурієнтів із тимчасово окупованих територій буде спрощено

За словами віцепрем’єр-міністерки Ірини Верещук, планується:

 • максимально спростити вступ для абітурієнтів із територій, постраждалих від війни;
 • інтегрувати документи про освіту в “Дію”, щоб люди з тимчасово окупованих територій могли користуватися цифровими копіями;
 • забезпечити виплати вчителям, які відмовилися співпрацювати з окупантами та продовжують викладати в українських закладах освіти.

Джерело

Про прийом електронних заяв від вступників

30 червня 2022 р. розпочався прийом електронних заяв від вступників на основі базової середньої освіти (після завершення 9-го класу).

Подати електронні заяви на бюджетну та контрактну форми навчання можна було до 13 липня. Після цього прийом заяв буде можливий тільки на контракт (до кінця жовтня), якщо в закладі освіти є відповідні небюджетні конкурсні пропозиції.

Джерело

“Вступна кампанія – 2022 відбудеться для всіх українців без винятку”

Вступники з особливо небезпечних територій, тимчасово окупованих територій та примусово депортовані в РФ чи Білорусь можуть вступити до українських фахових коледжів. Їх прийматимуть на навчання через електронний кабінет вступника.

На картинці зображена інформація алгоритму прийому на навчання.

Джерело

Майже 65 тисяч літніх людей, які не є переміщеними особами, отримають грошову допомогу

64 886 людей із деокупованих, окупованих територій та регіонів, у яких ведуться бойові дії і які не є внутрішньо переміщеними особами, отримають допомогу. Це стало можливим завдяки співпраці Міністерства соціальної політики України з УВКБ ООН. Протягом трьох місяців кожен із цих людей отримуватиме допомогу в розмірі 2 220 грн.

Нагадуємо, соціальна платформа “єДопомога” надає можливість залишити заявку на фінансову підтримку від міжнародних організацій. Мінсоцполітики проводить верифікацію даних заявника, використовуючи наявні державні інформаційні реєстри та бази даних, що дає змогу отримувати перевірену інформацію про особу.

Джерело

Уряд пропонує кроки з працевлаштування тих, хто втратив роботу під час війни

З початку року у Державному центрі зайнятості зареєстровано 350 тисяч безробітних. Із них близько 75 % (242 тисячі осіб) стали на облік після початку воєнних дій. Для подолання безробіття Уряд пропонує:

 • надання компенсацій роботодавцям для виплати заробітної плати внутрішньо переміщеним особам;
 • створення об’єднаної бази даних вакансій Державної служби зайнятості та найбільших агенцій з працевлаштування;
 • запуск із 1 липня програми грантів – на заснування власного бізнесу, розвиток переробного виробництва, організацію тепличного господарства і саду, реалізацію ІТ-стартапу та навчання у сфері ІТ.

Джерело

Перелік громад, які перебувають в окупації, блокуванні або є районами бойових дій постійно оновлюється

Мапа громад формується за погодженням із Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних і Київської міської військових адміністрацій. Усі внутрішньо переміщені особи, які перемістилися з цих громад, отримають грошову допомогу від держави.

Джерело

50 млн грн у квітні на компенсацію витрат за тимчасове розміщення для ВПО

Уряд продовжує компенсувати витрати за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану. Відповідно до розпорядження Кабміну на проведення компенсації за квітень поточного року виділено 50 616 450 грн.

Джерело

Переселенці продовжують отримувати грошову допомогу від держави

Уряд виплатив близько 17,2 млрд грн майже 2,3 млн людей, які перемістилися із зон активних бойових дій або окупації. Нагадуємо, що допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам надається у таких розмірах:

 • для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 грн;
 • для інших осіб – 2 000 грн.

Джерело

99 млн доларів спрямовані на виплату допомоги ВПО

Ці кошти перенаправлені з проєкту “Східна Україна: возз’єднання, відновлення та відродження” і спрямовані на виплату допомоги ВПО. Всього допомогу отримали близько 1 млн людей (463 тисячі українських сімей) протягом березня та квітня 2022 р.

Раніше ці кошти планували витратити на покращення транспортної сполучуваності та відновлення сільськогосподарської галузі на територіях Луганської області. Проте у зв’язку з повномасштабним вторгненням РФ на територію, реалізація цього проєкту є неможливою.

Джерело

Законопроєкти

Ми розпочинаємо рубрику #ЗаконодавчаІніціатива. Ми будемо розповідати про законопроєкти, які реєструються і розглядаються у Верховній Раді України. Законопроєкти стосуватимуться постраждалого населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб, осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях, територіях проведення бойових дій або зачіпають їхні інтереси.

