Skip navigation

Про продовження дії карток «Ощадбанку», нові правила перетину кордону та особливості перебування громадян України на території ЄС.

Команда Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» підготувала бюлетень з оглядом важливих рішень, прийнятих державною для захисту прав внутрішньо переміщених осіб та жертв російської військової агресії. В бюлетені зібрані постанови  Кабінет Міністрів України, поради юристів та новини про програми допомоги від донорських організацій для  постраждалого населення.

28 лютого. Нові правила щодо внесення даних про неповнолітніх дітей до закордонного паспорта

Відповідно до урядової Постанови № 170 “Деякі питання внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон” встановлено нові правила щодо внесення даних про неповнолітніх дітей до закордонного паспорта. 

Для цього необхідно звернутись: 

– До Державної міграційної служби за місцем перебування. 

– До дипломатичного/консульського представництва України у разі постійного проживання або тимчасового перебування за кордоном.

Один із батьків або законний представник дитини повинен надати наступні документи:

– закордонний паспорт;

– заяву за формою (Додаток 1);

– свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (У разі відсутності свідоцтва – витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження);

– дві фотокартки дитини (3,5 см х 4,5 см);

– документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.

Внесення інформації про дитину здійснюється безоплатно та в день звернення. Інформація про дитину, внесена до паспорта для виїзду за кордон, посвідчує особу та підтверджує громадянство України такої дитини.

Перетин дитиною кордону може здійснюватись на підставі такого документа.

Уряд дозволив продовжити на 5 років дію закордонного паспорта 

Відповідно до урядової Постанову № 170 “Деякі питання внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон” дозволяється продовження дії закордонного паспорта на 5 років.

Для продовження дії паспорта необхідно звернутись до Державної міграційної служби України за місцем перебування або дипломатичного/консульського представництва України за кордоном.

При зверненні слід подати заяву встановленої форми та паспорт.

За результатом на 2–5 сторінці паспорта буде проставлена відмітка “Строк дії паспорта продовжено до ____._____.______ року”. Також має бути зазначено прізвище та ініціали посадової особи, яка вчинила дію, підпис і гербова печатка.

Продовження строку дії здійснюється безоплатно та в день звернення.

Перетин державного кордону може відбуватися на підставі документів, строк дії яких продовжено. 

Джерело 

2 березня. Продовження дії карток “Ощадбанку” у зв’язку із введенням на території України воєнного стану

Дії карток, термін яких завершується у січні–липні, нині продовжено до 1 серпня 2022 р. Також, активована можливість здійснення розрахунків усіма картами, дія яких завершилася, до 30 червня 2022 р. 

Крім цього, “Ощадбанк” прийняв низку інших рішень. Серед них:

на період воєнного стану відмінено комісію за зарахування бюджетних коштів (зарплат, пенсій, соціальних виплат тощо);

заблоковано картки емітентів Російської Федерації та Республіки Білорусь у мережі банку. Також заблоковано рахунки резидентів цих країн. 

Джерело 

6 березня. Деякі правила реєстрації в умовах воєнного стану.

 • Державна реєстрація проводиться виключно державними реєстраторами та посадовими особами.
 • Державна реєстрація проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна, місцезнаходження юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців чи громадських формувань.
 • Державна реєстрація може проводитися на підставі надісланих заявником державному реєстратору, посадовій особі електронною поштою або за допомогою інших засобів зв’язку документів в електронній формі. 
 • Державна реєстрація проводиться невідкладно після отримання у повному обсязі належних документів для державної реєстрації.
 • Адміністративний збір не справляється за державну реєстрацію благодійних організацій, громадських об’єднань, предметом діяльності яких є надання допомоги Збройним Силам України та іншим особам, які забезпечують національну безпеку й оборону. 
 • Сплата адміністративного збору може підтверджуватися електронною копією (зокрема і скрін-копією) відповідного платіжного документа.

