Skip navigation

15 квітня 2023 року набули чинності зміни щодо  призначення пенсій особам, які проживають або проживали на тимчасово окупованій території або території ведення бойових дій.  Відтепер на період дії воєнного стану та три місяці після його завершення пенсія призначатиметься таким особам незалежно від дати звернення, а саме:

  • за віком – з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку;
  • по інвалідності – з дня встановлення інвалідності;
  • у зв’язку з втратою годувальника – з дня, що настає за днем смерті годувальника;
  • за вислугу років – з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Зміни поширюються на осіб, які проживають або проживали на тимчасово окупованій території незалежно від дати початку окупації. Однак, це не стосується людей, які мали звернутися за призначенням пенсії до 24 лютого 2022 року.

Зазначені зміни однозначно спрямовані на забезпечення інтересів людей, які проживають/проживали в тимчасовій окупації чи зоні ведення бойових дій. Адже такі люди з незалежних від них причин не можуть вчасно звернутись до органів Пенсійного фонду України, в тому числі через їх веб-портал. Причинами цього є як труднощі або неможливість виїзду, так і відсутність спроможностей (необхідної техніки, поганий зв’язок, відсутність кваліфікованого електронного підпису тощо). 

За можливості рекомендуємо не відкладати звернення за призначенням пенсії. Наразі не передбачено окремого порядку щодо здійснення виплати накопичених сум пенсії за цей період. Після призначення пенсії її нарахована сума має бути включена у документи для виплат не пізніше одного місяця. Разом з тим, практика виплати недоотриманих сум пенсії  для внутрішньо переміщених осіб свідчить про можливість застосування окремих порядків, зокрема у разі обмеженого фінансування. За таких умов виплата сум пенсій може бути розтягнута. 

Звернемо вашу увагу на те, що звернутись за призначенням пенсії можна через портал електронних послуг Пенсійного фонду. Сервіс надається для застрахованих осіб, які авторизувалися на порталі за кваліфікованим електронним підписом (КЕП). КЕП можна отримати дистанційно через ряд банків (таких як “Приватбанк”, “Пумб”, “Укргазбанк”, “Укрсиббанк”, якщо ви є його клієнтом і користуєтесь онлайн сервісами), а також за допомогою “Дія. Підпис”. З огляду на це, закликаємо скористатись такою можливітю для забезпечення виплат Вам передбачених пенсійних виплат. 

Посилання: 

  • Закон України “Про внесення зміни до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії” доступний за посиланням.
  • Заява на призначення пенсії на порталі електронних послуг Пенсійного Фонду України доступна за посиланням.

Опис зображення: На картинці в лівому верхньому куті логотип ГРУПИ ВПЛИВУ світло-жовтого кольору на темно-синьому фоні. В лівому нижньому куті графічне зображення терезів на світло-жовтому фоні. По центру на світло-жовтому кольорі хештег #ЗаконодавчіЗміни. Нижче на темному фоні текст “щодо пенсійного забезпечення людей, які проживають або проживали на тимчасово окупованій території, територіях бойових дій”.