Skip navigation

30 грудня 2022 до Парламенту було внесено два законопроєкти про внесення змін до Кримінального кодексу України: 

  • щодо здійснення примусової мобілізації в незаконні збройні чи воєнізовані формування, створені на тимчасово окупованій території, та/або збройні чи воєнізовані формування держави-агресора (реєстраційний номер 8325).
  • щодо насильницького вивезення особи в умовах збройної агресії (реєстраційний номер 8326).

Кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку пропонують доповнити статтями 438-1 та 438-2. 

Стаття 438-1 встановлює відповідальність за насильницьке вивезення особи за межі території України в умовах збройної агресії у вигляді позбавленням волі на строк від семи до десяти років. У випадку якщо зазначене правопорушення було вчинене щодо двох і більше осіб, або щодо неповнолітньої особи, то покарання становитиме позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років. 

Стаття 438-2 встановлює відповідальність за здійснення в умовах збройної агресії примусового призову в незаконні збройні чи воєнізовані формування, створені на тимчасово окупованій території, та/або збройні чи воєнізовані формування держави-агресора (примусова мобілізація) у вигляді позбавленням волі на строк від п’яти до семи років. У випадку якщо зазначене правопорушення було вчинене щодо неповнолітньої особи або щодо кількох осіб, або шляхом підкупу, або поєднані з насильством щодо потерпілої особи чи її близьких, або з погрозою застосування такого насильства, то покарання становитиме позбавлення волі на строк від семи до десяти років з конфіскацією майна. 

Основною метою даних законопроєктів є захист суспільних відносин щодо забезпечення життя, здоров’я та прав і свобод громадян України, а також недопущення залучення українського населення тимчасово окупованих територій України до бойових дій з метою вчинення воєнних злочинів. 

Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо здійснення примусової мобілізації в незаконні збройні чи воєнізовані формування, створені на тимчасово окупованій території, та/або збройні чи воєнізовані формування держави-агресора за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41096

Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо насильницького вивезення особи в умовах збройної агресії за посиланням: 

https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41094.