Джерело 

7 березня. Уряд затвердив порядок надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні

 • Допомога надається за рахунок  коштів, що надійшли на рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Національному банку, від фізичних та юридичних осіб, резидентів і нерезидентів; 
 • кошти спрямовуються на забезпечення продовольчих потреб, забезпечення одягом та взуттям, товарами першої необхідності, гігієнічними засобами, медичними засобами, евакуацію/вивезення/переміщення
 • Одержувачами коштів  є  військові адміністрації та виконавчі органи місцевих  рад, заклади, санаторії, підприємства, установи, організації  незалежно від форми власності, благодійні організації і громадські об’єднання.
 • розподіл коштів здійснюється комісією з питань розподілу коштів для надання допомоги в умовах воєнного стану, утвореною  Мінсоцполітики 

Джерело

10 березня. Мінімальні вимоги до місць для перебування людей,
які тимчасово переїхали в інші регіони

У Міністерстві охорони здоров’я України розробили мінімальні вимоги до місць для перебування людей, які тимчасово переїхали в інші регіони. У кожному такому місці має бути забезпечено доступ до води. Вимогами передбачено, що: 

 • душових має бути не менше ніж одна на 50 осіб;
 • умивальників – з одним краном на 5–7 осіб;
 • доступ до питної води з розрахунку 20 л на людину щодня;
 • вода для санітарно-гігієнічних потреб – 50 л на людину щодня.

Спальні місця мають бути на відстані не менше 1 м, а відстань від зовнішньої стіни – не менше 0,8 м. Мають бути ліки, можливість отримати першу медичну допомогу. На кожні 100 людей має бути присутній мінімум один медичний працівник. Має бути передбачено окреме приміщення або частина приміщення для розміщення людей із симптомами інфекційних захворювань. 

Місце перебування людей має провітрюватися не менше трьох разів на добу з вологим прибиранням не менше одного разу на добу та дезінфекцією поверхонь не менше двох разів на день. 

Джерело 

12 березня. Правила перетину кордону для осіб з інвалідністю та дітей в умовах воєнного та надзвичайного стану

Кабінет Міністрів України встановив правила перетину кордону для осіб з інвалідністю та дітей в умовах воєнного та надзвичайного стану. Під час перетину державного кордону дітьми та особами з інвалідністю мають бути пред’явлені такі документи:

 • паспорт громадянина України або свідоцтво про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України) або документи, що містять відомості про особу, на підставі яких Державна прикордонна служба України дозволить перетин кордону;
 • документи, що містять відомості про особу, яка супроводжує дитину (особу з інвалідністю), на підставі яких Державна прикордонна служба України дозволить перетин кордону.

Супроводжувати дитину при перетині кордону може один із батьків, баба, дід, повнолітній брат, сестра, мачуха, вітчим або інша особа, уповноважена одним із батьків.

Для виїзду в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітнього брата, сестри, мачухи, вітчима необхідні документи, що підтверджують сімейні зв’язки супроводжуючої особи з дитиною (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо). 

Для виїзду в супроводі іншої особи, уповноваженої одним із батьків, необхідна письмова заява одного з батьків, завірена органом опіки та піклування.

Більше інформації за посиланням

13 березня. Зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи

Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відтепер подати заяву про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за наявності технічної можливості можна через “Дію”. 

Отримати довідку можна, звернувшись до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Перелік ЦНАПів, де вже можна отримати послугу доступний за посиланням.

 Джерело 

14 березня. Особливості перебування українців за кордоном: статус біженця і тимчасового захисту

Вебінар юристки Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” Марії Красненко на тему “Особливості перебування українців за кордоном: статус біженця і тимчасового захисту. Як отримати, в чому різниця, можливості й обмеження”. У вебінарі було розглянуто такі питання:  

 • Особливості перебування українців в ЄС: статус біженця чи тимчасовий захист?
 • Тимчасовий захист: кому він доступний та як ним скористатись?
 • Статус біженця: що це таке? Як його отримати та що він дозволяє / у чому обмежує?
 • Особливості перебування дітей на території ЄС у період воєнних дій на території України.
 • Перебування українців у країнах поза ЄС: короткий огляд.