#ЗаконодавчаІніціатива щодо Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Законопроєктом передбачається, що Уповноваженим може бути призначено громадянина України, який на день обрання:

 • має глибокі знання та професійний досвід у галузі прав людини щонайменше десять років;
 • протягом останніх п’яти років проживає в Україні;
 • володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови;
 • має високий авторитет завдяки моральним якостям та суспільній діяльності;
 • є компетентним і доброчесним.

Нині чинна редакція Закону передбачає, що Омбудсманом може бути людина, яка досягла 40 років. Таким чином, змінами пропонується встановити вимоги щодо кандидата на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, які ґрунтуються насамперед на його/її компетентності у сфері прав людини та скасувати віковий ценз щодо кандидатів на вказану посаду.

Підтримуючи необхідність прибрати віковий ценз, ми вкотре звертаємо увагу на необхідність гарантувати незалежність кандидатів на зайняття цієї посади та їх відповідність професійним й етичним вимогам через проведення відкритого конкурсу у повній відповідності до Паризьких принципів ООН.

Джерело

Звернення та заяви

Позиція Коаліції громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії росії проти України щодо закликів української влади про виїзд із тимчасово окупованих територій

 • Заклик до виїзду з окупованих територій від української влади може і має лунати, але одночасно із наданням інформації про гарантовані безпечні евакуаційні коридори, подальше розміщення мешканців окупованих територій, допомогу та підтримку, яку держава, міжнародні організації та громадські волонтерські ініціативи готові їм надати.
 • Будь-яке “таврування” тих українських громадян, які залишилися на окупованих територіях, не матиме позитивних для нашої держави наслідків.
 • Відновлення міфу про те, що “всі, хто хотіли, поїхали” в публічному полі нівелює зусилля українського спротиву в окупації, несе ризики розколу українського суспільства та потягне складні наслідки для подальшої реінтеграції окупованих нині територій у межах єдиної суверенної держави Україна.

Джерело

Правозахисники закликали Верховну Раду України невідкладно розпочати підготовку прозорого конкурсу на посаду Омбудсмана

Потрібно:

 • невідкладно ініціювати зміни до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, щоб розблокувати діяльність Офісу Уповноваженого з прав людини до призначення нового Омбудсмана;
 • розпочати процес публічних консультацій із правозахисними організаціями щодо процедур і критеріїв обрання кандидатів на посаду Омбудсмана;
 • забезпечити прозорий і незалежний конкурс на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з можливістю участі та залучення широкого кола кандидатів без політичного впливу.

  1 липня Верховна Рада України призначила Омбудсманом Дмитра Лубінця.

Джерело

Заява Ради ЄС про захист прав дітей, які із-за війни вимушено покинули Україну

Цією заявою Рада ЄС заохочує держави-члени розвивати та зміцнювати співпрацю з Україною, а саме:

 • надавати безкоштовну правову допомогу або допомогу українським дітям, які користуються тимчасовим захистом на їхній відповідній території, у зв’язку з усіма процедурами, пов’язаними з тимчасовим захистом або його припиненням, згідно з національними програмами та процедур кожної держави-члена;
 • намагатися забезпечити безкоштовний доступ до медичних послуг для українських дітей відповідно до їхніх індивідуальних потреб, включаючи, але не обмежуючись доступом до вакцин відповідно до національних програм імунізації;
 • інформувати дітей без супроводу та дітей, які виїжджають з України, про їхні права, доступні послуги та іншу інформацію мовою, яку вони розуміють, з урахуванням їхнього віку та рівня розвитку, у разі потреби із залученням перекладача, зокрема, дистанційного перекладу;
 • прагнути вживати всіх можливих заходів для забезпечення якісного прийому дітей, які надходять з українських закладів, відповідно до їхніх інтересів, при збереженні зв’язків і тісного контакту груп і форм сімейного типу, де діти проживали в різних закладах України до перетину кордону;
 • забезпечити, щоб усі без супроводу та розлучені діти, які тікають від війни в Україні, включно з дітьми з українських закладів, були повністю інтегровані в національні системи захисту дітей і користувалися всіма послугами та захистом, які надаються цим, і щоб їх прийом був організований відповідно до найкращих інтересів дітей;
 • підтримувати доступ до якісної освіти та догляд для дітей молодшого віку, які не досягли віку початкової освіти, у тісній співпраці з місцевою владою, зокрема й через офіційні та неформальні заходи;
 • підтримувати доступ та успішну участь в освіті через, серед іншого, надання психосоціальної підтримки дітям-біженцям та їхнім родинам. Це включає підтримку соціального й емоційного навчання та формування стійкості в класах, школах і закладах освіти та догляду для дітей раннього віку, а також індивідуальні втручання фахівців із психічного здоров’я. Забезпечувати персонал відповідним навчанням, щоб розуміти та задовольняти потреби учнів-біженців щодо психічного здоров’я і благополуччя.

