“На виборах Президента-2019 очікується підвищений рівень участі виборців, які не могли голосувати на трьох попередніх виборах в Україні. Зокрема, йдеться про внутрішньо переміщених осіб та мешканців тимчасово окупованих територій”, – розповіла виконавча директорка Громадського холдингуГРУПА ВПЛИВУТетяна Дурнєва під час прес-конференції “Виборчі права мобільних категорій громадян на всіх видах виборів”. – За даними Центральної виборчої комісії, за перші два тижні від початку виборчої кампанії, тобто за період від 31 грудня 2018 р. до 15 січня 2019 р. скористались механізмом тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси 1130 виборців, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Крім того, цією процедурою скористалися 37 виборців з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим”.

На виборах Президента України у 2014 році 81,8% виборців Донецької області (близько 2 млн громадян) не змогли проголосувати через окупацію окружних комісій та терористичну загрозу. На парламентських виборах восени 2014 року відносно незначна кількість виборців з “пропискою” на тимчасово окупованій території скористалася процедурою тимчасової зміни місця голосування. Навіть ті, хто зміг проголосувати, отримував лише один бюлетень, не маючи можливість обирати депутата в мажоритарному окрузі. На місцевих виборах 2015 року внутрішньо переміщені особи не голосували взагалі, за виключенням двох громадян, які домоглися участі в виборах через суд.

“Фактично це будуть перші вибори, на яких всі громадяни, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованій території Донецької, Луганської областей та Криму, зможуть безперешкодно обрати виборчу дільницю на підконтрольній території та реалізувати своє право на обрання Президента України. Для цього лише потрібно взяти паспорт та до 25 березня подати заяву в найближчий відділ ведення Реєстру виборців. Жодних документів, які б обґрунтовували необхідність зміни місця голосування для таких виборців не потрібно”, – пояснила Тетяна Дурнєва.

“Суттєве зростання кількості громадян, які тимчасово змінили місце голосування, має стати переконливим сигналом необхідності системного захисту виборчих прав громадян, які є мобільними всередині країни. Якщо внутрішньо переміщені особи та трудові мігранти будуть активно змінювати місця голосування,  то це буде ще одним доказом масштабності запиту на участь у місцевих та парламентських виборах”, – сказав Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі ОПОРА.

Питання участі внутрішньо переміщених осіб у місцевих виборах досі залишається на порядку денному. Законопроект №6240 “Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян” було зареєстровано в парламенті ще 27 березня 2017 року, але документ досі не був розглянутий депутатами навіть у першому читанні. Нарешті 17 січня 2019 року парламентський Комітет з питань правової політики та правосуддя ухвалив довгоочікуване рішення щодо проекту Закону, який дозволить мобільним всередині держави громадянам та внутрішньо переміщеним особам реалізувати виборчі права на виборах усіх рівнів! У своєму висновку Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти рішення щодо законопроекту №6240, визначившись шляхом голосування.

Разом з тим, завдяки адвокаційній кампанії, яку проводить Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, місцеві ради почали звертатися до Верховної Ради з проханням захистити виборчі права ВПО та розглянути законопроект №6240. Подібні рішення вже прийняті у Вінниці, Ужгороді, Маріуполі, Кривому Розі, Херсоні, Коростені, Добропіллі, Харкові, Білгород-Дністровському, Шосткинському районі та Запорізькій області.

“Місто Ужгород було першим містом, яке підтримало виборчі права ВПО. Більшість депутатів проголосували на сесії міської ради в квітні 2018 року за те,  щоб звернутись до Верховної Ради щодо невідкладного розгляду законопроекту №6240. Це означає, що нас вважають ресурсом та частиною громади. Після цього інші міста підтримали дану ініціативу,  наразі таких міст вже більше 10-ти. Продовжуємо спілкуватись з депутатами Верховної Ради на зустрічах, актуалізуємо питання необхідності підтримки законопроекту 6240, коли він буде винесений на голосування,  відправляємо листи-звернення, – наприклад, в грудні такі звернення отримали всі члени комітету правової політики”, – повідомила Анжела Бабкіна, ГОЗакрапаття-Донбас”, радниця з питань ВПО в Закарпатській області.

Запорізька обласна рада стала першою з обласних, яка звернулась до народних депутатів, щодо забезпечення виборчих прав ВПО. 20 грудня 2019 року місцеві депутати прийняли рішення звернутись до Верховної ради України з проханням невідкладно розглянути Законопроект 6240 та надати можливість переселенцям брати участь у місцевих виборах.

“Таке рішення обласної ради є важливим сигналом для майже 56 тисяч ВПО, які мешкають в області, що демонструє визнання переселенців членами запорізьких громад. Саме на місцевому рівні, починаючи з 2014 року вирішувалось та вирішується безліч питань – розселення, гуманітарна допомога, працевлаштування, поновлення документів, просто людська підтримка. Зараз саме тут ми сплачуємо податки, саме тут виростають наші діти, ми працюємо, відпочиваємо, навчаємось, тому для місцевої влади абревіатура “ВПО”, це не три літери і не суха статистика, це – живі обличчя, живі історії. Ми закликаємо депутатів Верховної Ради дослухатись місцевих рад та прийняти відповідне рішення, забезпечивши реалізацію конституційних прав громадян України, які стали жертвами міжнародного збройного конфлікту”, – сказала Анастасія Перепелиця, Радниця з питань ВПО в Запорізькій області, Донбаська ініціативаМіст” (м. Запоріжжя).

Учасники прес-конференції також підняли питання необхідності посилення інформаційно-просвітницької кампанії про можливість зміни місця голосування для виборців, які 31 березня перебуватимуть не за місцем реєстрації.

“У питанні інформування виборців важлива злагоджена робота представників Центральної виборчої комісії, Державного реєстру виборців, Міністерства юстиції, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та ВПО, Міністерства інформаційної політики та громадських організацій. Ми вітаємо готовність держави підвищити рівень участі громадян у виборах та закликаємо Центральну виборчу комісію максимально спростити процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси для всіх виборців”, – повідомила Тетяна Дурнєва.

Щодо ризику не проведення виборів в деяких населених пунктах Донецької та Луганської областей, Олександр Клюжев додав: “Ми досі не знаємо зміст висновку Донецької та Луганської ВЦА щодо можливості організації голосування у територіальних округах регіону. В умовах правової невизначеності питання важливо уникнути навіть натяку на необґрунтовані чи політизовані рішення під час визначення  підконтрольних державі територій, де вибори не можуть бути проведені. Це питання загальної легітимності виборів Президента України”.

Телефони для довідок для ЗМІ: 050 477 0800 або 068 352 35 75

Цей захід реалізується ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» в рамках проекту «Зміцнення законодавчих та виборчих процесів шляхом посилення громадської участі та надання технічної допомоги», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цьому документі, належать автору і не обов’язково відображають погляди уряду Великої Британії.