Джерело 

21 березня. Нові програми підтримки переселенців від Уряду

Кабінет Міністрів України запустив програми підтримки переселенців. Держава виплатить кожному переселенцю в Україні мінімальну грошову щомісячну допомогу: 2 тис. грн – дорослому і та 3 тис. грн – дитині. Роботодавцям, які беруть на роботу переселенців із постраждалих регіонів, держава виплатить по 6,5 тис. грн за кожного працевлаштованого.  Всі, хто надав безкоштовний прихисток для внутрішньо переміщених осіб, отримуватимуть 450 грн у місяць за кожного, кому допомогли, на компенсацію комунальних послуг. 

Джерело 

23 березня. Як поділитися свідченнями воєнних злодіянь окупантів

Агентство ООН у справах біженців у співпраці з “Укрпоштою” розпочало масштабну програму грошової допомоги, щоб допомогти вразливим переміщеним особам задовольнити їхні основні потреби. На першому етапі допомогу у сумі 2 220 грн отримають 360 тис. переміщених осіб по всій Україні. Така допомога буде виплачуватися щомісяця протягом трьох місяців із розрахунку на кількість людей у родині. Сім’ї зможуть отримати готівку через відділення “Укрпошти” в усіх регіонах України, а у перспективі – скористатися банківським переказом.

Джерело 

Що робити, якщо ви не взяли або втратили паспорт. Поради від юристів* 

 • Можна користуватися паспортами на порталі “Дія” – ID-карткою або закордонним. Вони мають таку ж юридичну силу, що й звичайні. Цифровий паспорт можна показувати на блокпостах і поліції. Та навіть використовувати для перетину кордону в Польщі та Молдові.
 • У центрах надання адміністративних послуг можна отримати ID-картку та закордонний паспорт і відновити втрачені документи. Нині вони працюють у таких областях: Вінницька, Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька.
 • Можна звернутися до підрозділів Державної міграційної служби України. Перевірити, чи працює Державна міграційна служба України у вашому регіоні та знайти контактний номер, можна за посиланням

 * “Юридичний порадник для ВПО”, розроблений швейцарсько-українською Програмою EGAP та командою БФ “Право на захист” за підтримки Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Міністерства цифрової трансформації України.

Загальний огляд особливостей перебування громадян України на території ЄС

Жителі України можуть перебувати на території ЄС на трьох основних підставах, а саме: 

 • залишатися у статусі туриста; 
 • подати документи на отримання статусу біженця або додаткового захисту;
 • отримати тимчасовий захист на території ЄС. 

Попри часте використання визначення “біженці” щодо  жителів, які були вимушені покинути територію України, кожна із цих підстав має свої особливості. Юристи Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” рекомендують звертатися за отриманням тимчасового захисту. Суттєвими перевагами є швидкість і простота отримання дозволу на проживання, доступ до праці, освіти, медицини та інших прав. Відсутність будь-яких обмежень, зокрема у пересуванні чи вилученні документів.  Після усунення загрози, спричиненої війною,  громадяни зможуть повернутися в Україну без необхідності вжиття додаткових дій із вашого боку.

Джерело 

Як поділитися свідченнями воєнних злодіянь окупантів

Урядові структури й громадські організації збирають свідчення про воєнні злочини та порушення правил і принципів ведення війни. Інформацію про воєнні злочини, скоєні російськими загарбниками, на спеціальному сайті збирає та публікує “ОПОРА”. Кожен, хто став свідком воєнних злодіянь окупантів, може заповнити форму на сайті. Зібрані свідчення будуть передані розслідувачам із Міжнародного кримінального суду.Так само Офіс Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами запустив сайт для документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні. На сайті можна заповнити анкету та надати відео- і фотоматеріали, а також будь-яку інформацію про воєнні злочини, скоєні російськими загарбниками.

Переглянути бюлетень в форматі PDF:

Інформаційний-бюлетень-для-внутрішньо-переміщених-осіб