Skip navigation

У цьому відео ми розкажемо про доступ до суду та правову допомогу в умовах воєнного стану, зокрема про те:

 • як працюють суди та чи є можливість звернутися до них онлайн;
 •  хто має право та як отримати безоплатну правову допомогу. 

Тож поїхали! 

Відповідно до Конституції України гарантується звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина. Право людини на судовий захист не може бути обмежене навіть в умовах воєнного стану. Слід звернути увагу, що під час війни:

 • суди працюють у штатному режимі з певними особливостями;
 • не допускається створення надзвичайних, особливих або будь-яких інших судів; 
 • забороняються скорочені чи прискорені процедури; 
 • територіальна підсудність справ або місцезнаходження судів може змінюватись; 
 • розгляд справ може бути призупинено до усунення обставин, за яких наявна загроза життю, здоров’ю та безпеці осіб; 
 • проведення судових розглядів можливе у режимі відеоконференції;
 • розгляд справ може бути відкладено чи справи знято з розгляду до закінчення воєнного стану.

Відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, враховуючи неможливість судом здійснювати правосуддя у зв’язку з тимчасовою окупацією, бойовими діями, може бути змінено територіальну підсудність судових справ. На сайті Верховного Суду  можна знайти повну інформацію щодо розпоряджень про зміну територіальної підсудності. Зауважте, що в такому рішення відразу визначається, яким судом буде здійснюватись подальший розгляд справ. Також інформацію про підсудність справ ви можете подивитися на сторінці самого суду на сайті Верховного Суду. Наприклад, перейшовши на сторінку Скадовського районного суду Херсонської області, ми побачимо інформацію про те, що “відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України ‘Про судоустрій і статус суддів’, враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний суд розпорядженням від 06.03.2022 № 1/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ на Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу”. 

Одночасно з цим частина судів здійснює відновлення своєї роботи. Так, на початку травня 2022 року відновлено територіальну підсудність для всіх двадцяти п’яти судів Чернігівської області. Відновили свою роботу й окремі суди в Житомирській, Київській, Сумській, Миколаївській та Харківській областях.

В описі до відео ми надаємо посилання на сайт Верховного Суду, який містить інформацію, що систематично оновлюється. Користуйтесь перевіреними джерелами та актуальною інформацією!

Також звертаємо увагу, що ви можете: 

 • перевірити стан розгляду справ, зокрема за номером справи, провадження, сторони, дати надходження і назви суду, отримати інформацію про стадію розгляду (назву та дату);
 • взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Зверніть увагу, що відповідне клопотання подається до відповідного суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Для участі в такому форматі потрібно зареєструватися (вказати адресу електронної пошти та пароль для подальшої авторизації, заповнити всі поля у формі для реєстрації) та слідувати подальшим інструкціям. Для авторизації потрібно мати електронний цифровий підпис.  

 І головне, звернутися до суду можна дистанційно через систему “Електронний суд”.

За допомогою сервісу “Електронний суд” учасники судового процесу можуть подавати до суду процесуальні документи (позовні заяви, клопотання тощо) в електронному форматі. Після відправки, наприклад позовної заяви, ви можете відслідковувати рух і стан розгляду документа в суді. Інформація про доставку документа, його реєстрацію та інші відомості надсилається до електронного кабінету автора в автоматичному режимі. Сповіщення про зміни в стадії проходження буде також приходити вам на вказаний при авторизації номер телефону та електронну пошту! 

Детальніше про “Електронний суд” на відповідній сторінці. Посилання додаємо в описі до відео.

Авторизація в “Електронному суді” здійснюється за допомогою електронного цифрового підпису. Перелік надавачів послуг з оформлення ЕЦП ми також надаємо в описі до відео. 

За допомогою “Електронного суду” можна, зокрема, звернутися із заявою про встановлення факту народження, що відбувся на тимчасово окупованій території України. 

У цьому відео ми також хочемо підкреслити для вас можливість отримання безоплатної правової допомоги. Так, безоплатна правова допомога – це правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається коштом Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Надання такого виду допомоги здійснюється центрами з надання правової допомоги, яких в Україні понад 500. На жаль, у зв’язку з війною Росії проти України частина бюро не працює. З актуальним переліком, їхніми контактами та адресами можна ознайомитися на інтерактивній карті. Як завжди – посилання додаємо в описі.

Центри БПД надають безоплатну первинну та вторинну правову допомогу. Первинною є допомога у вигляді консультацій, надання правової інформації, складення заяв, скарг (крім процесуальних документів). Отримати такий вид допомоги може будь-яка людина в Україні. Отримати допомогу можна особисто звернувшись до центрів за контактним номером 0 800 213 103 або шляхом консультації в телеграмі. Також готові правові консультації можна знайти в додатках підтримуваних БПД – “Твоє право” чи на ресурсі “Wiki Legal Aid”.

Вторинна правова допомога включає у себе захист, здійснення представництва інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру. Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають лише окремі категорії осіб. Згідно з Законом України “Про безоплатну правову допомогу”, станом на початок серпня 2022 року, до них, зокрема, відносяться: 

 • внутрішньо переміщені особи; 
 • громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб з питань, пов’язаних з отриманням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, до моменту отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
 • громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території  з питань, пов’язаних із захистом прав, свобод чи інтересів у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації та тимчасовою окупацією території України. У тому числі йдеться про відшкодування шкоди, завданої внаслідок обмеження у здійсненні права власності на нерухоме майно або його знищення, пошкодження. 

Повний перелік тих, хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу можна знайти в статті 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу”.

Зауважимо, що юридичну допомогу також надають неурядові національні та міжнародні організації, серед них наші партнери ГО “Донбас СОС”, ГО “Восток СОС”, ГО “Крим СОС”, БФ “Право на захист” та інші організації. Звернутись до них ви можете за контактами, вказаними на їхніх сторінках. 

Посилання до відео: 

 1. Перелік судів, територіальну підсудність яких було змінено у зв’язку з неможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану (зведена таблиця), і перелік судів, територіальну підсудність яких відновлено на сайті Верховного Суду:  https://supreme.court.gov.ua/supreme/gromadyanam/terutor_pidsudnist/ 
 2. Електронний суд: https://id.court.gov.ua 
 3. Електронний реєстр чинних, блокованих та скасованих сертифікатів відкритих ключів: https://czo.gov.ua/ca-registry 
 4. Матеріал “Як оформити електронний підпис?”: https://thedigital.gov.ua/news/yak-oformiti-elektronniy-pidpis 
 5. Актуальна інформація щодо роботи бюро правової допомоги: 

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1er4ZNvS4q5ULH8SJpBRxs_-nqqYnNoYg&ll=0%2C0&z=6

 1. Довідково-інформаційна платформа правових консультацій “Wiki Legal Aid”: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Головна_сторінка 
 2. Закон України “Про безоплатну правову допомогу”: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17#n80