Skip navigation

21 квітня Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови № 206 “Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану”.

Змінами передбачається заборона на стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 року з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, де знаходиться житло.   

Зміни поширюються на споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання. 

Для того аби скористатись можливістю необхідно надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Документ надається виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку. Зробити це можна у паперовій або електронній формі. 

Також, можна надати  інші документи, що підтверджують відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів. Підтвердженням можуть бути документи з місця тимчасового проживання в іноземній державі, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо.

Разом з тим, наразі можуть виникати труднощі з фактичною реалізацію змін, адже управителі, надавачі послуг можуть бути неознайомленими із зазначеними нормами/нововведеннями. 

Також, слід розуміти, що заборона стягнення не є прощенням. Відповідно, після завершення воєнного стану житлово-комунальні послуги мають підлягати сплаті. Звісно, якщо на законодавчому рівні не будуть прийняті інші рішення.

Раніше Урядом було встановлено заборону на період воєнного стану щодо:  

  • нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; 
  • припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Корисні посилання

  • Постанова КМУ від 5 березня 2022 р. № 206 “Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану” доступна за посиланням.
  • Постанова КМУ  від 21 квітня 2023 р. № 390 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 р. № 206” доступна за посиланням.
  • Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджено Наказом Мінреінтеграції 22.12.2022  № 309 доступний за посиланням.

Опис зображення: У верхньому лівому куті на світло-жовтому фоні розміщений логотип ГРУПИ ВПЛИВУ синього кольору. По центру світло–жовтими літерами на синьому фоні текст “#ЗаконодавчіЗміни”. Нижче текст на світло-жвтому тлі “заборони стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги на період воєнного стану”. В лівому нижньому куті на блакитному фоні графічне зображення терезів