Джерело

Можливості

1 500 євро на підтримку громадських активістів/переселенців

БО “Мережа 100 відсотків Життя Рівне” оголошує прийом заявок на участь у програмі підтримки громадських активістів/ВПО в рамках проєкту EU4CSOs Emergency Actions, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу. У рамках проєкту грошову підтримку можуть отримати громадські активісти, які вимушені були змінити місце проживання в Україні внаслідок війни.

Джерело

Грошова допомога переселенцям від криптобіржі Binance

Binance виділила 1,2 млн доларів на допомогу українцям зі статусом внутрішньо переміщених осіб. Отримати можна лише після проходження верифікації в одному з фондів та подати заявку на допомогу офлайн. Виплати будуть надходити впродовж трьох місяців на криптогаманець, а потім їх можна вивести на банківську картку (75 доларів щомісячно).

Джерело

Корисні ресурси

Хронологія 100 днів війни від МВС України

Проєкт “100 днів війни” – це хронологія важких днів, спроба продемонструвати, як співробітники комунікаційних підрозділів Міністерства внутрішніх справ
України та журналісти бачать, відчувають і переживають спільну війну.

У проєкті зібрані фото, відео та текстові повідомлення про перебіг воєнних дій, роботу силових і цивільних структур.

Джерело

Гаряча лінія для переселенців та мешканців тимчасово окупованих територій

Кабмін запустив гарячу лінію для переселенців і біженців із тимчасово окупованих територій. За номером телефону можна дізнатися:

 • інформацію з гуманітарних питань;
 • інформацію з питань набуття статусу ВПО;
 • інформацію щодо повернення з тимчасово окупованих територій в Україну, зокрема й осіб, які були примусово вивезені до Російської Федерації.

Якщо у громадян немає мобільного зв’язку, а є лише доступ до інтернету, вони можуть залишити повідомлення або ж зателефонувати через програми “Вайбер”, “Воцап” і “Телеграм”.
Номер лінії: 1548
Для месенджерів: +38 (096) 078 84 33

Джерело

Звіти

Звіт від МОМ про внутрішнє переміщення в Україні

Міжнародна організація з міграції провела п’ятий раунд репрезентативного експрес оцінювання загального населення України для збору інформації стосовно потоків внутрішнього переміщення та мобільності, а також для оцінювання місцевих потреб.

Географічне охоплення цього оцінювання покриває всю територію України, усі п’ять макрорегіонів (схід, північ, центр, південь та місто Київ), за винятком Кримського півострова.

Опитування загального населення проведено за допомогою набору випадкових телефонних номерів. Завдяки цьому було анонімно опитано 2 001 унікального респондента віком від 18 років із використанням методу автоматизованого телефонного опитування.

Джерело

Звіт МОМ про переміщення та ситуацію в громадах, куди перемістилися переселенці

З 16 по 31 квітня 2022 р. Міжнародна організація з міграції провела базову оцінку території 521 громади, які приймають зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб у Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Хмельницькій, Вінницькій, Житомирській, Кіровоградській і Полтавській областях, щоб отримати початкове уявлення про внутрішнє переміщення.
Зібрано інформацію про понад 1 100 000 прибулих у дев’яти областях. Полтавська, Вінницька та Львівська області мають найбільшу кількість переміщених осіб, кожна з яких містить понад 150 тисяч ВПО.

Джерело

Звіт МОМ про перетин українсько-польського кордону

З 24 лютого 2022 р. спостерігається збільшення кількості людей, які виїжджають з України до сусідніх країн, через війну. Водночас кількість осіб, які залишають Польщу та повертаються в Україну, зберігається. У період із 12 по 17 квітня Міжнародна організація з міграції провела 153 опитування у трьох пунктах пропуску з громадянами України, які поверталися в Україну.

