Надмірне навантаження на відділи ведення Державного реєстру виборців призводить до певних особливостей подачі заяви про тимчасову зміну місця голосування в такий короткий термін. Якщо для першого туру змінити місце голосування можна було протягом майже трьох місяців, то для повторного голосування офіційно є лише неповних 9 днів.

Ділимося лайфхаками, як менше хвилюватися та пришвидшити процес:

1. Візьміть з собою копію паспорту та, якщо Ваша виборча адреса не знаходиться на тимчасово окупованій території – копію документу, що підтверджує необхідність зміни місця голосування.

2. Заповніть заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси заздалегідь. Завантажити форму заяви можна на сайті ДРВ. Роздрукуйте і візьміть заяву з собою. Тут можна подивитись зразок заповнення заяви.

3. Не турбуйтеся, якщо не отримаєте одразу посвідчення про зміну місця голосування. Ми знаємо, що деякі відділи ведення ДРВ просять приходити за посвідченнями після 10 чи після 15 квітня. Ймовірно, це робиться для пришвидшення процесу прийому заяв. Але хвилюватися не потрібно, адже:

а) нову виборчу дільницю можна буде побачити в онлайн-кабінеті виборця на сайті ДРВ;

b) для отримання бюлетеню потрібно лише дві умови: Ви маєте бути включені до списку виборців і у Вас з собою має бути документ, який підтверджує громадянство України (паспорт в формі книжечки чи ID-картки, або військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби), або тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, які нещодавно набули громадянства). Прохання членів дільничної виборчої комісії пред’явити посвідчення про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси є незаконним. Протиправна відмова у видачі Вам виборчого бюлетеня, у свою чергу, тягне кримінальну відповідальність. Посилайтеся на частину 2 ст.2 Закону України «Про вибори Президента України» в разі, якщо у Вас вимагатимуть посвідчення.

Виборці, які змінили місце голосування, знаходяться в кінці спику виборців. Тобто шукайте себе не за адресою проживання. Більше про це ми писали перед першим туром.

Відділи ведення Державного реєстру виборців зараз працюють і по вихідних днях. Але графіки у всіх різні. Тому уточніть в самому реєстрі, які години роботи – по телефону або на сайті ДРВ.

Інформація є також у нас на фейсбуці.

Якщо у Вас є пропозиції, як можна оптимізувати процес та покращити доступ громадян до виборчих прав, напишіть нам на пошту, фейсбук – ми узагальнимо всі побажання та відправимо листа в ЦВК. Також використовуйте форму зворотнього зв’язку в онлайн-кабінеті виборця на сайті ДРВ.

Повторне голосування відбудеться 21 квітня з 8 до 20 години.

Нагадаємо, для того, щоб проголосувати 31 березня, в період з 1 січня по 25 березня 2019 року 75 737 виборців з тимчасово окупованих територій подали заяви про зміну місця голосування. З них 4 419 громадян мають виборчу адресу в Криму, 1109 – в Севастополі, 46 338 та 23 871 – на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей відповідно. Усього процедурою зміни місця голосування скористалося 315 725 виборців.

PS. Візьміть з собою ручку, а краще дві – для тих, хто писатиме заяви на місці. Вони стають дефіцитними в такі дні!