Skip navigation

На національному рівні владою запроваджено низку суттєвих позитивних змін щодо інтеграції внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) до приймаючих громад. Зокрема, положення Виборчого кодексу України передбачають можливість участі ВПО у місцевих виборах за новим місцем проживання шляхом зміни виборчої адреси. Ми закликаємо не відкладати цю можливість та вже сьогодні змінювати виборчу адресу. До того ж, звернутися до Державного реєстру виборців можна також онлайн. Детальніше з порядком зміни виборчої адреси можна ознайомитись за посиланням. Проте деякі інструменти локальної демократії для зазначеної категорії осіб залишаються недоступними в повному обсязі. 

Влітку 2020 року ми провели аналіз рівня доступу ВПО до участі у місцевому самоврядуванні через інструменти локальної демократії. Було встановлено, що лише 20 % інструментів доступні ВПО в повному обсязі, 40 % містять бар’єри у використанні, 40 %  – недоступні. Схожі результати були зафіксовані в межах дослідження, проведеного Мережею хабів громадянського суспільства протягом 2019 р. Так, у 30 громадах у Закарпатській, Полтавській, Вінницькій, Волинській, Донецькій, Київській областях права ВПО обмежені щодо можливості використання загальних зборів, органів самоорганізації населення, електронних петицій, громадських слухань та місцевих ініціатив. 

З метою інформування новообраної місцевої влади про необхідність забезпечення повноцінної участі ВПО у місцевих справах, ми розробили шаблон звернення. Документ доступний для завантаження за посиланням. 

Звертаємо увагу, у порожніх місцях необхідно внести інформацію, яка відповідає ситуації у вашій громаді. Звернення ви можете заповнити та роздрукувати або написати заяву самостійно від руки. Звернення може бути адресовано місцевому голові, місцевим депутатам або одночасно всім. Ви можете робити особисте або колективне звернення. Документ може бути направлений поштою, поданий особисто або направлений на адресу електронної пошти. Також на сайтах деяких органів місцевого самоврядування є електронна форма для відправки звернення безпосередньо через сайт. Контакти для прийому звернень громадян, а також адресатів (місцевої ради та депутатів/депутаток) ви можете знайти на офіційного сайті вашого органу місцевого самоврядування.

У разі наявності інформації щодо доступності інструментів локальної демократії для ВПО, або  обмежень у використанні – вкажіть це в заяві.

Використовуй шаблон, адже Конституцією України право  участі в місцевому самоврядування є гарантованим і не може бути обмеженим! 

Зі свого боку пропонуємо безкоштовну консультативну підтримку. Сподіваємось, що спільними зусиллями ми можемо вирішити серйозне питання щодо врахування інтересів та залучення внутрішньо переміщених осіб у життя громад.