Skip navigation

Цього тижня у Парламенті були зареєстровані два законопроєкти, які стосуються питань забезпечення прав і інтересів внутрішньо переміщених осіб. Мова йде про Проєкт Закону про внесення змін до розділу ІV “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про споживче кредитування” щодо особливостей нарахування процентів за споживчими кредитами під час воєнного стану (реєстраційний номер 9051) та Проєкт Закону про внесення зміни до пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України щодо особливостей нарахування процентів за споживчими кредитами під час воєнного стану (реєстраційний номер 9052). 

Першим Проєктом пропонують на період воєнного стану і протягом 30 днів після його завершення запровадити реструктуризацію за споживчими кредитами. На цей же період кредитору та колекторській компанії забороняється здійснювати заходи з врегулювання простроченої заборгованості. 

Зазначена ініціатива стосується всіх споживчих кредитів, крім: 

  • тих, що вже були реструктуризовані або погашені; 
  • взятих з метою придбання житла/автомобіля; 
  • тих, які мають низьку річну процентну ставку (обліковка ставка НБУ, що буде діяти на день набрання чинності змін, збільшена на пʼять процентних пунктів).                                                                                                             

В свою чергу, позичальник при цьому повинний:  

  • перебувати на обліку як внутрішньо переміщена особа;
  • постійно проживати або виїхати з території, на якій ведуться (велися) бойові дії, або ТОТ;
  • не мати простроченої заборгованості станом на 24 лютого 2022 року.  

Позичальник може скористатися механізмом реструктуризації, якщо:  

  • державна та соціальна матеріальна допомога та/або пенсійне забезпечення, благодійна допомога є єдиним джерелом доходу його сім’ї; 
  • він або член його сім’ї є особою з інвалідністю внаслідок війни й сукупний розмір його доходу та членів його сім’ї не перевищує розміру двох мінімальних заробітних плат.  

Другим Проєктом пропонують внести зміни до Податкового кодексу, якими передбачено, що отримані внаслідок такої реструктуризації доходи не оподатковуються. 

Проект Закону про внесення змін до розділу ІV “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про споживче кредитування” щодо особливостей нарахування процентів за споживчими кредитами під час воєнного стану. Детальніше за посиланням. 

Проєкт Закону про внесення зміни до пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України щодо особливостей нарахування процентів за споживчими кредитами під час воєнного стану. Детальніше за посиланням.