Skip navigation

Віце-премʼєр-міністру України-

Міністру цифрової трансформації України

Федорову Михайлу Альбертовичу

Шановний Михайле Альбертовичу! 

Ми, представники Коаліції громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії проти України, повторно звертаємося до Вас щодо необхідності покращення механізмів надання послуг для внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) у мобільному застосунку “Дія”. 

19 квітня 2022 року Міністерством цифрової трансформації України (далі – Мінцифра) було запущено послугу “Отримати статус ВПО” у застосунку “Дія”. Послуга  “Оформлення допомоги для ВПО” повторно з’явилась 18 травня 2022 року після внесення технічних змін. 13 грудня 2022 року до переліку послуг для ВПО була додана опція зміни фактичного місця проживання та скасування довідки ВПО. 

Запровадження та розширення можливостей для ВПО суттєво спрощує діяльність держави щодо надання підтримки переселенцям, а також дозволяє ефективніше планувати державну політику в цій сфері. Разом з тим, цифровий механізм отримання вказаних послуг потребує подальшого доопрацювання та розширення функціоналу.  

Зокрема ми звертаємо увагу на наступне:

 1. Серед переліку послуг відсутня окрема послуга з отримання довідки про взяття на облік ВПО та належний механізм збору інформації про потреби. 

Так, наразі отримання довідки ВПО передбачено лише в межах послуги отримання допомоги на проживання. Про можливість стати на облік ВПО без оформлення допомоги на проживання не інформується в застосунку. Особа, яка бажає отримати довідку, не бачить відповідного функціоналу в мобільному застосунку. Разом з тим, збір інформації про потреби не здійснюється належним чином. Людина не має можливості оновити їх, повідомити про втрату актуальності щодо певної потреби чи навпаки надати нову інформацію; 

 1. Довідку про взяття на облік ВПО через застосунок “Дія” можуть отримати виключно ті переселенці, які перемістились з областей, де ведуться бойові дії. 

Зазначене не відповідає вимогам чинного законодавства. Відповідно до Постанови КМУ від 1 жовтня 2014 р.  №509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” на отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням КМУ від 6 березня 2022 р. № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”. До переліку відноситься Волинська, Дніпропетровська, Донецька,  Житомирська, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська, Київська область та м. Київ.  Як наслідок, ті особи, які виїхали з територій, які не віднесені до переліку громад, де ведуться бойові дії  позбавлені можливості оформити довідку через застосунок “Дія”.     

В свою чергу, важливим є забезпечення доступу до послуги з отримання допомоги на проживання відповідно до актуального переліку громад, який затверджується наказом Мінреінтеграції. 

 1. Подання заяви на отримання допомоги на проживання недоступне для ВПО,  у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження. 
 2. Отримання допомоги на проживання в розмірі, передбаченому для осіб з інвалідністю, потребує звернення офлайн.
 3. Скасування довідки ВПО наразі передбачено виключно у разі повернення на покинуте місце проживання. 

Згідно з інформацією у застосунку, поновлення довідки ВПО можливе у разі, якщо особа знову буде вимушена переїхати в іншу область з території, де ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованої території. В свою чергу, статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” визначено п’ять підстав для скасування дії довідки про взяття на облік ВПО та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.  Однією з таких підстав є подання заяви про відмову від довідки, виїзд на постійне місце проживання за кордон.  

 1. Невідповідність або некоректність окремих назв послуг чи їх опису: 
 • назва послуги “Змінити адресу реєстрації ВПО” має бути замінена на “Зміна адреси фактичного місця проживання/перебування ВПО”. Оскільки реєстрація/декларація місця проживання є окремою адміністративною послугою, така назва може вводити людей в оману. В свою чергу, “зміна адреси фактичного місця проживання” вже здійснюється на одному з етапів отримання послуги. 
 • назва послуги “Скасувати статус ВПО” має бути замінена на “Скасування дії довідки ВПО”. Зазначене буде відповідати вимогам чинного законодавства, а також надасть можливість уникнути обставин, за яких ВПО будуть віктимізованими, чи до них будуть застосовані окремі підходи. 
 • термін “тимчасово переміщені особи”, що зустрічається в описі послуг, є некоректним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України 

З огляду на вищезазначене ми просимо:  

 1. Вжити всіх можливих заходів щодо забезпечення належного функціоналу послуг для ВПО, зокрема функцій з отримання довідки ВПО та допомоги на проживання, збору інформації про потреби, зміни фактичного місця проживання/перебування, скасування дії довідки. 
 2. Вжити заходи задля забезпечення можливості подання заяви на отримання довідки про взяття на облік ВПО відповідно до вимог, визначених Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 р. “Про облік внутрішньо переміщених осіб” №509, а саме переліку, затвердженому розпорядженням КМУ від 6 березня 2022 р. № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”.
 3. Забезпечити можливість подання через застосунок “Дія” заяви на отримання допомоги на проживання у разі, якщо житло було зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження.
 4. Забезпечити можливість оформлення через застосунок “Дія” допомоги на проживання в розмірі, передбаченому для осіб з інвалідністю, без необхідності звернення офлайн.
 5. Забезпечити належне інформування громадян щодо наявних обмежень у функціоналі та враховувати оновлення, зокрема щодо переліку громад, де ведуться бойові дії.
 6. Привести назви послуги у відповідність до термінів, визначених у чинному законодавстві України:  “Змінити адресу реєстрації ВПО” на назву “Зміна адреси фактичного місця проживання/перебування ВПО”, “Скасувати статус ВПО” на “Скасування дії довідки ВПО”, а також забезпечити коректність термінів та словосполучень, визначених в описі послуг. 

Ми вчергове висловлюємо свою вдячність за розвиток цифрових послуг та підтверджуємо свою готовність долучатись до ініціатив Міністерства та надавати свою експертну підтримку у сфері забезпечення прав постраждалого населення, зокрема ВПО. 

ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

БО “БФ Восток SOS”

ГО Кримська правозахисна група

Центр прав людини ZMINA

ГО “Донбас СОС”

БФ “Право на захист”