Skip navigation

У зв’язку з повномасштабною війною, розпочатою росією проти України 24 лютого 2022 р., збільшується кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

За даними Організації Об’єднаних Націй (ООН), в Україні понад 7 млн людей були змушені покинути свої домівки та переїхати в інші громади. Марина Лазебна (міністерка соціальної політики України) повідомила, що станом на кінець квітня в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо 3,4 млн людей. Із них понад 2 млн – це люди, які вимушено перемістилися після запровадження воєнного стану. Із них 1,9 млн – вимушено перемістилися вперше. Понад 100 тис. зробили це через додаток “Дія” у перші дні після запуску цієї послуги. Найбільше людей внаслідок широкомасштабного воєнного вторгнення росії виїхало до Львівської, Дніпропетровської, Полтавської, Вінницької та Київської областей. Однак, незалежно від статистики, ці люди потребують своєчасного отримання послуг, пов’язаних із переміщенням: отримання довідки ВПО, отримання фінансової допомоги, інформування про потреби тощо. Одна з можливостей – отримання цих послуг у цифровому форматі. 

З перших днів повномасштабної війни росії проти України Уряд транслював підтримку ВПО, зокрема в отриманні послуг онлайн. У рішеннях, якими вносилися зміни щодо порядку взяття на облік ВПО, надання різних видів допомоги, відразу передбачалася можливість отримання цих послуг за допомогою порталу “Дія”. Однак тривалість технічної розробки суттєво затягнулася від анонсованого строку. 

19 квітня 2022 р. у додатку “Дія” серед переліку послуг з’явилася нова категорія – “Отримання статусу ВПО”. Послуга була відновлена 18 травня після технічних змін. Наразі послуга називається “Оформлення допомоги для ВПО”.

Для отримання послуги Вам необхідно виконати онлайн такі послідовні дії:

  • визначити поточне місце перебування та підтвердити його через надання одноразового доступу до геолокації; 
  • отримати довідки для дітей (за потреби – додати свідоцтва про народження);
  • підтвердити отримання фінансової допомоги в розмірі 2 тис. грн на себе та 3 тис. грн на дитину;
  • підтвердити номер рахунку, на який можна оформити виплати; 
  • визначити необхідну допомогу (найнеобхідніше, здоров’я, одяг і взуття, робота та навчання, побутове оснащення);
  • підтвердити достовірності наведених у заяві даних.

Таким чином, передбачається отримання довідки про взяття на облік ВПО для себе та дітей, а також можливе надання інформації про потреби й отримання фінансової допомоги. Зверніть увагу, що Ви можете отримати довідку про взяття на облік ВПО та не подавати заяву на отримання допомоги. 

Водночас наявна послуга потребує доопрацювань для забезпечення комплексності її отримання.  

Наразі ми звертаємо вашу увагу на наступні обмеження: 

  1. Послуга наразі недоступна для людей, які перемістилися до 24 лютого 2022 р, осіб, які проживають поза населених пунктів де ведуться бойові дії або є тимчасово окупованими, а також тих, які не мають біометричних документів (id-карти чи біометричного закордонного паспорту). Для отримання довідки необхідно звертатись офлайн – до управлінь соціального захисту населення, ЦНАПів або визначених осіб місцевих рад.
  2. Ви можете отримати всі послуги комплексно. Для отримання фінансової допомоги, у разі якщо ви отримали довідку раніше – необхідно звернутись офлайн до управлінь соціального захисту населення, ЦНАПів або визначених осіб місцевих рад
  3. В разі переміщення у межах населеного пункту Вам також необхідно звернутись офлайн.
  4. В разі якщо ви є особою з інвалідністю Вам також необхідно звернутись офлайн для призначення вам допомоги в розмірі 3 тис. гривень.

Слід враховувати, що з 1 травня 2022 року  допомога нараховуватиметься лише тим ВПО, які перемістилися з територіальних громад, які визначаються наказом Мінреінтеграції за погодженням із Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Переглянути актуальну інформацію щодо статусу громад можна за посиланням на цифровій мапі https://map.edopomoga.gov.ua 

Також, ви маєте можливість отримати інші види допомоги, які надаються Урядом у межах домовленостей із міжнародними організаціями або безпосередньо ними. Наприклад, допомога від Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців, Продовольчої програми ООН буде нараховуватись автоматично у разі, якщо ви підпадаєте під відповідну категорію. Додатково звертатись не потрібно. Допомога також надається в окремих областях від ЮНІСЕФ, Місією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, Товариством Червоного Хреста України та їх осередками в областях. Більше інформації ви можете отримати у  центрах/штабах допомоги за місцем вашого перебування та на сайтах, сторінках в соціальних мережах даних організацій. 

Уряд України ухвалив низку рішень про надання допомоги переселенцям. Це в першу чергу грошова допомога на проживання, а також програми міжнародних організацій, які у співпраці з Урядом надають допомогу окремим категоріям ВПО. Детальна інформація про різні види допомоги для людей, які постраждали внаслідок війни, знаходиться за посиланням

Залишається необхідним запровадження послуг для ВПО онлайн. Одночасно з тим, тисячі ВПО очікують на зміни, які дозволять скористатись послугами онлайн ще більшому колу людей, які потребують захисту від держави. За посиланням Ви може ознайомитись з детальним аналізом та пропозиціями Коаліції громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих від збройної агресії росії проти України щодо покращення функціоналу послуг для ВПО. Ми впевнені, що наразі держава вживатиме максимальну кількість кроків для тих змін, які потрібні людям.