Джерело

Звіт МОМ про перетин українсько-румунського кордону

З 24 лютого 2022 р. біженці та громадяни третіх країн продовжують в’їжджати до Румунії через війну в Україні. Станом на 23 травня 2022 р. влада Румунії повідомила про 1 010 955 осіб, які прибули з України. Цей звіт базується на 4 014 інтерв’ю, проведених Міжнародною організацією з міграції Румунія у період із 25 березня по 23 травня 2022 р.

Джерело

Мова ворожнечі в онлайн-медіа, які висвітлюють події у Криму

У доповіді, яка підготовлена Кримською правозахисною групою, наводяться результати дослідження та аналіз контенту російськомовних онлайн-медіа, які доступні читачам окупованих територій Криму й Донбасу. У доповіді використані матеріали, опубліковані в цих онлайн-медіа з 1 грудня 2020 р. до 31 травня 2021 р.

Джерело

Інфографіки

“Залишили свої домівки внаслідок війни? Допомога поруч. Корисна інформація та перші кроки”

В інфографіці наведена інструкція для переселенців щодо того, як отримати довідку ВПО, отримати відповідну соціальну допомогу, контакти гарячих ліній для переселенців тощо. Інфографіка створена за підтримки Проєкту Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза II”.

Джерело

Інформація для внутрішньо переміщених осіб

В інфографіці наведене вичерпне визначення того, хто є внутрішньо переміщеною особою, перелік прав ВПО, обов’язки держави перед переселенцями. Також наведено інструкцію щодо того, що потрібно зробити для отримання довідки ВПО. Інфографіка створена за підтримки Проєкту Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза II”.

Джерело

Допомога на проживання дітям

В інфографіці перелічені види допомоги, на яку мають право діти-переселенці, куди потрібно звертатися за цією допомогою. Наведено покрокову інструкцію щодо оформлення допомоги, перелік документів, які потрібно подати для її отримання.

Джерело

Статті

Що важливо знати про людей, які залишилися в окупації

Стаття Марії Красненко для “НВ” про те, чому евакуація з тимчасово окупованих територій не може бути виключним доказом проукраїнської позиції та проблеми з гуманітарними коридорами.

Джерело

Масове внутрішнє переміщення: що варто робити вже зараз, щоб пережити зиму

Стаття Марії Красненко для ZMINA про те, що є найбільш ключовим і необхідним у подоланні викликів внутрішнього переміщення.

Джерело

П’ять історій про людей, які організували центри гуманітарної допомоги в своїх громадах

Впродовж трьох останніх місяців наші партнерські організації за підтримки ПРООН і Міністерства закордонних справ Данії надавали гуманітарну допомогу в своїх громадах. Волонтери та волонтерки збирали та розподіляли найнеобхідніше для переселенців, допомагали у пошуках ліків для людей похилого віку,
людей з інвалідністю.

У Тернополі ініціативна група на чолі з Тарасом Хоміцьким запропонувала створити інклюзивний прихисток. У Запоріжжі Алла Мурізіді із командою благодійного фонду “Українська спілка осіб з інвалідністю” організувала збір інформації про нагальні потреби мешканців з інвалідністю, налаштувала роботу мережі місцевих волонтерів.

У Києві Ольга Мартиновська організувала приготування безкоштовних обідів для мешканців похилого віку, закупівлю життєво необхідних ліків і відправку гуманітарної допомоги в громади Чернігівської, Харківської, Сумської та інших областей.

В Ужгороді Марина Сташина-Неймет організувала збір та розподіл продуктів і товарів першої необхідності для переселенців та людей з інвалідністю. А Світлана Ожарівська із Лука-Мелешківської громади Вінницької області разом із командою налагодили роботу центру гуманітарної допомоги переселенцям.

Джерело

Публічні заходи та обговорення, інтерв’ю

Онлайн-дискусія “Потреби ВПО в умовах повномасштабної агресії РФ. Виклики 2022 року”

Марія Красненко взяла участь в експертному обговоренні “Потреби ВПО в умовах повномасштабної агресії РФ. Виклики 2022 року”. Під час неї говорили про потреби та проблеми, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи в умовах нової стадії російсько-української війни.

Джерело

В Європі понад 90 днів: Марія Красненко розповіла про посвідку на проживання та важливі нюанси

В ефірі на “Громадському радіо” Марія Красненко розповіла про умови перебування українців у країнах Європейського Союзу, які там вже понад 90 днів.

Джерело

Як бути біженцям, які вже пробули в ЄС 90 днів

Коментар Марії Красненко для “24 каналу” про умови перебування на території Європейського Союзу для громадян України.

Джерело

Завантажити звіт

Інформаційний-бюлетень-для-внутрішньо-переміщених-осіб-червень-2022-р.