Skip navigation

В квітні 2023 року Урядом подано Проєкт Закону України “Про внесення змін до пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (ПК України) щодо доступного іпотечного кредитування” (реєстраційний номер 9195).   Законопроєкт пропонує доповнити новою нормою перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. 

Так, до оподатковуваного доходу фізичної особи — позичальника не включатимуть суми, наданих відповідно до Умов забезпечення ПАТ “Українська фінансова житлова компанія” (Укрфінжитло) доступного іпотечного кредитування:

  • компенсації першого внеску за кредитом, забезпеченим іпотекою; 
  • частини процентної ставки; 
  • частини суми повернення кредиту.

Станом на поточну дату зазначені вище суми підпадають під визначення додаткового блага. Відповідно, підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та  військовим збором у розмірі 1,5 %.

Таке внесення змін до ПК України потрібне для реалізації прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови “Деякі питання забезпечення приватним акціонерним товариством “Українська фінансова житлова компанія” доступного іпотечного кредитування громадян України” №856 від 02 серпня 2022 року. Постанова є частиною низки житлових програм для внутрішньо переміщених осіб та громадян, що втратили житло внаслідок війни. Доступне іпотечне кредитування відповідно до цього рішення Уряду здійснюватиметься Укрфінжитлом шляхом:

  • надання кредитів, забезпечених іпотекою;
  • компенсації частини процентної ставки за кредитами, забезпеченими іпотекою; 
  • викупу прав вимоги за кредитами.

Детально із програмою доступного іпотечного кредитування можна ознайомитися на порталі “Дія” в розділі єОселя.  

Оскільки Законопроєкт направлений на врегулювання податкових аспектів забезпечення доступного іпотечного кредитування, то вважаємо, що його прийняття матиме позитивний вплив. Так, внесення змін до Податкового кодексу сприятиме поліпшенню житлових умов для населення. Також, це позитивно вплине на збільшення обсягу замовлень у будівельній сфері. 

Проєкт Закону сприятиме забезпеченню переселенців доступним житлом, а отже, допомагатиме їх адаптації та подальшій інтеграції на новому місці проживання. Зазначене в повній мірі співвідноситься із цілями Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року.  

Посилання:

  • Проєкт Закону “Про внесення зміни до пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України щодо доступного іпотечного кредитування громадян” знаходиться за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41743 
  • Постанова КМУ  №856 “Деякі питання забезпечення приватним акціонерним товариством “Українська фінансова житлова компанія доступного іпотечного кредитування громадян України” від 02 серпня 2022 року доступна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/856-2022-п#Text 
  • Інформація про програму “єОселя” на порталі “Дія” за посиланням: https://eoselia.diia.gov.ua

Опис зображення: На картинці на світло-блакитному фоні графічне зображення будівлі Верховної Ради України. В лівому верхньому куті логотип ГРУПИ ВПЛИВУ помаранчевого кольору.  Посередині текст помаранчевого кольору “#ЗаконодавчаІніціатива щодо внесення змін до Податкового кодексу з метою доступного іпотечного кредитування”.