Програма забезпечення ВПО тимчасовим житлом була розпочата відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №769 від 4 жовтня 2017р. «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України». З 2017-го по 2020-й рік включно загальна сума коштів, передбачених бюджетом на тимчасове житло складає 105 млн грн. Всього за бюджетні кошти за три роки було придбано 271 квартира та 2 житлових будинків. Більше 600 людей нехай і на певний час, але вирішили для себе ключову проблему – знайшли дах над головою.

Програма державного фінансування тимчасового житла потрібна не лише переселенцям, а й самим приймаючим громадам. Це можливість отримати у комунальну власність квартири чи будинки для тих мешканців, хто потребує допомоги. За перший квартал цього року кількість бажаючих взяти участь у програмі з фінансування тимчасового житла для ВПО перевищила можливості самого фінансування. Лише за перші 3 місяці цього року на участь у програмі подалися 35 громад, а загальна сума запитів на субвенції склала близько 75 млн грн. Зрозуміло, що передбачених державою на 2020 рік 20 млн грн виявилося недостатньо. Тому громади вже почали звертатися до центральних органів державної влади з пропозиціями внести зміни у бюджет та збільшити фінансування програми. Важливість програми значно зросла в умовах економічної кризи та важких наслідків пандемії для переселенців. Особливо ця проблема може зачепити області, в яких мешкає найбільша кількість переселенців – Луганську, Донецьку, Харківську, Дніпропетровську, Запорізьку, Київську та місто Київ.

З 2019 року в рамках проєкту Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень” з допомогою експерток команди ГХ “ГРУПА ВПЛИВУ” відразу кілька громадських організацій переселенців розпочали адвокаційні кампанії для участі своїх нових громад в цій програмі. Так переселенці у м. Сторожинець Чернівецької області вже отримали підтримку міської влади на переобладнання будівлі гуртожитку для участі у програми з фінансування тимчасового житла для переселенців. Наразі стоїть питання переведення гуртожитку на баланс громади та підготовки документів на участь у програмі. Громада надіслала листа на ВРУ з проханням збільшити фінансування програми тимчасового житла (більше про це – тут).

Інша громада, Нікольського району Донецької області, після участі у круглому столі, організованому командою “ГРУПА ВПЛИВУ” звернулася до комітетів Верховної ради України та Уряду зі зверненням внести зміни до Державного бюджету для збільшення фінансування програми тимчасового житла.

За попередні три роки програма зарекомендувала себе та продемонструвала приклад того, як зважена та цілеспрямована політика держави може принести якісний результат.

Величезну роль в цьому успіху відігравали самі переселенці та місцева влада. Наприклад завдяки співпраці переселенців та міської влади місто Маріуполь за три роки участі в програмі придбало 183 квартири для переселенців. Всього більше двох десятків громад взяли участь у програмі. Географія учасників включає громади Львівської, Житомирської, Луганської, Дніпропетровської, Запорізької та Донецької областей.

Наприклад, в Житомирі переселенці переконали місцеву владу взяти участь у програмі. В результаті в 2019 році було придбано та передано ВПО 6 квартир. Показово, що спочатку влада міста планувала придбати лише 2 квартири, але рішучість переселенців взяла верх, і кількість квартир була збільшена втричі. Наразі громада планує подати нову заявку на участь у програмі на цей рік. Ще як мінімум 19 родин переселенців, чиї заявки вже розглянула відповідна комісія Житомирської міської ради, потребують тимчасового житла.

“Сьогодні влада міста – це наші партнери. На вручені ключів від тих шести квартир, чиновники не на камеру подякували нам за нашу позицію та невідступність”, – ділиться досвідом Ірина Гладка, голова громадської організації “Мир на долоні”. Докладніше про житомирський досвід за посиланням.

“Часом до нас звертаються внутрішньо переміщені особи зі скаргами на місцеву владу – мовляв їм нічого не цікаво, або вони взагалі не знають про можливість сформувати фонд тимчасового житла для ВПО. Але не завжди є протидія чиновників – інколи вони просто не бачать потреби, бо самі переселенці не активні, або місцева влада не розуміє, як взяти участь у програмі тимчасового житла. Саме тому ми намагаємось поширювати успішний досвід громад, які вже отримали фінансування з державного бюджету, а також ділимося знаннями та інформацією із зацікавленими внутрішньо переміщеними особами”,  – розповідає Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”.

У відповідь на запити громадян, які ми отримуємо щодо співпраці переселенців та місцевої влади, експертки з команди “ГРУПА ВПЛИВУ” підготували шаблони заяв та звернень, з яких розпочинається процес участі в програмі. Ми знаємо, що великі зміни інколи починаються з простого листа-звернення, в якому викладено суть питання та пропозиції. Але часом складно написати з “чистого аркушу”. Тому ми розмістили зразки, які можна адаптувати під конкретну ситуацію в громаді.

Також, ми занепокоєні невеликим фінансуванням, передбаченим на програму в поточному році, тому серед зразків ви також знайдете лист до місцевої влади щодо ініціювання звернень до Верховної Ради України та її комітетів, Кабінету Міністрів України та профільних міністерств щодо збільшення фінансування. У разі потреби, ми також можемо надати і сам проєкт рішення органу місцевого самоврядування, що може бути взятим за основу для прийняття такого важливого рішення.

Додаток 1. Зразок заяви щодо отримання субвенції

Додаток 2. Зразок заяви щодо звернення для прийняття рішення міською радою в частині збільшення фінансування