Skip navigation

Якщо ви залишили свій дім, але не перетнули державний кордон України, станьте на облік як внутрішньо переміщена особа.

За новим місцем проживання зверніться до:

– органу соціального захисту населення;

– або до уповноваженої особи у виконкомі місцевої ради;

– або до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);

Також можна подати заяву онлайн через застосунок “Дія”.

Приготуйте документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України або спеціальний статус. У разі відсутності паспорта можна стати на облік ВПО на підставі цифрового документу або довідки від Державної міграційної служби України.

Ви можете отримати довідку ВПО навіть у разі переміщення у межах одного населеного пункту, району, області.

ВПО – це особа, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Для підтвердження факту внутрішнього переміщення особа має право оформити довідку про взяття на облік ВПО. 

Звертаємо Вашу увагу, що оформлення довідки є правом, а не обов’язком.

Однак довідка дає можливість отримувати державну допомогу на проживання та інші виплати, які передбачені законодавством, дозволить позачергово влаштувати дитину в дитячий садок або школу та інше.

Порядок оформлення та видачі довідки про взяття на облік ВПО визначається Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та  Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб”.

Звернутися за оформленням довідки ВПО можуть громадяни України; іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах та мають право на постійне проживання в Україні.

На оформлення довідки про взяття на облік ВПО мають право: 

  • особи, які після введення воєнного стану перемістилися з територій, де проводяться бойові дії, а саме: з Волинської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та м. Києва; 
  • особи, які не бажають повернутися на територію проведення бойових дій або тимчасово окупованих територій після закінчення навчання, відбування покарання, закінчення військової служби;
  • особи, житлові приміщення яких зруйновані або стали непридатними для проживання в результаті збройної агресії проти України.

Отримання довідки можливе у разі переміщення у межах однієї області, району або населеного пункту, наприклад, особа переміщується у межах Харківської області чи м. Харкова. 

Використано матеріал з Посібника для експертів і консультантів гарячої лінії Уповноваженого з питань внутрішньо переміщених осіб Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, який створено за підтримки Проєкту Ради Європи  “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ”. Посібник розроблений за координацією команди Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ»